סגור

יו"ר חברת החשמל דב בהרב התפטר אחרי 3 שבועות בלבד

ברקע להתפטרות - מינוי מאיר שפיגלר למנכ"ל החברה לפני כשבועיים. בהרב: ״נחשפתי למעורבות אגרסיבית של שיקולים פוליטיים בתהליך בחירת המנכ״ל״

יו"ר חברת החשמל דב בהרב הודיע היום (ג׳) על התפטרותו מהתפקיד - 3 שבועות בלבד לאחר שנבחר אליו.
במכתב ההתפטרות ציין בהרב כי "לפני פחות מ-3 שבועות, בישיבה בה בחרתן בי לכהן כיו"ר החברה הבטחתי להביא לתפקיד יכולות ניהול שיתרמו לביצועי החברה, להמשך ישום הרפורמה ולהוספת שינויים פורצי דרך בחברה הממשלתית הגדולה בישראל".


"הגעתי נכון התמודד עם עבודה קשה ואתגרים ניהוליים מורכבים אך לצערי הרב בשבועות הקצרים אך האינטנסיביים שעברו מעבר בחירתי אשר במהלכם התנהל הליך לבחירת מנכ"ל לחברה והליך איתור להחלפת מזכיר דירקטוריון החברה - נחשפתי למעורבות אגרסיבית של שיקולים פוליטיים בקרב חברי דירקטוריון וגורמים בהנהלת החברה כמוה לא ראיתי באף אחד מהתפקידים הבכירים שמילאתי בחברות מובילות במשק. למיטב שיפוטי התנהלות זו עלולה לפגוע בחברה ובניהול התקין שלה. לאור זאת החלטתי לעזוב באופן מיידי את החברה והדירקטוריון".
"אני שב ומודה לשרת האנרגיה ולשר האוצר על מינויי לתפקיד ומצר על המציאות שלא מאפשרת את הגשמתו".

1 צפייה בגלריה
דב בהרב קארין אלהרר ואביגדור ליברמן
דב בהרב קארין אלהרר ואביגדור ליברמן
דב בהרב, קארין אלהרר ואביגדור ליברמן
(צילומים: יצחק הררי, אוראל כהן)

לפני כשבועיים אישר הדירקטוריון למנות את מאיר שפיגלר כמנכ"ל החברה. שפיגלר זכה תמיכה של שר האוצר אביגדור ליברמן שעיכב בתחילה את מינויו של בהרבה לתפקיד היו"ר.
כפי שנחשף בכלכלסט ישיבת הדירקטוריון לבחירת מנכ"ל החברה היתה סוערת, דירקטורים יצאו החוצה וקיימו התייעצויות. מנכ"ל החברה הפורש עופר בלוך התפרץ בזעם לחדר הישיבות ומחה על ההליך. לבסוף סוכם שבלוך ישאר בתפקידו עד לסוף מאי 2022 כפי שכבר סוכם עימו.
יתרה מכך, בשבועות האחרונים נעשה נסיון להחליף את מזכיר חברת החשמל ניר גולדשטיין ולמנות את מור חלוץ שהיתה בעבר יועצת של יובל שטייניץ. בהרב ביקש שגולדשטיין ישאר בתפקידו לתקופה הקרובה בה נכנסים לחברה יו"ר ומנכ"ל חדש ואף קיבל גיבוי לכך מהיועצת המשפטית של החברה. עם זאת, גורמים בחברה תבעו להציג על כך חוות דעת מקצועית.
מחברת החשמל נמסר בתגובה: "חברת החשמל קיבלה את הודעתו של דב בהרב ומצטערת על החלטתו. החברה תמשיך להתנהל באופן יציב ותקין בהובלת הדירקטוריון והנהלה מקצועית וחזקה".
תגובת משרד האוצר: "רשות החברות מצטערת מאוד על החלטתו של בהרב להתפטר מתפקידו. מיד עם פנייתה של שרת האנרגיה לאישור מועמדותו של בהרב כיו"ר, נרתמה במלוא כוחה רשות החברות הממשלתיות, לקידום העניין. לאור העובדה כי בהרב אינו חבר בנבחרת הדירקטורים, קידמה הרשות בהליך מהיר את מינויו במסלול תואם נבחרת כדירקטור בחברה תחילה. הליך המינוי ארך כשלושה שבועות בלבד. מדובר בלוח זמנים קצר וחסר תקדים. המינוי המהיר כדירקטור איפשר לבהרב לכהן כיו"ר ועדת האיתור לבחירת המנהל הכללי, בהליך הבחירה. עם תום הליך הבחירה, בהרב, יחד עם כל חברי ועדת האיתור והדירקטוריון, בחרו פה אחד בשפיגלר לתפקיד מנכ"ל החברה".