סגור

התכוונתם לבצע יבוא אישי של מכונית משומשת? יש לכם רק 3 חודשים

בספטמבר אשתקד נקבעה הארכה של חצי שנה ליבוא מכוניות משומשות שהסתיימה בשבוע שעבר. במשרד התחבורה אומרים כי תקנת יבוא כלי הרכב שגילם עד שנה תוארך בשלושה חודשים אוטומטית - אך בפועל נותר זמן מועט בלבד למעוניינים


לידיעת ישראלים שמתכננים לייבא ארצה מכונית משומשת ביבוא אישי: נותרו לכם פחות משלושה חודשים לעשות זאת. כך נודע לכלכליסט.


כיום מיובאות לישראל מכוניות באחד משלושה מתווים: יבוא ישיר (קנייה של המכונית ישירות מיבואן רכב שקונה אותה מהיצרן), יבוא עקיף ( רכישה של מכונית מיבואן שקונה את המכונית מדילר) ויבוא זעיר (יבוא מכונית שנרכשה בחו"ל לשימושו האישי). לא כל ישראלי מצויד בידע כדי לעשות זאת ולכן פועלים מתווכי יבוא זעיר.
עיקר היבוא האישי לישראל הוא של דגמי יוקרה, החל במרצדס בנץ וכלה בג'יפ ופרארי, כשאחד היתרונות הבולטים הוא היכולת לייבא מכונית שגילה הוא עד שנה, כלומר מכונית משומשת.

1 צפייה בגלריה
פקק תנועה פקקים ב איילון מחלף ההלכה
פקק תנועה פקקים ב איילון מחלף ההלכה
פקק תנועה פקקים ב איילון מחלף ההלכה
(צילום: דנה קופל)

אלא שבספטמבר אשתקד הודיעה ועדת הכלכלה על שורה של הארכות של "תנאים מיוחדים" אשר ניתנו על ידי מצד משרד התחבורה כדי לחזק את ענף היבוא האישי. בין השאר נקבע היתר ליבוא מכוניות משומשות לחצי שנה. בדיון הודיעה ח"כ הילה שי וזאן, שניהלה את הישיבה, כי היא מקווה שלא תידרש הארכה נוספת ומשרד התחבורה יגבש תיקונים כוללים לחקיקה, שיגבירו את התחרות. בנוסף ביקשה הוועדה נתונים אודות השפעה של היבוא הזעיר על ירידת מחירי הרכב בישראל.
מאז לא כונס דיון נוסף של ועדת הכלכלה בנושא – ותוקף המתווה ליבוא של רכב משומש פג בשבוע שעבר. בפועל מדגישים במשרד התחבורה כי: "תקנת יבוא כלי הרכב שגילם עד שנה תוארך בשלושה חודשים אוטומטית, בהתאם לסעיף 38 לחוק יסוד הכנסת" – אך בכל מקרה, יבוא אישי של רכב הוא תהליך שאורך בין חודש לחודשיים כולל הובלה ושחרור ממכס, ולכן יתכן שנותר זמן מועט בלבד למי שמעוניין לרכוש מכונית ביבוא אישי במחיר מוזל.