סגור

ארדואן שוב מפיל את הלירה הטורקית לשפל היסטורי

הדולר קופץ ב-8.4% מול המטבע הטורקי ל-12.3 לירה לדולר; הנשיא הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן הגן אתמול על דרישתו לשיעורי ריבית נמוכים יותר, בניגוד לציפיות להעלאת ריבית בעתיד הנראה לעין בשווקי העולם

הלירה הטורקית צנחה היום (ג') לשפל היסטורי, יום לאחר שהנשיא רג'פ טאיפ ארדואן הגן על דרישתו לשיעורי ריבית נמוכים יותר כדרך לעודד צמיחה כלכלית ויצירת מקומות עבודה.
הדולר קופץ ב-8.4% מול המטבע הטורקי, לרמה של 12.3 לירה לדולר. מוקדם יותר הבוקר באיסטנבול נסחר ברמה של 15.06 לירה לדולר. מתחילת השנה צנחה הלירה הטורקית ב-40% מול הדולר.
2 צפייה בגלריה
לירה טורקית מול דולר גרף
לירה טורקית מול דולר גרף
גרף הזינוק של הדולר לעומת הלירה הטורקית
(צילום מסך מאתר אינווסטינג)
מדד המניות איסטנבול 100 נסחר בעלייה של 1.5% בהובלת מניות של חברות עם הכנסות במטבעות יציבים יותר. העלייה במדד איסטנבול 100 ממשיכה ראלי של 28 ימי עליות מתוך 33 ימי המסחר האחרונים (כולל היום)
אתמול אמר ארדואן שטורקיה נטשה קווי מדיניות ישנים המבוססים על עלויות הלוואה גבוהות יותר ומטבע חזק על מנת לבלום את עליית האינפלציה, ובמקום מתעדפת השקעות, ייצוא ויצירת מקומות עבודה.
בעוד שמרבית הבנקים המרכזיים ברחבי העולם מתכננים להדק את המדיניות על רקע ההתאוששות העולמית ועליית המחירים, ההחלטות של טורקיה להוריד את הריבית ב-4 נקודות האחוז מאז ספטמבר טלטלו את השווקים ותסכלו את המשקיעים, שמתלוננים שהמדיניות המוניטארית במדינה הופכת יותר ויותר בלתי יציבה ובלתי צפויה.
2 צפייה בגלריה
נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן
נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן
נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן
(צילום: בלומברג)