$
משפט

כתב אישום נגד יזם הנדל"ן אורן קובי בגין שורה של עבירות מרמה

הפרקליטות הגישה כתב אישום נגד קובי, שלוש חברות בבעלותו ושני נאשמים נוספים - ביניהם אימו - ששיתפו איתו פעולה; קובי מואשם בגניבת 26 מיליון שקל מלקוחות אותם פיתה באמצעות שורה של מצגי שווא כמו משרדים מפוארים, פרסום מסיבי והצגת עסקאות נדל"ן מסוכנות כבטוחות

עמיר קורץ 13:5815.01.20

פרקליטות מחוז תל אביב (פלילי) הגישה היום לבית המשפט המחוזי כתב אישום נגד יזם הנדל"ן אורן קובי, שלוש חברות בבעלותו ושני נאשמים נוספים ששיתפו עמו פעולה בגין ביצוע שורה ארוכה של עבירות מרמה כלפי לקוחות.

 

קובי, שותפיו למרמה והחברות מואשמים – כל אחד על פי חלקו - בשורת עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, רישום כוזב במסמכי תאגיד, עבירות הלבנת הון, מסירת מידע כוזב במטרה למנוע דיווח ועבירות על פי פקודת מס הכנסה.  

 

אורן קובי אורן קובי צילום: צביקה טישלר

 

על פי כתב האישום, בין השנים 2013-2016 פעל קובי ביחד עם נאשמים נוספים "למימוש תוכנית מרמה אשר במסגרתה ניצל את שאיפתם ותקוותם של אזרחים מכל שכבות האוכלוסייה להשקעת כספם בעסקת מקרקעין בת השג הנושאת פוטנציאל לרווח גדול" - וזאת במטרה ליצור עבורו תזרים מזומנים גדול ככל הניתן, אותו גנב במטרה לממן את הוצאותיו ואת הוצאות החברות שלו, לאפשר לו לשלם חובות ולקיים סגנון חיים ראוותני, ולשם צבירת נכסים עסקיים. כתב האישום מגלה כי במסגרת תוכנית המרמה, ועל סמך מצגי השווא, קיבלו קובי, החברות וסמנכ"ל המכירות בשתיים מהן (אדמה וטרה) ניר ישראלי, 26.4 מיליון שקל.

 

הפרקליטות טוענת כי לאחר שהופקדו הכספים בחשבונות הבנק של החברות, שלח בהם קובי יד וגנב אותם בכך שהשתמש בהם למימון הוצאותיו והוצאות חברות הנדל"ן, לתשלום חובותיו, למימון סגנון חייו הראוותני ולשם צבירת נכסים אישיים. לפיכך מואשם קובי בגניבה בידי מורשה וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, בעוד האישום כלפי ישראלי נוגע רק לעבירת המרמה.

 

במסגרת התוכנית, במטרה לאפשר גיוס הון הסתיר קובי את כישלונותיו העסקיים ואת חובותיו, בין היתר באמצעות רישום כוזב של אנשים אחרים כבעלים ודירקטורים בחברה שלו. על סמך מצג המרמה קיבלו קובי וחברת הנדל"ן שלו את הזכות לפתוח חשבונות בנק, אשראי בנקאי והלוואות, והכל תוך הצגת מסמכי תאגיד כוזבים ודיווח כוזב לפי חוק איסור הלבנת הון, והסתרת מקור הרכוש וזהות בעליו.

 

עוד עולה מכתב האישום, כי אף שעסקאות הנדל"ן של סחר באופציות למכר עתידי של קרקע חקלאית הינן עסקאות מורכבות, פיתה קובי את קורבנותיו להפקיד בידו ואצל החברה כספים, תוך כדי הצגה במרמה של העסקאות כאפיק השקעה בעל רווחיות גבוהה - במצגי שווא בדבר מהות העסקה, ערך הקרקע, פוטנציאל עליית הערך שלה וההיתכנות שהיא תופשר לבנייה למגורים. בנוסף, מצג השווא עסק גם בכך שהעסקאות הן לכאורה חסרות סיכון היות והכספים מופקדים בחשבונות נאמנות, ויש אפשרות לבטלן.

 

על מנת ליצור מצג שווא של ביטחון, חוסן כלכלי ואמינות, שכר ושיפץ קובי משרדים יוקרתיים עבור חברות הנדל"ן שלו בסכומים גבוהים, ויצר מצג שקרי לפיו העסקאות והליך הפשרת הקרקע מקודמים ומלווים על ידי משרדי עורכי דין ואדריכלים מפורסמים. בנוסף, הפעילו קובי והחברות מערך פרסום, איתור ומשיכת קורבנות נרחב ואגרסיבי, ושכרו עובדים בעלי ניסיון בתחום המכירות אשר הונחו להפעיל במעמד המפגש "מכבש לחצים", בתואנות שונות ותוך הצגת מצגים כוזבים בדבר מהות העסקה, ערכה ופוטנציאל הרווח הגבוה, לשם החתמת הקורבנות.

 

בכדי שהלקוחות לא יפעילו שיקול דעת ולא יחששו לחתום, הובטח להם כי הכספים שיעבירו בטוחים בייעודם למימוש העסקה בהפקדתם בחשבון נאמנות, כי ישמשו למטרות העסקה בלבד וכי יש באפשרותם לקבל את כספם חזרה במידה וישנו את דעתם או אם העסקה לא תצא לפועל.

 

 

עו"ד גלעד ברון עו"ד גלעד ברון צילום: תמר מצפי

 

 

עוד נאשם קובי כי במטרה למקסם את רווחיו מהגניבה, הוא דיווח בכזב לרשויות המס על הוצאותיו הפרטיות בהיקף של כ-4.7 מיליון שקל כאילו היו אלה הוצאות החברה, ובכך פעל כדי להקטין במרמה ובכזב את חבותו ואת חבות החברות שלו למס הכנסה.

 

בנוסף לקובי וסמנכ"ל המכירות ניר ישראלי, נאשמת גם אמו של קובי, סימה דן, כלפיה נטען באישום כי שיתפה פעולה עם תוכנית המרמה, שימשה כ"אשת קש" וביצעה עמו בצוותא חלק ניכר מהעבירות.

 

כתב האישום הוגש על ידי עורכי הדין איתי פרוסט ואלעד ברק מפרקליטות מחוז תל אביב. התיק נחקר על ידי מפלג הונאה תל אביב במשטרת ישראל בשיתוף פעולה עם פקיד שומה חקירות חיפה והצפון ברשות המסים.

 

עוה"ד גלעד ברון, ציון אמיר ושוקי למברג, המייצגים את אורן קובי, מסרו בתגובה: "כתב האישום משקף מצב דברים שגוי בכל הנוגע להתנהלותו של אורן קובי והחברות, אשר פעלו במשך שנים רבות וסיפקו קרקעות בהצלחה למאות רוכשים. מצב הדברים הינו תוצר של קריסה כלכלית שעם כל הצער שבדבר אינה שונה בתכליתה מכל קריסה כלכלית אחרת. אורן קובי שיתף פעולה במהלך החקירה וגם הגיע להסדר נושים מרחיק לכת, במסגרתו ומתוקפו כבר הועברו לקופת הנושים סכומים של מיליוני שקלים. חבל שהפרקליטות לא מצאה לנכון לבוא בדברים בעניין זה בטרם הגשת כתב אישום ואין אלא לקוות שלא יהיה בכך בכדי לפגוע בהסדר הנושים".

x