סגור

התאוששות או הכנות לנפילה? הביטקוין מתרומם מעל ל-34 אלף דולר

המטבע מתחזק מהשפל של אתמול ונאבק להישאר מעל לרמת התמיכה של 30 אלף דולר - אותה חצה אתמול בכיוון ההפוך לראשונה מינואר, עם נפילה עד לשווי של 28.9 אלף דולר; מגמה ירוקה גם באת'ר ובדוג'קוין; המשקיעים ימתינו בחרדה לצעד הבא של סין, שכבר ניקתה לפי ההערכות יותר מ-90% מענף כריית הקריפטו בשטחה

הביטקוין מתאושש אחרי הנפילות של אתמול ושלשום: מחירו מטפס עתה לשווי של 34 אלף דולר. השינוי לטובה במגמה החל עוד אתמול בשעות הערב כשהמטבע עלה עד ל-32 אלף דולר, אחרי שנחתך ב-11% כאמור עד למחיר של 28.9 אלף דולר - לראשונה מינואר ירד מתחת לרמת התמיכה של 30 אלף דולר, וגרר דאגות מצד משקיעים כי מדובר בסימן לכך שהמטבע אף בדרך לצניחה חופשית עד ל-20 אלף דולר.


מגמה חיובית גם באת'ר ובדוג'קוין. שני המטבעות רשמו נפילות של עשרות אחוזים בימים האחרונים, כשהדוג'קוין רשם שפל של חודשיים ונסחר תמורת 16 סנט למטבע. היום הוא מטפס עד למחיר של 23 סנט. האת'ר שב למחיר של 2,000 דולר.

2 צפייה בגלריה
מטבעות קריפטו מטבע דיגיטלי מטבע וירטואלי
מטבעות קריפטו מטבע דיגיטלי מטבע וירטואלי
שוק הקריפטו מחק כמעט את כל העליות שצבר ב-2021

הביטקוין איבד יותר ממחצית משוויו מאז השיא שלו באמצע אפריל שעמד על כמעט 65 אלף דולר. בחמישה הימים האחרונים, לא כולל היום, איבד 24% מערכו, אך הוא עדיין בעלייה של 9% מתחילת2021.
סה"כ שוק הקריפטו כולו מחק עד אתמול 1.3 טריליון דולר מאז שווי השיא שלו בחודש מאי. שווי השוק של הביטקוין עומד עתה על 639 מיליארד דולר, שווי האת'ר 233 מיליארד דולר. שווי הדוג'קוין 28 מיליארד דולר.
מתחילת השנה ועד אמצע אפריל (אז כאמור היה בשיא) זינק הביטקוין ב-117%. כך או כך, המטבע הווירטואלי הפופולארי בעולם מחק כמעט את כל העליות שלו מתחילת השנה, כמו גם האת'ר והדוג'קוין ומטבעות נוספים.
ברקע לדברים, בעיקר גישתה התקיפה של בייג'ינג לשוק המטבעות הווירטואליים: סין השביתה לפי הערכות כבר יותר מ-90% מכריית הביטקוין בשטחה - כשמחוז סצ'ואן נכנס לאחרונה לרשימה. בנוסף, הבנק המרכזי שם דוחף את פלטפורמת התשלומים של אנט גרופ – Alipay, להפסיק לאפשר מסחר בקריפטו, כמו גם על בנקים מרכזיים בסין.
איקבל גנדהאם, Iqbal Gandham, סגן נשיא חדר העסקאות בחברת אבטחת הנכסים הדיגיטליים 'לדג'ר' Ledger, אמר כי הנפילה בקריפטו הייתה בלתי נמנעת, אם או בלי הדחיפה מסין.
"כל נכס שיראה זינוק מטאורי כפי שהיה במטבעות הדיגיטליים, צפוי לתיקון בשלב כזה או אחר", ציין. לדבריו, סין רק הגבירה את הלחץ על הקריפטו עם האיסור על הכריה והמסחר, אך התיקון היה מגיע בכל מקרה.
יחד עם זאת, למרות הנפילות והקשיים שמערימה סין, "עולם הנכסים הדיגיטליים לא השתנה בבסיס שלו שכבר הושרש בעולם", הוסיף גנדהאם.

2 צפייה בגלריה
איסור ביטקוין סין בלוקצ'יין
איסור ביטקוין סין בלוקצ'יין
המשקיעים ממתינים בחרדה לצעד הבא של בייג'ינג, אחרי שענף כריית הקריפטו בסין כמעט והושבת לחלוטין

נסיגה מתחת לרמת התמיכה של 30 אלף דולר מהווה סיכון עבור המשקיעים בביטקוין, כפי שהסביר נעים אסלאם Naeem Aslam, ראש מדור השווקים ב-AvaTrade. "הירידה של הביטקוין מתחת לרמת התמיכה של 30 אלף דולר, ככל הנראה תחולל יותר פאניקה אצל המשקיעים, שחלקם אולי חושבים כי מדובר בסופו של המטבע".
"אך מצד שני" מסייג אסלאם, "המשקיעים צריכים לזכור כי הביטקוין הוא נכס ששרד הרבה חוויות פסימיות שדומות למצב העכשווי, והנפילה במחירו עשויה לספק הזדמנות למשקיעים רבים להכניס לתיק ההשקעות שלהם את המטבע במחיר נמוך משמעותית מהשיא שלו".
השאלה עכשיו היא האם יישאר הביטקוין מעל רמת התמיכה של 30 אלף דולר, דבר שיצביע על חוזק, או שימשיך במגמת הנפילה שלו מהימים האחרונים, ויצלול עד למחיר של 20 אלף דולר למטבע, כפי שצופים חלק מהאנליסטים בשוק.
נזכיר כי ב-2017, כשהיה בשיא ונסחר תמורת מחיר של 20 אלף דולר, התרסק המטבע בתוך חודש וחצי עד לשווי של 6 אלף דולר – איבד כמעט 80% מערכו. לקח לו שלוש שנים בקירוב לשבור את השיא, לקראת סוף 2020.
אלי בז'רנו, מנכ"ל חברת Bit2C מציין כי ירידת הביטקוין גרמה למשקיעים קטנים לעזוב, וחיזקה את המשקיעים הכבדים יותר: "מכיוון ששוק הקריפטו בסופו של יום הוא עדיין שוק צעיר וקטן, ושוק קטן קל להזיז. יש סוחרים שנקראים לוויתנים, ואלו בודדים או גופים המתואמים כמונופול בתוך השוק ואפילו בבורסות עצמן, אשר מנצלים את החדשות הלא טובות כדי לגרום לנפילות גדולות יותר.
"כל הטריקים והתופעות של שורט סקוויז, חיסול פוזיציות, מינוף, וליקווידציה של שורטים שנחשבים בשוליים בעולם המסורתי מקבלים תוקף ונפח בעולם הצעיר, בעוד הסוחרים והגופים המשופשפים מנצלים את חוסר ההבנה של החדשים הנכנסים לשוק מתוך FOMO שמשמעותו Fear of Missing Out".
"ההערכה היום שהמשקיעים החדשים שנכנסו לתחום בין המחירים 30-60 אלף דולר הם משקיעים חדשים ולא מנוסים אשר סביר שיקבלו רגליים קרות ויברחו מההשקעה שלהם כאשר זו תחתך ב-50%-70%, וזה יפתח לכרישים את הדלת לרכישות זולות לקראת גל העליות הבא וכמובן חוזר חלילה".