סגור

שיכון ובינוי: סיום פרויקטים בארה"ב ועיכובים בישראל שחקו את ההכנסות

ההכנסות ברבעון השני ירדו ב-2.6% ל-1.59 מיליארד שקל; כמו כן, חברת היזמות רשמה הפסד של 10.9 מיליון שקל, שהושפע מעלייה בהוצאות המימון ותשלומי המיסים; שיכון ובינוי מוכרת דירה בישראל ב-2.17 מיליון שקל בממוצע, לעומת 790 אלף שקל בחו"ל

רבעון מגומגם לחברת היזמות שיכון ובינוי. החברה רשמה שחיקה בהכנסות עקב סיום מספר פרוייקטי תשתית בארה"ב, שהקטינו את הכנסות מעבודות קבלנות שם. כמו כן, עיכובים בביצוע פרויקטים בישראל פגעו גם כן בהכנסות החברה בארץ. עלייה בפעילות במדינות אפריקה הצליחה למתן את הפגיעה הכוללת בהכנסות, אך בשורה התחתונה החברה סיכמה את הרבעון בהפסד, שנבע בין היתר מתשלומי מיסים גבוהים ועלייה בהוצאות המימון.


נתון אחד שמזכיר עד כמה עליות המחירים בתחום הדיור למגורים בישראל מזנקות מעלה, הוא המחיר הממוצע שבו מכרה שיכון ובינוי דירה. הוא זינק בתוך שנה בלא פחות מ-39% ל-2.17 מיליון שקל ברבעון השני של 2021 למול מקבילו. בכמה זינק מחיר של דירה ממוצעת שנמכרה בחו"ל? ב-5% בלבד ל-790 אלף שקל.

1 צפייה בגלריה
הועידה הכלכלית הלאומית 2021 תמיר כהן
הועידה הכלכלית הלאומית 2021 תמיר כהן
תמיר כהן מנכ"ל שיכון ובינוי
(צילום: יריב כץ)

שיכון ובינוי מכרה דירות בסכום כולל של349.1 מיליון שקל ברבעון השני השנה, פי 3.5 ביחס להיקף העסקאות ברבעון השני אשתקד, שהיה מוכה סגרים ומגבלות. במחצית הראשונה גם נרשמה עלייה חדה – ההכנסות זינקו פי 3 ל-599.1 מיליון שקל ביחס למחצית המקבילה.
שיכון ובינוי פועלת בשבעה מגזרי פעילות שונים, בקבלנות תשתיות ובניה בארץ, שני מגזרים דומים בחו"ל (באפריקה בעיקר) ובארה"ב, יזמות נדל"ן בארץ בחו"ל, תחום האנרגיה והזכיינות. ברבעון השני נשחקו ההכנסות של החברה ב-2.6% והסתכמו ב-1.59 מיליארד שקל. החברה רשמה רווח תפעולי של 110.5 מיליון שקל מול הפסד תפעולי של 15.7 מיליון שקל בתקופה המקבילה.
בשורה התחתונה סיכמה החברה את הרבעון השני בהפסד של 10.9 מיליון שקל. מדובר בצמצום ביחס לרבעון המקביל אז נרשם הפסד של 37.8 מיליון שקל. ההפסד ברבעון הנוכחי הושפעה בין היתר כאמור מהוצאות מימון (נטו) של 79.3 מיליון שקל מול 23.9 מיליון שקל ברבעון המקביל. החברה גם שילמה מיסים בהיקף של 42.1 מיליון שקל ברבעון השני, מול החזרי מסים של 1.9 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד.
צבר ההזמנות של שיכון ובינוי מהווה נקודת אור. הוא מסתכם בכ-12.8 מיליארד שקל, ורובו בישראל. זאת עלייה קלה למול סוף 2020 אז עמד צבר ההזמנות על סכום של 12.3 מיליארד שקל. כמו כן, פרויקטים נוספים בהיקף כולל של כ-6.8 מיליארד שקל בהם זכתה החברה עד למועד תום הרבעון כגון קרית המודיעין ו-Fargo, אינם נכללים בצבר.
מניית שיכון ובינוי נסחרת בירידה של 1.6% בבורסה למחיר המגלם לה שווי שוק של 8.4 מיליארד שקל. מתחילת השנה עלתה המניה ב-4.7% וב-12 החודשים האחרונים טיפסה ב-31.6%.