סגור

יש חיים אחרי המוות: מחירי המכוניות החשמליות המשומשות של בטר פלייס - בעלייה

המכוניות של בטר פלייס הן החשמליות הזולות ביותר שניתן לרכוש בשוק המשומשות בישראל כיום, מה גם שעבור בעלים מסוימים יש להן ערך נוסטלגי. בעלים של רנו פלואנס חשמלית משומשת מספר: "עד לפני כמה שנים זכיתי למבטים ברמזור ששמורים לתמהונים, היום מבינים למה אני נוסע במכונית הזאת"

אמנם בטר פלייס נסגרה כבר מזמן, אבל ערך מכוניותיה רק עולה, כך עולה מבדיקת "כלכליסט".


נתון זה מפתיע במיוחד לאור העובדה שהמכוניות של בטר פלייס הן מכוניות יקרות יותר מן המכוניות המשומשות הישנות, שגם ערכן בדרך כלל עולה, וגם לאור כך שהן החשמליות היחידות שניתן לרכוש בישראל שגילן הוא כעשור. עם זאת, המכוניות החשמליות של בטר פלייס הן המכוניות החשמליות הזולות ביותר שניתן לרכוש בשוק המכוניות המשומשות בישראל כיום, מה גם שעבור בעלים מסוימים יש להן ערך נוסטלגי.
1 צפייה בגלריה
רנו פלואנס ZE חשמלית
רנו פלואנס ZE חשמלית
רנו פלואנס ZE חשמלית
(צילום: תומר הדר)
בעליה של רנו פלואנס ZE חשמלית שנרכשה כחדשה מבטר פלייס מספר כי "טווח הנסיעה של המכונית רחוק מאוד מלהיות משביע רצון. כיום אפשר לנסוע 300 קילומטרים בטסלה בין טעינות, ולנו יש מכונית שנטענת לאט ונוסעת 100 קילומטרים במקרה הטוב. אבל בנסיעות עירוניות אפשר להגיע איתה לעבודה ובחזרה בלי בעיות. כמות התקלות נמוכה מאוד, וזה עדיף על מכונית בנזין שעולה 20 אלף שקל ודורשת תיקונים כי היא ישנה".
"עד לפני כמה שנים זכיתי למבטים ברמזור ששמורים לתמהונים", הוא מוסיף. "היום, עם הכניסה של הרכבים החשמליים, מבינים למה אני נוסע במכונית הזאת".
כמה עולה מכונית רנו פלואנס ZE חשמלית? מבחינה של ארבע השנים האחרונות עולה שמחירה של החשמלית הראשונה בישראל נמצא במגמה של שמירה על ערך קבוע פחות או יותר, ולאחרונה אף במגמת עלייה. לפי מחירון לוי יצחק, מחירה של רנו פלואנס חשמלית בסיסית (רמת גימור "אקספרסיון" מודל 2012) הוא 21,200 שקל. לפני כשנה שווייה של אותה פלואנס חשמלית היה 19,800 שקל. לפני כשנתיים שווי הרנו האמורה היה 20,200 שקל, וכך גם לפני שלוש שנים, כלומר השנה מחיר הרנו החשמלית הגיע לשיא של ארבע שנים.
לשם השוואה, רנו פלואנס מקבילה מודל 2012 בעלת מנוע בנזין בנפח 1.6 ליטרים ברמת גימור "אקספרסיון" שווה במחירון של החודש הנוכחי 22,400 שקל. במחירון של 2021 אותה פלואנס היתה שווה 21,500 שקל, במחירון של 2020 היא היתה שווה 22,700 שקל, ואילו במחירון 2019 היא היתה שווה 25,700 שקל, כלומר מחירו של דגם הבנזין נשחק במשך ארבע שנים.