סגור

עוד אישום נגד אורן קובי: איים על עורך דין – "אקבור את המשפחה שלך"

איש הנדל"ן, שפעל באמצעות חברת "אדמה", והפרקליטות רואה בו נוכל סדרתי, מואשם בנוסף לעבירות המרמה שיוחסו לו גם בסעיפים הכוללים סחיטה באיומים. לפי האישום, איים על עורך דינו במטרה שיגנוב כספי לקוחות בסך של 3 מיליון שקל, והאחרון אכן עשה זאת. כן איים על אשת קש שהפעיל ואמר לה: "אני שם אותך ואת אמא שלך בסגולה ליד אבא שלך"

אישומים נוספים נגד אורן קובי, שפעל באמצעות חברת הנדל"ן "אדמה", ומי שהפרקליטות רואה בו נוכל סדרתי מסוכן, וכן נגד אנשים שפעלו לצדו.
היום (ה') הגישה פרקליטות מחוז תל אביב (פלילי) לבית המשפט המחוזי כתב אישום מאוחד ומתוקן נגד קובי, ובו אישומים חמורים הכוללים מעשי מרמה, סחיטה באיומים, זיוף, רישום כוזב במסמכי תאגיד, שידול לגנבה ועוד. אלה מצטרפים לאישומים רבים שכבר הוגשו נגדו בינואר 2020 ובנובמבר 2020 הנוגעים להתנהלותו.

לפי האישומים, בעודו תחת חקירה פלילית ובהליכי פשיטת רגל בהם הוטלו צווי כינוס ובמסגרתם נתבע קובי על ידי נושיו בסכום של כ-244 מיליון שקל, הוא הקים בחשאי מערך חברות שתחום עיסוקו זהה לזה של קבוצת אדמה תוך הסוואת שליטתו בחברות והיותו נהנה בהם. באמצעות מערך החברות ושימוש באנשי קש, ביחד עם עו"ד רונן שחר שהואשם גם כן לצדו, נהנה קובי מהכנסות של כ-72 מיליון שקל - שאותן העביר אל חשבונות קש במטרה להסתיר את נכסיו מנושיו, מבית המשפט ומהרשויות. בנוסף מואשם קובי כי את הפעילות הזו עשה תוך כדי סחיטה באיומים והפעלת אלימות קשה נגד גורמים ששיתפו עמו פעולה במעשים אלה.

1 צפייה בגלריה
אורן קובי בעלי חברת הנדל"ן אדמה
אורן קובי בעלי חברת הנדל"ן אדמה
אורן קובי
(צילום: צביקה טישלר )

המקרה הבולט ביותר באישומים החדשים שהוגשו נוגע לסחיטה באיומים על ידי קובי של עורך דין (המכונה בכתב האישום ש') לשם גנבת כספים בהיקף של 3 מיליון שקל מחשבונות נאמנות. קובי נאשם כי הופיע בביתו בשעת לילה מאוחרת ותקף אותו במקל – "חתיכת עץ שלקח בידו והכה בכתפו", כפי שתואר באישום – צרח, קילל ואיים כי "יקבור את משפחתו" אם לא יגנוב את הכספים עבורו. על פי האישום, האימה שהטיל קובי על עורך הדין הועצמה למחרת בהתייצבות במשרדי עורך הדין וגרימת נזק רב במקום לציוד ולמחשבים. לטענת הפרקליטות, "על מנת לעמוד בתשלומים אותם התחייב לשלם לנושיו, איים קובי על עו"ד ש' בפגיעה שלא כדין בגופו והטיל עליו אימה במטרה להניעו לשלוח יד בכספי לקוחות, בניגוד להרשאה ולחובות הנאמנות". בעקבות מעשים אלה עורך הדין אכן גנב בהיותו מורשה 3 מיליון שקל והעביר אותם אל חשבונות חברות שבשליטת קובי.

נאשם כי גנב כדי לממן סגנון חיים ראוותני

כתב האישום העיקרי והראשון נגד קובי הוגש כבר בחודש ינואר 2020, ובו נטען שבשנת 2012 הקים את קבוצת אדמה, שעסקה בסיחור אופציות בלעדיות לקניית קרקע חקלאית.
אדמה הציעה לקהל הרחב השקעה בקרקעות החקלאיות תוך הבטחות שווא לגבי בנייה עתידית עליהן שתניב רווחים גבוהים למשקיעים והצגתן כהשקעה ללא סיכון. בין השאר מצגי השווא היו בדבר מהות העסקה, ערך הקרקע, פוטנציאל עליית הערך שלה וההיתכנות שהיא תופשר לבנייה למגורים. עוד נטען כי לאחר שהופקדו הכספים בחשבונות הבנק של החברות שבבעלותו, קובי גנב אותם בכך שהשתמש בהם למימון הוצאותיו, לתשלום חובותיו, למימון סגנון חייו הראוותני ולשם צבירת נכסים אישיים.
קבוצת אדמה קרסה בשנת 2016, וקובי נכנס להליכי פשיטת רגל ופירוק. במקביל להליכים שהתנהלו נגדו, קובי המשיך בהתנהלותו הפלילית, כאמור, על ידי הקמת אותו מערך חברות ושימוש באנשי קש, כפי שתואר גם בכתב אישום נוסף שהוגש נגדו בנובמבר 2020.
בין השאר קובי מואשם כי הפעיל באופן אלים אשת קש בחמש חברות במערך החברות שהקים. הוא מואשם בתקיפתה ובסחיטתה באיומים מפורשים. על פי האישום, קובי אמר לה: "אני שם אותך ואת אמא שלך בסגולה ליד אבא שלך ביום ראשון. חכי תראי מי זה אורן קובי הפעם. קשה לך להפנים את זה שהקמתי את העסק ושמתי על שמך. נגיע גם לבית קברות; הכל הולך".
הפרקליטות טוענת עוד כי על בסיס נכסים שהתנהלות פלילית ואלימה זו העלתה, תוך הצגת מצג כוזב של מצבו הכלכלי ובאמצעות מצגי שווא שעו"ד שחר, כך האישום, ביצע עם קובי בצוותא, אישר נשיא בית המשפט המחוזי הסכם נושים המיטיב עם קובי שהסיר את המגבלות שהוטלו עליו.
בנוסף לקבלת הסדר נושים מיטיב במרמה, עשה קובי שימוש בכספים שהונה, השיג באלימות והלבין על מנת לעמוד בתנאי התשלום שנקבעו, וזאת תוך הסתרת נכסיו ומניעת חשיפת מעשיו הפליליים בשימוש בצדדים שלישיים, והעביר לשימושו האישי כ-19 מיליון שקל.
עוד נטען כי על מנת לשלשל כספים לכיסו ולהתחמק ממס העביר קובי לידיו יותר מ-8 מיליון שקל מקופת אחת החברות לטובת צרכיו האישיים, בלי שנרשמו כמתחייב בספרי החברות. עוד נטען שכדי לשלשל כספים לכיסו, השמיט קובי עסקה בסכום של מעל למיליון שקל מרישומי החברה.
את כתב האישום המאוחד היום הגישו עורכי הדין איתי פרוסט ואלעד ברק מפרקליטות מחוז ת"א (פלילי). התיק נחקר על ידי יחידת הונאה ת"א, פקיד שומה חיפה והכנ"ר.