סגור

צעד נוסף של אלקטרה צריכה בדרך לכניסה לשוק המזון

החברה שבשליטת אלקו קיבלה את אישור רשות התחרות לרכישת השליטה ביינות ביתן. אלקטרה חתמה לפני שלושה שבועות על רכישת 35.5% ממניות רשת הסופרמרקטים, ובמקביל תרכוש הפניקס 15% מהרשת; השלמת העסקה תלויה בקבלת אישורי הבנקים

אלקטרה צריכה מתקדמת בדרכה לכניסה לשוק המזון. שלושה שבועות לאחר שחתמה על הסכם לרכישת השליטה (50.5%) ביינות ביתן, הודיעה הבוקר (א') החברה שקיבלה את אישור הממונה על התחרות לעסקה. השלמת העסקה כפופה גם לאישורי הבנקים, שעדיין לא התקבלו.
לאחר שדחה בית המשפט המחוזי בת״א את בקשת יגאל דמרי למנוע את עסקת המכירה של יינות ביתן לאלקטרה, חתמה אלקטרה צריכה שבשליטת (47.81%) אלקו, על הסכם לפיו תרכוש 35.5% ממניות יינות ביתן, בתמורה ל-143 מיליון שקל ותשלום אישי לנחום ביתן בגובה 50 מיליון שקל.

1 צפייה בגלריה
סניף יינות ביתן שהיה מגה ב קניון איילון ב ר”ג
סניף יינות ביתן שהיה מגה ב קניון איילון ב ר”ג
סניף יינות ביתן
(צילום: צביקה טישלר)
בנוסף להזרמת ההון, תעמיד אלקטרה צריכה ליינות ביתן הלוואה נושאת ריבית שנתית של 6% בהיקף של של 50 מיליון שקל. ההלוואה תיפרע בתשלומים רבעוניים במשך ארבע שנים.
במקביל, תרכוש חברת הביטוח הפניקס 15% ממניות ביתן בתמורה המוערכת בכ-60 מיליון שקל.
אם תושלם העסקה, יהיה לאלקטרה צריכה רוב בדירקטוריון יינות ביתן, והחברה תקבל לידיה את סמכויות הניהול השוטף של הרשת המונה כ-150 סניפים ומכירותיה ב-2019 הסתכמו בכ-4 מיליארד שקל.
למרות שהניהול יעבור לידי אלקטרה, שתקבל עבורו דמי ניהול שנתיים בגובה של כ-11 מיליון שקל מיינות ביתן, היא תעביר מחצית מהסכום מדי שנה לביתן, לתקופה של 10 שנים. מדובר בדמי ניהול שיסתכמו ב- 55 מיליון שקל לביתן, שלא ינהל בפועל.
יתרת 49.5% המניות של יינות ביתן, תוחזק במועד השלמת העסקה על ידי ביתן וצדדים שלישיים, בראשם הבנקים שמחזיקים באופציות ל-9% מהמניות אם תונפק החברה. אם יבחרו הבנקים או מחזיקי אופציות אחרים לממש את האופציות שבידיהם, יהיה זה מהנתח של ביתן.