סגור

לאומי חוזר לאשראי החוץ בנקאי: רוכש 20% מאורשי עם אופציה לבעלות מלאה

זרוע ההשקעות של הבנק, לאומי פרטנרס, תשלם 240 מיליון שקל, ובעוד 3-4.5 שנים תוכל לרכוש 55% נוספים מאורשי לפי שווי חברה שנע סביב חצי מיליארד שקל; בהמשך, תוך שנה וחצי מהמימוש, תינתן האפשרות לרכוש את יתר מניות חברת האשראי החוץ בנקאי; לפני 3 שנים נפרד לאומי מאחזקותיו במימון ישיר

לאומי פרטנרס, זרוע ההשקעות של בנק לאומי, הודיעה הבוקר על רכישת 20% ממניות חברת "אורשי", העוסקת במתן אשראי חוץ בנקאי. בכך שב הבנק להשקיע בתחום אחרי ההרפתקה עם מימון ישיר.


אך הנתון המעניין בעיסקה היא העובדה שלאומי קיבל אופציה לרכישת מנות נוספות של מניות אורשי, עד לרמה של מלוא הבעלות - כלומר 100% ממניותיה.

2 צפייה בגלריה
אבי אורטל כנס משקיעים מוסדיים
אבי אורטל כנס משקיעים מוסדיים
אבי אורטל מנכ"ל לאומי פרטנרס
(צילום: אורן דאי)

בשלב ראשון תשקיע לאומי פרטנרס, בניהולו של אבי אורטל, 40 מיליון שקל תמורת 20% ממניות אורשי; 5% תרכוש מהבעלים, שי לביא וגלעד אלגור, ו-15% נוספים, לפי שווי של 200 מיליון שקל אחרי הכסף.
לאחר שלוש עד ארבע וחצי שנים, תהיה ללאומי אופציה לרכישת 55% נוספים. לפי שווי חברה של בין 429 מיליון שקל ל-525 מיליון שקל, בהתאם למועד המימוש.
בשלב השלישי, תהיה ללאומי האופציה לרכישת יתרת המניות, 25% הנותרים. האופציה תהיה ניתנת למימוש בכל עת במהלך 18 חודשים ממועד מימוש האופציה הראשונה. אם הבנק יבחר שלא לממש את האופציה לרכישת המניות הנותרות, יקבלו מייסדי אורשי אופציית פוט שתאפשר להם לחייב את לאומי לרכוש את כל מניות החברה. האופציה למייסדים תהיה ניתנת למימוש במשך 180 יום החל מהוויתור של לאומי על רכישת 25% מהמניות.
אורשי הוקמה ב-1982 ומעניקה אשראי לעסקים קטנים ובינוניים. אגרות החוב (סדרה ב' וג') של החברה מדורגות על ידי מידרוג בדירוג Baa1 באופק יציב. החברה היא פרטית, אולם אגרות החוב שלה נסחרות בבורסה.

2 צפייה בגלריה
גלעד אלגור מנכל אורשי
גלעד אלגור מנכל אורשי
גלעד אלגור מנכ"ל אורשי

החברה מצויה בבעלותם של יצחק לביא, בנו שי והמנכ"ל גלעד אלגור. היא שקלה גיוס בתחילה 2020 לפי שווי של 300 מיליון שקל. לחברה לקוחות עסקיים עם מחזורי פעילות שנתיים של עד 300 מיליון שקלים, ובנוסף קווי אשראי מ-4 בנקים שונים בהיקף של 335 מיליון שקלים.
לחברה מספר סניפים ברחבי הארץ. היא גם שותפה שווה עם מילגם בחברה למתן שירותי פקטורינג לספקים של המגזר המוניציפאלי. כמו כן, החברה התקשרה לאחרונה בהסכם להקמת מיזם משותף אשר יעסוק במתן אשראי אוטומטי ודיגיטלי לעסקים קטנים ובינונים בישראל.