סגור
פס ייצור ה תחמושת ב מפעל רפאל
פס ייצור תחמושת במפעל רפאל. לפי סרטון שחזבאללה פרסם בשבוע שעבר ניכר שהוא מכיר אותו היטב (צילום: גיל נחושתן)

מפעלי הנשק של ישראל על הכוונת של כטב"מים מתאבדים

כטב"ם נפץ איים אתמול על מפעל של רפאל - יצרן מערכות כיפת ברזל וקלע דוד. כטב"ם נוסף גרם לפציעת חייל והמחיש את הקושי של מערכות הגילוי. התעשיות הביטחוניות בישראל מתארגנות למיגון ולצמצם נזקים במקרה של מתקפה רחבה 

בזמן ששר הביטחון יואב גלנט שוהה בוושינגטון בניסיון לחלץ משלוח תקוע של אלפי חימושים שצה"ל זקוק להם כמו אוויר לנשימה וכדי לכבות שריפה נוספת שהדליק מול האמריקאים ראש הממשלה בנימין נתניהו, הצפון ממשיך לספוג את אש חזבאללה, שמעמיק את תקיפותיו בישראל גם תוך ניסיון לשים על הכוונת את מפעלי הנשק שלה.
התעשיות הביטחוניות מחזיקות במתקנים חיוניים רבים, הכוללים גם מפעלי ייצור והרכבה, בקו של חיפה וצפונה, ולפי סרטון שחזבאללה פרסם בשבוע שעבר ניכר שהוא מכיר אותם היטב. בשבוע שעבר הארגון השיעי התפאר כי כטב"ם ששיגר חג במשך דקות ארוכות מעל מתחמים של אלביט מערכות ורפאל, תיעד אותם בצילומי וידיאו ברורים כמו גם אתרים אסטרטגיים אחרים במפרץ חיפה הכוללים את נמלי הים, בסיס חיל הים והמפעלים הפטרוכימיים. לאחר מכן הוא שב ללבנון בלי שזוהה בידי מערך ההגנה האווירית הישראלי.

1 צפייה בגלריה
אזרחים מסייעים בכיבוי אש אחרי מתקפה של חזבאללה בצפון
אזרחים מסייעים בכיבוי אש אחרי מתקפה של חזבאללה בצפון
אזרחים מסייעים בכיבוי אש אחרי מתקפה בצפון. חזבאללה הוכיח את יכולותיו לאיים על מטרות בעומק ישראל
(צילום: אפי שריר)

אתמול זה כבר לא היה כטב"ם צילום זעיר המכונה בחזבאללה "דוכיפת", אלא "כטב"ם מתאבד" שכוון לעבר חבל משגב שנמצא דרומית לכרמיאל, אזור שבו נמצא בין השאר מכון לשם של רפאל הנחשב לאחד משני אתרי הפעילות המרכזיים שלה בצפון, לצד מכון דוד שבקריות. הוא יורט באמצעות מערך ההגנה האווירית בלי לגרום לנפגעים או לנזק. לא כך היה זמן קצר לאחר מכן כשכטב"ם נפץ חמק ממערכות ההגנה, פגע באזור עמק החולה וגרם לפציעתו הקשה של לוחם.
רפאל היא המפתחת והיצרנית הראשית של שתיים ממערכות ההגנה האוויריות המרכזיות של ישראל — כיפת ברזל וקלע דוד. הניסיון של חזבאללה לשגר כטב"ם מתאבד לעבר מכון לשם מוכיח מבחינתו, ולא בפעם הראשונה, את יכולותיו לאיים על מטרות בעומק הצפון, במרחק של כ־30 ק"מ דרומית מהגבול, ושב וממחיש את הקושי של מערכי הגילוי והזיהוי הישראליים אל מול איום הכטב"מים המתרחב.
אף שהוא יורט בטרם התפוצץ על המטרה שיועדה לו, מבחינת חזבאללה מדובר באיתות לגבי הבאות באשר למלחמה כוללת בצפון שנמצאת מעבר לפינה. כפי שלטענתו פגע לפני כשבוע וחצי באמצעות טילי נ"ט שירה לעבר המפעל של יצרנית לוחות המיגון פלסן שבקיבוץ סאסא תוך גרימת נזק, חזבאללה ממשיך להמחיש כי בנק המטרות שהכין בישראל עשיר, מגוון, נמצא בהישג ידו ולא פחות מכך, רלבנטי מאוד לאחת הסוגיות הרגישות עבור מערכת הביטחון – זמינות של חימושים שמספקים לצה"ל את אורך הנשימה הדרוש לניהול מערכה עצימה במשך זמן.
בספק אם פגיעה של כטב"ם בודד כמו זה שיורט מעל מכון לשם היתה מסבה לו הרס משמעותי. ההתגוננות מפגיעה של כלי כזה פשוטה יחסית, באמצעות כניסה למרחב מוגן או מיגונית, כללים שכפי הנראה לא התמלאו במתקפת הכטב"ם שכוונה לעבר עמק החולה. תיעוד שהופץ אתמול ברשתות החברתיות העלה כי חיילים שהיו עדים לתקיפת הכטב"ם היו עסוקים בצילומו במקום בתפיסת מחסה.
אפשר להניח שבזמן מלחמה רחבה עם ישראל חזבאללה לא יסתפק בכטב"ם בודד אלא ינסה לשגר לעבר תעשיות הנשק הישראליות הרבה יותר כטב"מים, תוך ירי משולב של רקטות וטילים מדויקים שבכוחם לשאת ראשי קרב גדולים ובעלי יכולת הרס משמעותיים בהרבה. זאת, תוך הרוויית מערכות ההגנה האוויריות של צה"ל באופן שיקשה עליהן ליירט מאסה גדולה של איומים בו־זמנית.
בחודשים האחרונים סוגיית המיגון של התעשיות הביטחוניות עלתה על סדר היום העמוס ממילא שמתקיים בין החברות לבין משרד הביטחון. התעשייה האווירית דרשה באחרונה כי חלק מכספי הדיבידנד על רווחיה למדינה יופנו כהשקעת בעלים לטובת מיגון תשתיות הייצור שלה, שמאז 7 באוקטובר פועלות במתכונת חירום ומסביב לשעון.
חלק ניכר ממתקני הייצור של התעשייה האווירית נמצאים במרכז הארץ ושם מבינים שבמלחמה כוללת עם חזבאללה, שייתכן שתלווה בסיוע נרחב מצד איראן, גם הם יהיו על הכוונת. עוד בטרם ההשקעה הניכרת שדורשות עבודות המיגון הבהולות האלה, חלק מהתעשיות כבר החלו לפרוס את תשתיותיהן מחדש, באופן שאמור לצמצם נזק והרס במקרה של מתקפה ממוקדת שתופנה אליהן. מהלכים אלה כוללים הפרדה בין מתחמים והרחקת קווי ייצור קריטיים אחד מהשני, בידוד ריכוזים של חומרים מסוכנים ומיגונם באמצעים שונים.
פעולות מיגון דומות נעשו במהלך החודשים האחרונים גם במערך ההגנה האווירית לפחות בחלק מהאתרים שבהם פרוסות סוללות ההגנה של כיפת ברזל וקלע דוד. פעולות אלה באו בעקבות ניסיונות חוזרים נשנים של חזבאללה לפגוע במערכות ההגנה. באחרונה אמר קצין בכיר לכלכליסט כי בחלק מהמקרים גם היו פגיעות.