סגור

וול סטריט ננעלה בירידות ב"יום הכישוף המרובע": נאסד"ק איבד 0.9%

אחת לרבעון פוקעים החוזים העתידיים על המניות, האופציות של המניות, המדדים והאופציות של המדדים: דאו ג'ונס מחק 0.5%, S&P 500 נחתך ב-0.9%; בכירי הבנק המרכזי בארה"ב ידונו בשבוע הבא על עיתוי צמצום הרכישות; בלטו במסחר: אפל שירדה ב-1.9%, מודרנה שאיבדה 2.5%, ופייסבוק שמחקה 2.3%

דיווח שוטף מהשווקים המובילים בעולם: העדכונים החשובים, המניות הבולטות, איגרות החוב ועדכוני האנליסטים
23:00 - בורסות ניו יורק ננעלו הערב בירידות שערים ב"יום הכישוף המרובע" - יום שמצוין אחת לרבעון ובו פוקעים החוזים העתידיים על המניות, האופציות של המניות, המדדים והאופציות של המדדים. נאסד"ק איבד 0.9%, דאו ג'ונס מחק 0.5%, ו-S&P 500 נחתך ב-0.9%. בלטו במסחר: מניית אפל שירדה ב-1.9%, מודרנה שאיבדה 2.5%, פייסבוק שמחקה 2.3%, גוגל שהפחיתה מערכה 2%, וביונטק שנחתכה ב-3.7%. בסיכום שבועי, איבד דאו ג'ונס 0.1%, בעוד S&P 500 ירד השבוע 0.6%, ונאסד"ק 0.5%.
8 צפייה בגלריה
וול סטריט
וול סטריט
ברוקר בוול סטריט
(AP)
21:35 - מחיר הנפט הגולמי מסוג WTI ירד היום ב-0.9% (64 סנט) ב-72 דולר. בסיכום שבועי, עלה מחיר הזהב השחור ב-3.2%.
20:40 - הזהב נחלש היום ב-0.3% (5.30 דולר) למחיר של 1,751.40 דולר לאונקיה, ברקע העלייה היומית בדולר לעומת סל המטבעות העיקריים. השבוע רשמה המתכת היקרה נסיגה של 2.3% בערכה.
20:20 - מכירות בתים בארה"ב ירדו לראשונה מזה 15 חודשים – מדובר בנסיגה של 6% באוגוסט לעומת אוגוסט המקביל אשתקד. ברקע, המחיר החציוני לבית זינק באוגוסט ב-16% ל-380,271 אלף דולר לעומת התקופה המקבילה ב-2020. מדובר ב-13 חודשים ברצף של עלייה דו ספרתית במחיר.

8 צפייה בגלריה
בית למכירה בווירג'יניה
בית למכירה בווירג'יניה
בית למכירה בווירג'יניה ארה"ב
(צילום: Larry Downing)

19:05 - בורסות אירופה ננעלו באדום: מדד דאקס הגרמני נחלש ב-1%, פוטסי הבריטי נסוג ב-0.9% וקאק הצרפתי נחתך ב-0.8%. מדד סטוקס 600 האירופאי מחק 1% למרות שנסחר מוקדם יותר בעליות. השבוע רשם נסיגה שבועית של 1%.
18:15 - ג'יי.פי מורגן תשיק בבריטניה בשבוע הבא את הבנק הדיגיטלי שלה: במקום לפתוח סניפים פיזיים תציע ענקית הבנקאות האמריקאית את שירותיה באמצעות אפליקציה לסמארטפון: "נוציא מאות מיליונים לפני שנתחיל להרוויח על הפעילות הזאת, אבל אנחנו לא ממהרים".
17:00 - ומה הצרכן הממוצע בארה"ב חושב על המצב הכלכלי שם נכון לחודש זה על רקע המאבק בקורונה, שרחוק מאד מסיום: הסנטימנט הצרכני של אוניברסיטת מישיגן אמנם טיפס בספטמבר לקיראה של 71 נק' לעומת 70.3 נק' באוגוסט, אך אכזב לעומת הציפיות. תחזיות הכלכלנים במשק עמדו בממוצע על קריאה של 72 נק'.
אונ' מישיגן עורכת בכל חודש סקר בקרב 500 צרכנים במטרה לבדוק את רמת הביטחון והאמון שלהם בכלכלת ארה"ב בזמן אמת. הירידות בוול סטריט מתחזקות.

8 צפייה בגלריה
וול סטריט
וול סטריט
וול סטריט
(AP)

16:30 - ירידות קלות בוול סטריט בפתיחה: דאו ג'ונס נחלש ב-0.1%, S&P 500 נוחק 0.2% ונאסד"ק מאבד 0.3%. תשואת אג"ח ארה"ב ל-10 שנים עולה ב-4 נק' בסיס לשיעור של 1.37%.
הזהב יורד ב-0.4% לשווי של 1,750 דולר לאונקיה ברקע עלייה קלה בדולר מול סל המטבעות העיקריים. הנפט האמריקאי נחלש ב-1.1% למחיר של 71.80 דולר לחבית. הביטקוין נסחר סביב מחיר של 47.3 אלף דולר למטבע.
15:30 - ענקית ההשקעות אינווסקו Invesco (שווי השוק שלה עומד על 174 מיליארד דולר) מקיימת מגעים למיזוג עם חט' ניהול הנכסים של חברת האחזקות והשירותים הפיננסיים סטייט סטריט State Street (STT), כך לפי דיווח בוול סטריט ג'ורנל, בהתבסס על מקורות הקרובים לנושא. אותם מקורות ציינו כי העסקה, אם אכן תתקיים, לא צפויה להתגבש בזמן הקרוב. שווי סטייט סטריט - 31.8 מיליארד דולר.
14:55 - מניית מועדון הכדורגל האנגלי מנצ'סטר יונייטד (MANU) נחלשת בטרום בניו יורק ב-5% אחרי דוחות הרבעון הרביעי הפיסקאלי של 2021 (שהסתיים ב-30 ביוני): ההפסד הנקי גדל ל-107.7 ליש"ט (149 מיליון דולר) מהפסד של 36.5 מיליון ליש"ט ברבעון המקביל. יונייטד לא ניפקה תחזית לשנת 2022 הפיסקאלית (הנוכחית).
יחד עם זאת, הכנסות המועדון צמחו ב-15% ברבעון ל-94 מיליון ליש"ט. יונייטד, כמו שאר מועדוני הכדורגל באירופה, סבלה מיציעים חצי ריקים בשל מגבלות הקורונה, אך ההגבלות בבריטניה הוסרו לקראת סוף הרבעון ואצטדיון הקבוצה "אולד טראפורד" שב לתפוסה מלאה. כמובן שההגבלות עשויות לשוב אם התחלואה באי הבריטי תזנק, והרווחים ינזקו.
ההכנסות יגיעו מהמרצ'נדייס: למרות החתימה של כוכב העל כריסטיאנו רונאלדו בקבוצה בסוף אוגוסט, המניה מדשדשת - טיפסה מאז ב-2% (לא כולל הירידה הצפויה היום בפתיחת המסחר). מתחילת השנה עלתה המניה ב-5.3%.

8 צפייה בגלריה
כריסטיאנו רונאלדו במדי מנצ'סטר יונייטד 2
כריסטיאנו רונאלדו במדי מנצ'סטר יונייטד 2
כריסטיאנו רונאלדו במדי מנצ'סטר יונייטד
(getty images)

14:10 - ניו ג'רזי תמכור אחזקותיה ביוניליוור - עקב חרם ההתנחלויות של בן אנד ג'ריס: במדינה, שמחזיקה במניות, אג"ח וני"ע אחרות של יוניליוור בשווי 182 מיליון דולר, נימקו את ההחלטה בחוק שאוסר על השקעה בעסקים המעורבים בחרם. בשבוע שעבר הודיעה אריזונה כי תמכור את ההשקעות שלה בחברה.
13:40 - צפי לפתיחה שלילית בוול סטריט: החוזים על דאו ג'ונס יורדים ב-0.2%, על S&P 500 נסוגים ב-0.3% כמו גם על נאסד"ק. בורסות ניו יורק במתח לקראת הפגישה הבאה של ועדת השוק הפתוח בבנק המרכזי בארה"ב - בכירי הפד צפויים להיפגש בימים שני ושלישי ולדון בעיתוי צמצום הרכישות שהבנק מבצע. הפדרל ריזרב רוכש בכל חודש אג"ח בשווי 120 מיליארד דולר.
אמש פורסם נתון אינפלציוני שעשוי ללחוץ את הפד להקדים את צמצום הרכישות, ולדחוף את וול סטריט לנסיגה - המכירות הקמעונאיות בארה''ב באוגוסט טיפסו ב-0.7%, בניגוד גמור לתחזיות הכלכלנים בשוק שציפו בכלל לירידה בשיעור של 0.8%.

8 צפייה בגלריה
ג'רום פאוול יו"ר הפדרל ריזרב ארה"ב  וושינגטון
ג'רום פאוול יו"ר הפדרל ריזרב ארה"ב  וושינגטון
ג'רום פאוול יו"ר הפדרל ריזרב ארה"ב
(צילום: איי אף פי)

עם זאת, בסקטור התעסוקה אין שיפור, לפחות לפי נתוני השבוע שעבר - עם 332 אלף דרישות ראשוניות לדמי אבטלה לעומת תחזית השוק ל-320 אלף דרישות.
בשעה 17:00 (שעון ישראל) יתפרסם נתון מעניין נוסף, שבניגוד לנתוני האינפלציה והתעסוקה הנ"ל (המציינים את מצב המשק בחודש שעבר) הנתון הבא, סנטימנט הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן, מצביע על ביטחון הצרכנים בכלכלת ארה"ב נכון לחודש הנוכחי - ספטמבר.
היום יתקיים בוול סטריט יום "הכישוף המרובע" (quadruple witching) בו פוקעים בו זמנית החוזים העתידיים על המניות, על האופציות של המניות, על המדדים ועל האופציות של המדדים. בדרך כלל יום זה מאופיין בתנודתיות גבוהה ומחזורים ערים.
13:00 - נמחקו רוב העליות בבורסות אירופה מתחילת המסחר. פוטסי מטפס ב-0.2%, דאקס בפרנקפורט עבר לירידה של 0.1%, וקאק בפריז עולה ב-0.1%.
10:30 - המסחר בבורסות באירופה החל בעליות שערים. מדד יורו סטוקס 600 מטפס ב-0.7%. פוטסי בלונדון עולה ב-0.5%, קאק בפריז - ב-0.8%, ודקאס בפרנקפורט - ב-0.6%
באסיה, הבורסה בשנחגאי ננעלה בעלייה של 0.2%, האנג סנג בהונג קונג טיפס ב-0.5%, הבורסה בדיסני, אוסטרליה, נפלה ב-1%.
מניית ענקית הנדל"ן הסינית אוורגרנד נפלה ב-11.8% בבורסה בהונג קונג, על רקע החששות כי תיהפך לחדלת פירעון. לחברה חובות ענק של 300 מיליארד דולר.
8 צפייה בגלריה
פרויקט של חברת הנדל"ן הסינית אוורגרנד בעיר ז'ומדיאן ב סין
פרויקט של חברת הנדל"ן הסינית אוורגרנד בעיר ז'ומדיאן ב סין
פרויקט של אוורגרנד בסין
(גטי אימג'ס)
10:00 - המכירות הקמעונאיות בבריטניה נפלו ב-0.9% באוגוסט, לעומת החודש הקודם; תחזיות האנליסטים היו לעלייה של 0.5%. מדובר בחודש הרביעי ברציפות בו נרשמת ירידה במכירות הקמעונאיות - הרצף הארוך ביותר מאז החלו להתפרסם הנתונים.

8 צפייה בגלריה
כל בו סלפרידג'ס רחוב אוקספורד לונדון
כל בו סלפרידג'ס רחוב אוקספורד לונדון
כל בו סלפרידג'ס בלונדון
(צילום: רויטרס)08:30 - המסחר בבורסות באסיה מתנהל הבוקר במגמה מעורבת. האנג סנג בהונג קונג מטפס ב-0.6%, קוספי בקוריאה מוסיף 0.2% לערכו, שנגחאי במינוס 0.6%, וסידני נופלת ב-1.1%.
מדד ניקיי ביפן עלה ב-0.6% קרוב לשיא של שלושה חודשים, על רקע ציפיות המשקיעים לשינויים בהנהגה - ראש הממשלה יושיהידה סוגה הודיע זה מכבר כי לא ימשיך בתפקידו וכי הוא פורש מהמירוץ לתפקיד יו"ר מפלגת השלטון, הליברל דמוקרטית.אתמול ננעלו הבורסות בניו יורק במגמה מעורבת. דאו ג'ונס ו-S&P 500 איבדו 0.2%, נאסד"ק עלה ב-0.1%.
ממשלת סינגפור הודיעה היום על תוכנית לסיוע לחברות "בעלות פוטנציאל צמיחה גבוה" להירשם למסחר בבורסה המקומית. בין השאר, הממשלה, באמצעות חברת האחזקות הממשלתית טמסק, תקים קרן בהיקף התחלתי של 1.1 מיליארד דולר שתסייע לאותן חברות לגייס הון בהנפקה ציבורית. החברות יקבלו גם סיוע בתשלום אגרות ההנפקה.
חברת פייזר הודיעה כי תסיר באופן רשמי מהמדפים את התרופה צ'נטיקס, הנמכרת בישראל כצ'מפיקס, בעקבות הימצאות כימיקלים מסרטנים - "ניטרוזאמינים". המזהמים התגלו כבר ביוני השנה, אז הודיע משרד הבריאות הישראלי כי הוא אוסר על שיווק ושימוש בתרופה עד להודעה חדשה. מטופלים שהשתמשו בתכשיר התבקשו להפסיק את השימוש בתרופה, להחזירה לבית המרקחת ולהיוועץ ברופא המשפחה למציאת חלופות לגמילה מעישון. (איתי גל, ynet)

8 צפייה בגלריה
בורסת טוקיו בורסה בורסות אסיה
בורסת טוקיו בורסה בורסות אסיה
בורסת טוקיו
(צילום: איי אף פי)