$
שווקי חו"ל

הפד הותיר את הריבית ברמה אפסית; "האינפלציה תמשיך לעלות"

הבנק המרכזי האמריקאי, הפדרל ריזרב שבראשות ג'רום פאוול, הותיר הערב את הריבית במשק בשיעור של 0%-0.25% - תוכנית הרכישות נותרה גם היא ללא שינוי, בהיקף של 120 מיליארד דולר לחודש; "הפד לא חושב על לחשוב על צמצום הרכישות"

מיקי גרינפלד 21:0028.04.21

הפדרל ריזרב, בראשות ג'רום פאוול, ממשיך לדבוק במדיניות המקלה שלו ומותיר את הריבית בארה"ב ברמה אפסית.

 

בתום ישיבה של יומיים, ועדת השוק הפתוח של הבנק המרכזי האמריקאי (FOMC) הודיעה הערב (ד') על השארת הריבית במשק בשיעור של 0%-0.25%, בהתאם לתחזיות השוק. בהודעה שהתלוותה להחלטה ציינה הוועדה כי הפד צופה האצה בצמיחה ובאינפלציה.

 

 "האינפלציה תמשיך לעלות לפני שנראה התמתנות במחירים. אי אפשר לדעת כמה זמן זה ייקח", אמר היו"ר פאוול במסיבת העיתונאים.  

 

הפד הותיר גם את תוכנית רכישות האג"ח ללא שינוי, בהיקף של 120 מיליארד דולר לחודש - בהודעה נאמר כי הבנק ישקול לצמצם את היקף הרכישות רק לאחר שיזהה "התקדמות איתנה נוספת" (“substantial further progress”).  במסיבת העיתונאים הבהיר פאוול כי "ייקח זמן" עד שנגיע לאותה התקדמות מיוחלת.

 

בתשובה לשאלה האם הגיע הזמן להתחיל לחשוב על קיצוץ בכמות הרכישות החודשיות של הפד אמר פאוול: "זה לא הזמן, אנחנו רוצים לראות התאוששות משמעותית יותר של הכלכלה ואנחנו רחוקים משם". לדבריו, "הבנק עדיין לא חושב על לחשוב על  tapering (צמצום הרכישות - מ"ג)".

 

עוד הוסיף: "ההתאוששות הכלכלית היתה מהירה מהצפוי, ואולם היא מכילה חוסר שוויון. יש חלקים במשק שהתאוששו טוב מהצפוי, וחלק - כמו המסעדות והברים - שההתאוששות שלו איטית". 

 

בעניין זה נאמר בהודעת הפד הערב: "לנוכח ההתקדמות בהתחסנות ומדיניות התמיכה החזקה, התחזקו האינדיקטורים של הפעילות הכלכלית ושל התעסוקה. הסקטורים שנפגעו במיוחד מהמגיפה עדיין חלשים, אך נרשם בהם שיפור".

 

הבנק ציין כי שיעור האינפלציה ממשיך לעלות, בשלב זה בעיקר בשל גורמים חולפים, וכי התנאים הפיננסיים נותרו איתנים, בין היתר בזכות תוכניות הסיוע של הממשל ושל הפד, ובעיקר המשך זרימת האשראי למשקי בית ולעסקים.

 

בהקשר לעלייה במחירי הדירות בארה"ב אמר יו"ר הפד: "שוק הדיור השתנה מאוד בקורונה, אבל אין לנו את הסממנים של בועה. דירוג האשראי של בעלי הדירות טוב ויציב. אנשים רוצים להשקיע בנדל"ן וזה בסדר".     

ג'רום פאוול, יו"ר הפדרל ריזרב ג'רום פאוול, יו"ר הפדרל ריזרב צילום: איי אף פי

 

בהחלטת הריבית הקודמת של הבנק, ב-17 במרץ, העלה הפד בחדות את תחזיות האינפלציה והצמיחה הכלכלית, אך חזר על כך שלא קיים צפי להעלאת ריבית לפני 2023, למרות התחזיות המשופרות.

 

על מדיניות הפד שלא צפויה להשתנות בקרוב אמר היום הכלכלן אדם פוסן (Adam Posen), יו"ר מכון פטרסון לכלכלה עולמית: "כולם צריכים להתעלם מהפד -6-9 החודשים הקרובים. הם לא מתכוונים לעשות דבר – לא משנה כמה אנשים בשוק ייכנסו לחרדות. פאוול היה מאוד ברור - הם מתכוונים לשבת במקום ולתת לאינפלציה להגיע אליהם לפני שהם עושים משהו".

x