סגור

ניו ג'רזי תמכור את האחזקות ביוניליוור - עקב חרם ההתנחלויות של בן אנד ג'ריס

במדינה, שמחזיקה במניות, אג"ח וני"ע אחרים של יוניליוור בשווי 182 מיליון דולר, נימקו את ההחלטה בחוק שאוסר על השקעה בעסקים המעורבים בחרם. בשבוע שעבר הודיעה אריזונה כי תמכור את ההשקעות שלה בחברה

ניו ג'רזי הצטרפה למדינות נוספות בארצות הברית והודיעה כי בכוונתה למכור את ההשקעות שלה ביוניליוור – שבבעלותה, בין השאר, מותג הגלידות בן אנד ג'ריס - זאת על רקע ההחלטה להפסיק ולמכור בהתנחלויות, כך דיווח "הניו יורק טיימס".


חטיבת ההשקעות של המדינה שלחה השבוע מכתב לענקית מוצרי הצריכה ובו הסבירה שלפי חוק שאושר במדינה ב-2016, אסור לקרנות הפנסיה הציבוריות להשקיע בעסקים שמעורבים בחרם.
נכון לתחילת השבוע, החזיקה מדינת ניו ג'רזי במניות, אג"ח וני"ע אחרים של יוניליוור בשווי של 182 מיליון דולר, כך לפי הצהרה שפרסמה דוברת משרד האוצר.
המהלך הגיע בתגובה להכרזה של בן אנד ג'ריס מאמצע יולי כי תפסיק למכור מוצרים בהתנחלויות בטענה שהמצב אינו תואם את העקרונות שלה. ההודעה ספגה ביקורת נוקבת נגד החברה בישראל וגם מחוצה לה. מייסדי המותג, בן כהן וג'רי גרינפילד, כתבו בתגובה במאמר שפורסם ב"ניו יורק טיימס": "כתומכים יהודים במדינת ישראל, אנחנו דוחים מכל וכל את הטענה כי מדובר במהלך אנטישמי".
בשבוע שעבר הודיעה מדינת אריזונה כי תמכור את ההשקעות של הקרנות הציבוריות שלה ביוניליוור, בגובה של 143 מיליון דולר. מדינות נוספות, ובהן ניו יורק ואילינוי, הזהירו את החברה כי הן שוקלות לנקוט צעדים דומים.
שואיב חאן, מנהל חטיבת ההשקעות של ניו ג'רזי, אמר כי בדיקת הצעדים שנקטה בן אנד ג'ריס העלתה שמדובר בהחרמת ישראל. ניו ג'רזי שלחה מכתב ליוניליוור הבריטית, שהמטה האמריקאי שלה שוכן במדינה, ועדכנה אותה בהחלטה.

1 צפייה בגלריה
מוסף שבועי 22.7.21 מימין ג'רי גרינפילד ו בן כהן הבעלים של בן אנד ג'ריס בהפגנה מול הבית הלבן למען התמודדות עם משבר האקלים
מוסף שבועי 22.7.21 מימין ג'רי גרינפילד ו בן כהן הבעלים של בן אנד ג'ריס בהפגנה מול הבית הלבן למען התמודדות עם משבר האקלים
ג'רי גרינפילד ובן כהן בהפגנה מול הבית הלבן למען התמודדות עם משבר האקלים
(צילום: AP)

יוניליוור רכשה את בן אנד ג'ריס ב-2000, ולפי תנאי החוזה חברת הגלידות שמרה על דירקטוריון משל עצמה. לפי מנכ"ל יוניליוור, אלאן ג'ופה, לדירקטוריון הזה יש את הזכות "לקבל החלטות בהתאם למשימה החברתית שלו".
בן אנד ג'ריס ידוע כמותג עם תפיסה פרוגרסיבית. המייסדים אמנם לא חברים יותר בדירקטוריון, אך היו"ר אנוראדה מיטאל טענה כי "התפקיד שלנו הוא לוודא שהעקרונות המנחים נשמרים".
דובר החברה לא הגיב על ההחלטה של ניו ג'רזי.
מנהיגי הפדרציה היהודית של ניו ג'רזי אמרו בתגובה: "אנחנו משבחים את החלטת המדינה, המספקת תגובה הולמת למי שמפלה נגד מדינת ישראל – בת ברית של ארצות הברית ושותפה כלכלית של ניו ג'רזי".
מנכ"ל השלוחה הניו-ג'רזית של המועצה לקשרי ארצות הברית והאסלאם כינה את ההחלטה "מבישה". לדבריו, "אני מוטרד מכך שהמדינה מענישה תושבים ועסקים שמחרימים מדינות זרות שעוסקות בפשעי מלחמה".