$
מנועי הכסף
גג עמוד מנועי הכסף

פודקאסט כלכליסט

האם יכול להיות שיו"ר הפד משקר?

מנועי הכסף פרק 149: אחרי שג'יי פאוול הדגיש אתמול שוב שאינו מוטרד מהאינפלציה, עולה השאלה - מדוע. האם הוא מפספס משהו או שאינו מעוניין לחשוף את התחושות האמיתיות בבנק המרכזי? וגם - המהפכה הכלכלית של ביידן בנאום 100 הימים

שי סלינס 19:3429.04.21

אתמול היה יום טלוויזיוני מיוחד. בצירוף מקרים די נדיר, אחרי הצהרים ובערב (שעון ארה"ב) במרחק של 4 ק"מ אחד מהשני - שני האנשים המשפיעים ביותר על הכלכלה העולמית עמדו ודיברו.

 

 

 

מהצד האחד עמד יו"ר הפד, ג'יי פאוול, שהשיב לשאלות עיתונאים מודאגים במשך שעה ארוכה ומהצד השני עמד הנשיא בנאום לאומה מול קונגרס כמעט ריק לאחר 100 ימים ראשונים שלו בבית הלבן.

 

אין כמעט נושא מהותי לכלכלה שלא דיברו עליו השניים - מאינפלציה, דרך הריבית, מסים לעשירים, תאגידי הענק, ועד לסין וביטקוין.

 

רוב השאלות לפאוול עסקו באינפלציה. העיתונאים שהשתתפו במסיבת העיתונאים בזום - ניסו להוציא את יו"ר הפד מהאיזון הכל כך אופייני לו וניסו לשאוב רמזים על מה יעשה הפד במקרה והאינפלציה תעלה.

 

פאוול לא נשבר וחזר פעמים רבות על המסר שאין בכוונת הבנק המרכזי לעשות משהו עד שלא ממש יהיה צורך לכך. "אנחנו לא מסתמכים על תחזיות, אלא על דאטה", אמר.

 

במילים אחרות, אין בכוונת הפד להעלות ריבית או להפחית את רכישות האג"ח החודשיות (העומדות על 120 מיליארד דולר) עד אשר האינפלציה תישאר זמן ממושך מעל ל-2%. האדישות של פאוול עוררה לא מעט שאלות והמרכזית שבהן היא האם הפד למעשה מעוניין באינפלציה גבוהה אשר תשחק את החוב הלאומי. ואם כך הדבר - מדוע אינו מציין זאת?

 

על ביידן ופאוול דיברנו היום בפרק מספר 149 של פודקאסט מנועי הכסף של כלכליסט עם הכלכלן והאסטרטג הראשי של פסגות אורי גרינפלד.

 

האזנה נעימה!

 

 

פודקאסט שבועי על הנושאים החמים בעולם הכלכלה
 
להאזנה לפודקאסט לחצו כאן >>

 

 

 צילום: רויטרס

 

x