סגור

עוד שיא בשיעור האינפלציה בגוש היורו - 7.5%; כלכלת צרפת קפאה

המחירים עלו ב-0.6% באפריל - זהו החודש השישי ברציפות שבו נרשם שיא בשיעור האינפלציה בגוש היורו; ברקע: המלחמה באוקראינה והתייקרות האנרגיה; הוצאות הצרכנים בצרפת ירדו ב-1.3% ברבעון הראשון, שיעור הצמיחה - 0%

שיעור האינפלציה בגוש היורו רשם שיא חדש זה החודש השישי ברציפות. לפי נתונים שפרסמה היום יורוסטאט, האינפלציה ב-19 מדינות היורו הגיעה ל-7.5% באפריל, בחישוב שנתי. במרץ עמד שיעור האינפלציה על 7.4%. באפריל עצמו, עלו המחירים ב-0.6%.
ברקע לנתונים: המלחמה באוקראינה, שהעצימה את עליות המחירים, בעיקר בתחום האנרגיה. החששות גברו השבוע, לאחר שרוסיה הודיעה על הפסקת אספקת הגז לפולין.
מחירי האנרגיה זינקו ב-38% באפריל, לעומת 44.4% במרץ. מדד הליבה, שאינו כולל את קטגוריות המזון והאנרגיה התנודתיות, עלה ב-3.5% באפריל, לעומת 2.9% במרץ - ומעל תחזיות האנליסטים לעלייה של 3.1%.
לפי נתונים נוספים שפורסמו היום, שיעור הצמיחה בגוש היורו עמד על 0.2% ברבעון הראשון. פורטוגל צמחה ב-2.6% - השיעור הגבוה ביותר בגוש - אוסטריה ב-2.5%, ולטביה - ב-2.1%. גרמניה צמחה ב-0.2%, ספרד ב-0.3% - ואילו כלכלת איטליה התכווצה ב-0.2%. שיעור הצמיחה באיחוד האירופי עמד על 0.4% ברבעון, לעומת 0.5% ברבעון האחרון של 2021.
נתון מאכזב נרשם בצרפת - שבה שיעור הצמיחה הסתכם ב-0% ברבעון הראשון, לעומת 0.8% ברבעון הרביעי של 2021. האנליסטים צפו צמיחה של 0.3%. ברקע: ירידה של 1.3% בהוצאות הצרכנים על רקע התייקרות האנרגיה והמלחמה באוקראינה.
ממשלת צרפת השיקה חבילת הגנה לצרכנים בהיקף של 25 מיליארד יורו, שנועדה בין השאר למתן את התייקרות החשמל והגז. ואולם למרות זאת - נרשמה עלייה ביוקר המחיה.

1 צפייה בגלריה
סניף של קרפור פריז
סניף של קרפור פריז
סניף של קרפור פריז
( צילום: בלומברג)
נשיא צרפת עמנואל מקרון, שנבחר השבוע לקדנציה שנייה, אמר כי לאחר הבחירות לפרלמנט ביוני ינקוט צעדים במטרה לסייע לצרכנים, בהם סובסידיות למעוטי יכולת.
לפי הנתונים שפורסמו היום, הביקוש המקומי ירד ב-0.6% ברבעון הראשון, בעוד שהמלאי העסקי עלה ב-0.4%.