סגור

ומה עם המחיר לצרכנים? חברת החשמל תשלם 25% פחות על מחיר הגז מתמר

לפי ההסכמות שהושגו במו"מ בין הצדדים, מחיר יחידת חום לגז שנרכש במסגרת ההסכם המקור ירד מ-6.4 ל-4.5 דולר - תוספת הגז שתרכוש חברת החשמל תהיה בתעריף נמוך מ-4 דולר; ההיקף הכספי המוערך של ההסכם בין הצדדים עומד על כ-5.6 מיליארד דולר; יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל: "מדובר במהלך כלכלי ברמה הלאומית, אשר יתרום באופן ישיר להורדת יוקר המחייה ולצמיחה במדינת ישראל"

חברת החשמל מדווחת על משא ומתן מתקדם ממאגר תמר, על הורדת מחירי הגז שהיא רוכשת מהמאגר. על פי ההסכמות במו"מ, החברה רושמת הישג במגעים, על הפחתת מחיר כמות הבסיס בשיעור של 25% מהתעריף הקבוע בהסכם המקורי (שיעור גבוה מתקרת ההפחתה שנקבעה בהסכם המקורי) לסביב 4.5 דלור. את הכמות הנוספת שמעבר לכמות הבסיס (16 BCM) חברת החשמל תרכוש במחיר הזול ביותר במשק - פחות מ-4 דולרים ליחידת חום - מול 6.4 דולר בחוזה המקורי.


חברת החשמל ושותפויות הגז הגיעו להסכמות אשר משחררות את חברת החשמל מהמחירים בהסכם המקורי ויחסכו מאות מיליוני שקלים בגין כמות הבסיס. בנוסף, קיימת נקודת פתיחה נוספת למחירי הטופ ב 2024 בהיקף של 10% נוספים. מעבר לחיסכון סוכם גם מחיר הנמוך מ-4 דולר ליחידת חום וללא הצמדה, עבור כל כמות מעבר לבסיס.
מחברת החשמל נמסר כי בכך תשלים החברה שורה של מהלכים אשר ביססו את תשתיות היציבות האנרגטית של ישראל לשנים הקרובות, כשהדגש על שוק תחרותי בין ספקי הגז השונים.
יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל מסר: "ההיסטוריה של הסכמי הגז בישראל, שוזרת בתוכה עקרונות שבסיסם בביטחון אנרגטי, פתיחת המשק לתחרות ויציבות באספקת חשמל. עכשיו, נוסף לכך הישג לחברת החשמל שקבעה מחיר נמוך וטוב יותר לטובת הציבור בישראל, מדובר במהלך כלכלי ברמה הלאומית, אשר יתרום באופן ישיר להורדת יוקר המחייה ולצמיחה במדינת ישראל, המשוועת לכך."
עופר בלוך, מנכ"ל חברת החשמל מסר: "במו"מ אינטנסיבי ומקצועי, חברת החשמל רושמת עוד הישג ומורידה את המחיר שתשלם לשותפויות הגז. המהלך הזה ישפיע ישירות על כל אזרח בישראל. חברת החשמל ממשיכה להשקיע משאבים עצומים אשר יביאו לסגירת התחנות הפחמיות ומעבר הדרגתי לייצור באנרגיות שמש בהיקפים חסרי תקדים ובכך לייצג את מדיניות משרד האנרגיה בצורה המיטבית והאחראית ביותר".

1 צפייה בגלריה
קידוח תמר
קידוח תמר
מאגר תמר
(צילום: אלבטרוס)

משותפות תמר נמסר: "במציאות של תחרות בשוק הגז הטבעי, אנו גאים ושמחים על הבחירה של חברת החשמל להגדיל את הכמות שתירכש ממאגר תמר (מתוך הכמות החוזית המובטחת לה בהסכם תמר) ולהאריך את ההסכם עם מאגר תמר בהיקף העולה על 2.2 מיליארד דולר עד סוף 2030. בהתאם, ההיקף הכספי המוערך של ההסכם בין הצדדים עומד על כ-5.6 מיליארד דולר. אנו רואים בהסכם הבעת אמון מצידה של חח"י באמינות האספקה המוכחת של מאגר תמר ובמערכת היחסים ארוכת הטווח עם שותפות תמר.
תרומת ההסכם למשק לא תתבטא רק בהוזלת מחיר החשמל למשקי הבית והוזלת התקורות למגזר העסקי, שכן מאגר תמר הינו המאגר היחיד שהחל לשלם מס ששינסקי וכל שקל בהסכם מגלם גם תשלום משמעותי ביותר למדינה כפי שנקבע על ידי ועדת ששינסקי.
ההסכם מבטיח לשותפים במאגר הכנסות נוספות (נטו) בהיקף העולה על 2.2 מיליארד דולר שיתפרסו עד ל-2030 ויאריך את תקופת ההתקשרות הקודמת עם חברת החשמל בשנתיים וחצי נוספות. ההסכם יבטיח המשך מיצוי יכולת ההפקה של מאגר תמר ולמעשה מבטיח מכירות של לפחות 16 BCM נוספים לחברת החשמל, מתוך הכמות המובטחת לה בהסכם תמר".