סגור

בלעדי לכלכליסט
בנק לאומי במגעים לרכישת נתח מפעילות האנרגיה של מנורה מבטחים ביותר מ-100 מיליון שקל

לאומי פרטנרס במגעים לרכוש עד 15% מחברת מנורה אנרגיה, לפי שווי חברה של עד 800 מיליון שקל

שוק האנרגיה המתחדשת רותח ומנורה מניעה מהלך משמעותי בתחום.
לכלכליסט נודע כי לאומי פרטנרס, זרוע ההשקעות הריאליות של בנק לאומי שבראשה עומד אבי אורטל, מנהלת מגעים לרכישת 10%-15% מחברת האנרגיה המתחדשת של מנורה – מנורה אנרגיה – לפי שווי חברה של 800-700 מיליון שקל. כלומר, לאומי פרטנרס תשקיע ברכישת המניות 130-100 מיליון שקל.
1 צפייה בגלריה
אבי אורטל כנס משקיעים מוסדיים
אבי אורטל כנס משקיעים מוסדיים
אבי אורטל
(צילום: אורן דאי)
מנורה אנרגיה, שמנוהלת על ידי רני ליפשיץ, מוחזקת על ידי מנורה אחזקות הציבורית, שמחזיקה בחברת הביטוח מנורה מבטחים. בעל השליטה במנורה הוא ערן גריפל.
מנורה אנרגיה פועלת באמצעות חברות בנות שבהן היא מחזיקה 50%. החברות האלו ניגשות למכרזים ממשלתיים להקמת מתקנים סולאריים. באפריל 2019 זכו החברות הבנות במכרזים להקמת מתקנים בהספק של 236 מגה-וואט. חלקה של מנורה אנרגיה בהשקעות הנדרשות להקמת המתקנים עומד על 92 מיליון שקל וחלקה בערבויות עומד על 34 מיליון שקל.
ביוני 2020 אישר דירקטוריון מנורה אנרגיה - שבראשו עומד יונל כהן, מנכ"ל מגדל לשעבר - השקעה של 150 מיליון שקל בפרויקטים סולאריים. עד היום הושקעו 80 מיליון שקל מתוך סכום זה. כך שהעסקה עם לאומי פרטנרס משקפת הצפת ערך משמעותית.
בנוסף, למנורה אנרגיה יש פעילות של התקנת מערכות סולאריות על גגות יחד עם חברת סינרג'י.
עבור לאומי פרטנרס זו עסקה שנייה בתקופה קצרה בתחום האנרגיה המתחדשת. בסוף חודש אפריל האחרון השלימה לאומי פרטנרס רכישה של 20% ממניות חברת האנרגיה המתחדשת הבורסאית סאנפלאואר בתמורה ל-67 מיליון שקל ולפי שווי חברה של 335 מיליון שקל.
ההשקעה נעשתה במסגרת העסקה שבה קרן ההשקעה בתשתיות קיסטון של גיל דויטש ורוני בירם רכשה מידיהם את השליטה בסאנפלאואר בעסקת בעלי עניין.