סגור

בנק ג'יי.פי מורגן צ'ייס: "השוק הדובי בקריפטו מרתיע את המשקיעים"

אסטרטג ההשקעות הראשי בבנק הגדול בארה"ב מזהיר כי הנפילה הכואבת בשווי המטבעות הדיגיטליים, מרחיקה השקעות חדשות; לדבריו, הטענה כי הביטקוין יכול להוות חוף מבטחים מול הירידות החדות בוול סטריט, מתפוגגת מול עינינו; שוק הקריפטו מחק 1 טריליון דולר משוויו מאז השיאים בנובמבר; הביטקוין נסחר היום ב-29 אלף דולר – השיא עומד על 69 אלף דולר

המשקיעים כבר לא מצפים מהקריפטו להוות גידור לבורסות המניות בעתות משבר, כך לפי Michael Cembalest אסטרטג ההשקעות הראשי בבנק ג'יי.פי מורגן צ'ייס. השוק הדובי בקריפטו מרתיע את המשקיעים, אמר.


הטענה כי הביטקוין יכול להוות חוף מבטחים מול הירידות החדות בוול סטריט, מתפוגגת מול עינינו, ציין Cembalest והוסיף כי יש קורולציה ברורה בין התנועות במטבע הדיגיטלי הפופולארי בעולם לבין נאסד"ק.

1 צפייה בגלריה
מטבעות קריפטו ביטקוין את'ר צניחה ירידת מחירים
מטבעות קריפטו ביטקוין את'ר צניחה ירידת מחירים
שוק הקריפטו מחק 1 טריליון דולר מאז השיאים בנובמבר
(צילום: שאטרסטוק)

הביטקוין נפל כבר ב-58% מאז השיא שלו בנובמבר כשנסחר תמורת 69 אלף דולר – עתה הוא שווה פחות מ-30 אלף דולר ויורד כמעט ל-29 אלף דולר. סה"כ מחק שוק הקריפטו בכללותו 1 טריליון דולר משוויו בחצי השנה האחרונה מאז השיאים.
מניות הכרייה התרסקו עוד יותר, וגם מניות אחרות שקשורות לקריפטו, כמו מניית בורסת המסחר קוינבייס, ומניות הקריפטו "היציבות".
קוינבייס איבדה 2.2 מיליון משתמשים נכון לסוף הרבעון לעומת סוף הרבעון הרביעי של 2021, כך עולה מדוחותיה. המניה התרסקה ביותר מ-80% מאז הנפקתה לפני קצת יותר משנה, כשברקע הירידות החדות במטבעות. מניות הכרייה ריוט בלוקצ'יין ומרתון דיגיטל התרסקו אף הן מאז השיא ביותר מ-80%.
בשבוע שעבר המטבע היציב (stablecoin) הגדול בעולם - תת'ר (Tether), חזר להיות צמוד לדולר, לאחר שמטבעות בשווי של מעל 3 מיליארד דולר יצאו מהמערכת ביום אחד. מטבע הקריפטו, שנועד להיות תמיד בשווי של דולר אחד, צנח בחמישי שעבר לשווי של 95 סנט והתקשה לעלות חזרה להצמדה המיועדת לדולר. אך ביום למחרת התת'ר כבר נסחר בחזרה ברמות של דולר אחד, והרגיע את חששות המשקיעים לגבי זליגה אפשרית מהקריסה של פרויקט המטבע היציב, טרה (Terra).
יומיים קודם לכן ערכו של מטבע הקריפטו היציב טרה (TerraUSD) צנח ביותר מ-60% במהלך 24 שעות וביותר מ-85% במהלך שבעת הימים שקדמו לו - זאת, כחלק ממגמת צניחה בשוק הקריפטו כולו. מחירו של טרה אחד צנח ביותר מ-91% מהשיא שאליו הגיע רק באפריל השנה, אז הוא עמד על 119.8 דולר.
מטבע יציב הוא מטבע מבוזר שמחירו תוכנן להיות צמוד לשער חליפין קבוע של כסף פיאט, מתכת יקרה או כלי פיננסי אחר, לרוב דרך חברה או ארגון המגבים את המטבע המונפק ביחס אחד לאחד באמצעות הון או חוב שבבעלותם.