סגור

בלעדי
הכאוס עולה מדרגה: חברת החשמל בלי יו"ר ובלי מנכ"ל

דירקטוריון חברת החשמל סוער ומפולג ומנהלת רשות החברות מתערבת. שרת האנרגיה דורשת לבדוק את ההתנהלות. בינתיים חסר כבר שנתיים יו"ר לרשות החשמל וגם על יו"ר רשות המים אין הסכמות בוועדת האיתור

השבוע יסיים עופר בלוך את כהונתו כמנכ"ל חברת החשמל. אך מחליפו המיועד מאיר שפיגלר אינו יכול להיכנס לתפקיד עדיין. הסיבה: הוא לא קיבל את אישור ועדת גילאור למינויים בכירים בחברות הממשלתית. בנוסף, שרת האנרגיה קארין אלהרר שיגרה בסוף השבוע מכתב אל מנהלת רשות החברות מיכל רוזנבוים שבו דרשה לעצור את הליכי המינוי של שפיגלר כמנכ"ל וכן לעצור מינוי של מזכיר חדש לחברה עד לבירור ובדיקת הנושא באופן יסודי.


מכתבה של אלהרר נשלח בעקבות התפטרותו בשבוע שעבר של יו"ר חברת החשמל דב בהרב - אחרי 3 שבועות בלבד - בטענות קשות הנוגעות להיעדר מינהל תקין בהליכי המינוי לתפקידים בכירים בחברת החשמל ובשל "מעורבות אגרסיבית של שיקולים פוליטיים מטעם חברי הדירקטוריון וגורמים בהנהלת החברה". אלהרר כתבה שהיא מתייחסת בכובד ראש לטענות ובכלל זה "להתנהלות לא מקובלת של חברי ועדת האיתור".

"ההליך נוהל באופן תקין"

כך נוצר מצב אבסורדי שבו שני התפקידים הבכירים בחברה מהגדולות במשק אינם מאוישים במינויים קבועים. רוזנבוים פנתה לדירקטוריון חברת החשמל בבקשה לגלות אחריות בניהול החברה לנוכח היעדר יו"ר ומנכ"ל קבועים.
2 צפייה בגלריה
שרת האנרגיה קארין אלהרר 13.7.21
שרת האנרגיה קארין אלהרר 13.7.21
שרת האנרגיה קארין אלהרר. דרישה לבדיקה יסודית
(צילום: דרור סיתהכל)

הפנייה של רוזנבוים באה בעקבות החשיפה באתר "כלכליסט" ביום חמישי בערב על ישיבת דירקטוריון חברת החשמל. ברגע האחרון החליט הדירקטוריון למנות את המשנה למנכ"ל יצחק בלמס כממלא מקום המנכ"ל. אבל לאחר מכן, בעקבות בקשת דירקטורים ובהם אברהם מנלה, ביטל הדירקטוריון את ההחלטה לאחר ישיבה סוערת. מנלה שלא נכח בישיבת הדירקטוריון טען כי מינויו של בלמס לא הוצב מראש על סדר היום. המתנגדים למינוי בלמס טענו כי הדבר יקבע את מעמדו לתקופה ארוכה ויפגע בכניסתו של שפיגלר לתפקיד, שכן בלמס היה אחד המועמדים לתפקיד המנכ"ל.
היועצת המשפטית של חברת החשמל יעל נבו סבורה שההליכים בחברה תקינים. היא שיגרה בסוף השבוע מכתב אל שרי האנרגיה והאוצר שבו כתבה כי "עמדתי הינה כי ההליכים לבחירת מנכ"ל החברה ומזכיר הדירקטוריון נוהלו באופן תקין, הגון, שקוף וראוי על פי כל הוראות הדין. קיבלנו בהפתעה את מכתב ההתפטרות של היו"ר בהרב ובמיוחד את הטענות הקשות לגבי אי־קיום מינהל תקין בחברת החשמל. לא נתקלנו במעורבות של שיקולים פוליטיים בקרב חברי הוועדה".

2 צפייה בגלריה
מנכ"ל חברת חשמל המיועד מאיר שפיגלר ומנהלת רשות החברות מיכל רוזנבוים
מנכ"ל חברת חשמל המיועד מאיר שפיגלר ומנהלת רשות החברות מיכל רוזנבוים
מנכ"ל חברת חשמל המיועד מאיר שפיגלר ומנהלת רשות החברות מיכל רוזנבוים
(צילומים: יואב דודקביץ, אלעד מלכה)

מבדיקת "כלכליסט" עולה כי במשק האנרגיה לא מאוישת זה שנתיים גם משרה חשובה נוספת: יו"ר רשות החשמל. זאת לאחר שאסף אילת, היו"ר הקודם, פרש בקיץ 2020. ועדת האיתור לתפקיד טרם סיימה את עבודתה. רשות החשמל מפקחת על חברת החשמל והתפקיד לא מאויש במינוי קבוע תקופה ארוכה.

המינויים נשטפו במים

גם במשק המים לא שקט. ועדת האיתור לבחירת יו"ר רשות המים שהתכנסה ביום חמישי האחרון לא בחרה באף אחד מעשרת המועמדים הסופיים לתפקיד אלא החליטה להעמיק את בדיקתה. גורמים ממשלתיים טוענים כי לא מן הנמנע שלהחלטה יש קשר לטענות ל"מינוי פוליטי" שנחשפו בשבוע שעבר ב"כלכליסט" בעקבות הכוונה למנות לתפקיד את ד"ר אייל בלום, לשעבר ראש המועצה האזורית ערבה תיכונה. בלום הצטרף ב־2017 למפלגת יש עתיד, מפלגתה של שרת האנרגיה.