סגור

בייג'ינג מוחצת את תעשיית כריית הקריפטו - המטבעות נצבעים באדום כהה

סין השביתה לפי הערכות כבר יותר מ-90% מכריית הביטקוין בשטחה - כשמחוז סצ'ואן נכנס אתמול לרשימה; בנוסף, הבנק המרכזי שם דוחף את פלטפורמת התשלומים של אנט גרופ – Alipay, להפסיק לאפשר מסחר בקריפטו, כמו גם על בנקים מרכזיים בסין; הביטקוין יורד ב-7% לשווי של 32 אלף דולר, ירידות חדות נרשמות גם באת'ר ובדוג'קוין שנופל ב-23%

בייג'ינג מגבירה אמצעים במלחמה שלה בשוק הקריפטו: מחיר הביטקוין צולל היום בעקבות דיווחים כי סין העצימה את בקרתה על כריית המטבע הקריפטוגרפי. מטבע הקריפטו הגדול בעולם נופל למחיר של 32 אלף דולר, ירידה ראשונה מתחת לרף ה-33 אלף דולר מאז ה-6 ליוני, כך על פי מידע באתר קוין מטריקס.


ערכו של הביטקוין - מחצית משווי השיא שלו. מטבעות בולטים אחרים, כמו את'ר וריפל יורדים גם הם בחדות, ב-10% ו-10.5% בהתאמה. הדוג'קויןנופל ב-23%.

2 צפייה בגלריה
ביטקוין נופל
ביטקוין נופל
הביטקוין נחתך ב-50% מהשיא שלו
(צילום: רויטרס)

ברקע לדברים, מכרות ביטקוין רבים באזור סצ'ואן נסגרו אתמול לאחר שהרשויות במחוז שבדרום מערב סין הורו על עצירת כריית הקריפטו, כך על פי דיווח של העיתון המזוהה עם המפלגה הקומוניסטית הסינית – גלובל טיימס.
יותר מ-90% מפעילות כריית הקריפטו בסין נסגרה על פי ההערכות, כך לפי העיתון. בלומברג ורויטרס דיווחו אף הם על המהלך שביצעו רשויות סצ'ואן. המהלך מגיע בעקבות התפתחויות דומות במחוזות מונגוליה הפנימית ויונאן, וקריאות של בייג'ינג להפסיק את כריית הקריפטו עקב החששות שהוא צורך כמויות אנרגיה עצומות.
במקביל, הבנק המרכזי הסיני הודיע כי הוא זימן את עליפיי Alipay, שירות התשלומים של אנט גרופ, ואיתו כמה בנקים מרכזיים, וקרא להם להשתמש בבקרה מוגברת על המסחר בקריפטו. כזכור, סין כבר אסרה על מוסדות פיננסיים לספק שירותים הקשורים לתחום הקריפטו.
הפשיטה של סין על הכריה הובילה כפי הנראה לירידה בערך הביטקוין, שנפל בחדות בחודש האחרון. לפי ההערכות, 65% מכריית הביטקוין העולמית מתרחשת בסין. הרשת בו נסחר הביטקוין מבוזרת, כלומר שאין בה גורם מרכזי או מתווך שמאשר עסקאות או מפיק מטבעות חדשים.
תחת זאת, רשת הבלוקצ'יין – שעל גביה מבוצעת פעילות הקריפטו, מתוחזקת ע"י "כורים" שמתחרים לפתור חידות מורכבות באמצעות מחשבים שנבנו כדי לאשר ולתקף עסקאות. מי שזוכה במירוץ מקבל לידיו את הביטקוין.
כזכור, לפני 11 ימים בייג'ינג הודיעה כי המשטרה המקומית פשטה אמש על יותר מ-170 ארגוני פשע שהשתמשו במטבעות כדי להלבין הון ועצרה מעל 1,100 איש.

2 צפייה בגלריה
איסור ביטקוין סין בלוקצ'יין
איסור ביטקוין סין בלוקצ'יין
סין הגבילה לפי ההערכות מעל ל-90% מכריית הביטקוין בשטחה

אבי סלמה, מנכ"ל הנציגות הישראלית של Hyposwiss מדגיש: "רכבת ההרים מלאת הלופים של הביטקוין נמשכת לאחר סדרות הציוצים של אילון מאסק והודעתה של סין על חסימת התשלומים בביטקוין. כמו כן, הגיעה עצירת החשמל לכורי המטבעות. אין ספק כי מעתה אותם כורי מטבעות יכוונו את המצפן שלהם לפי הרגולציה במדינה. עם זאת, ככל שיותר רגולטורים מובילים בעולם יאמצו את טכנולוגיית הבלוקצ'יין, כך יותר יותר מוסדיים וקרנות חסכון ייקחו חלק בעולם זה והתמונה תתבהר לה יותר ויותר".
שגיא בקשי מנכ"ל חברת הפינטק Coinmama מבהיר: "הגירת הכורים החוצה מסין ממשיכה. אם עד היום היה חשש מריכוז כורים בסין כמשהו שמסכן את ביטקוין, היום ניתן לברך על ההגירה הזו שמקטינה את חלקה היחסי של סין בכח הכרייה העולמי. כורים אלה יחפשו לעבור למדינות מערביות, עם רגולציה ברורה כדי להמנע ממעבר נוסף שכרוך בנזק כלכלי. המהלך הזה הוא טוב לביטקוין".