סגור

לגארד: "קריפטו? זה לא שווה כלום ומבוסס על כלום"

נשיאת הבנק האירופי המרכזי התייחסה בריאיון לטלוויזיה ההולנדית לנכסים הדיגיטליים על רקע הירידה החדה שנרשמה בהם לאחרונה; היא גילתה שבנה השקיע ללא הצלחה בקריפטו; ציינה כי תיתכן העלאת ריבית ביולי, אם כי הסבירות שתעמוד על 0.5% היא נמוכה

נשיאת הבנק האירופי המרכזי כריסטין לגארד לא מסתירה את דעתה שלנכסי קריפטו אין שום שווי. "כל הזמן אמרתי שנכסי קריפטו הם ספקולטיביים ביותר, ובעלי רמות סיכון גבוהות", אמרה בריאיון לתוכנית הטלוויזיה ההולנדית College Tour שישודר מחר (א'), "הערכתי הצנועה היא שזה לא שווה כלום. זה מבוסס על כלום, אין (במקרה זה) נכס שמשמש כעוגן להענקת ביטחון".דבריה של לגארד, לשעבר יו"ר קרן המטבע הבינלאומית, נאמרו לאחר הירידות החדות שרשמו בשוק הקריפטו, כשמוקדם יותר החודש איבד הביטקוין 20% מהשווי שלו בשבוע אחד.

1 צפייה בגלריה
כריסטין לגארד נשיאת הבנק המרכזי האירופי ECB גוש היורו
כריסטין לגארד נשיאת הבנק המרכזי האירופי ECB גוש היורו
לגארד. הבן שלה דווקא כן השקיע בקריפטו
(גטי)

לגארד חשפה גם כי מעולם לא השקיעה בנכסי קריפטו, אך הבן שלה כן עשה זאת אם כי לא בהצלחה גדולה.
עם זאת, היא ציינה שיורו דיגיטלי יהיה סיפור אחר לגמרי. "ביום שבו יהיה לנו מטבע דיגיטלי של הבנק המרכזי, כל יורו דיגיטלי, אני אתמוך בו", אמרה לגארד, "זה לדעתי שונה מהותית מהדברים האחרים".
לגארד התייחסה גם למדיניות המוניטארית, וציינה כי ייתכן שבבנק יעלו את הריבית ביולי במטרה להילחם נגד האינפלציה הגואה בגוש היורו (עמדה באפריל על 7.5%). עם זאת, היא הפחיתה את הסבירות להעלאת ריבית של 0.5% ויותר, אסטרטגיה קיצונית יותר שנגיד הבנק ההולנדי המרכזי, קלאס קנוט, העלה לאחרונה. לפי לגארד, העלאה של 0.5% "היא לא משהו שאני יכולה להכריז עליו ברגע זה".
הציפייה הנוכחית בשוק היא להעלאה של 0.25%. "אנחנו נמשיך בנתיב של הפסקת רכישות האג"ח וזמן מסוים אחר מכן - יכול להיות אפילו שבועות ספורים – נעלה את הריבית", אמרה. ההערכה היא כי רכישות האג"ח של הבנק האירופי המרכזי יופסקו בהדרגה בתחילת הרבעון השלישי, כך שאכן גדלה הסבירות להעלאת ריבית ביולי.
לגארד מעדיפה כנראה הידוק איטי יותר של המדיניות, ואמרה כי אין לה כוונה ללחוץ על הבלמים "של מכונית שבנסיעה", אלא המטרה היא "להוריד את הרגל מהגז כדי להאט את האינפלציה".