$
משפט

כתב אישום נוסף נגד אורן קובי: "מחר אם אין צ'קים חדשים אני אקפל אותך לקופסא"

הפרקליטות הגישה לביהמ"ש המחוזי בת"א כתב אישום נוסף נגד יזם הנדל"ן לשעבר וחברות שבבעלותו, על ביצוע עבירות של סחיטה באיומים, תקיפה בנסיבות מחמירות, הונאת נושים, הסתרת נכסים ועוד. בין היתר מואשם קובי כי איים על א.א, ששימשה כבעלים של 5 חברות במערך שהקים על מנת להסתיר מנושיו את הכנסותיו: "קשה לך להפנים שהקמתי את העסק ושמתי על שמך; נגיע גם לבית קברות"

עמיר קורץ ותומר גנון 10:1219.11.20

כתב אישום נוסף נגד יזם הנדל"ן לשעבר, אורן קובי. הפרקליטות הגישה היום (ה') כתב אישום למחוזי ת"א נגד קובי וחברות שבבעלותו על ביצוע עבירות של סחיטה באיומים, תקיפה בנסיבות מחמירות, הונאת נושים, הסתרת נכסים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עבירות מס, עבירות על חוק המע"מ והלבנת הון. במקביל הגישה הפרקליטות בקשה להותיר את קובי במעצר עד תום ההליכים נגדו.

 

 

אורן קובי אורן קובי צילום: עמית שעל

 

על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד אלעד ברק מפרקליטות מחוז ת"א פלילי, בשנת 2012 הקים קובי את קבוצת "אדמה" שעסקה בסיחור אופציות בלעדיות לקניית קרקע חקלאית. קבוצת "אדמה" הציעה לקהל הרחב השקעה בנדל"ן חקלאי. בשנת 2016 קרסה קבוצת אדמה, ובעקבות הקריסה נכנס הנאשם להליכי פשיטת רגל ופירוק.

 

החל משנת 2017, בעודו תחת חקירה פלילית אחרת שבגינה הוגש לימים כתב אישום, תוך הליכי פשיטת רגל ולאחר הטלת צו כינוס על נכסיו - הקים קובי בחשאי מערך חברות שתחום עיסוקו זהה לזה של קבוצת אדמה. ביודעו כי התנהלותו הובילה לכך שמוסדות בנקאיים ורשויות המדינה יסרבו לתת לו שירותים, רשם את א.א ואישה נוספת כבעלים יחיד בחברות.

 

במסגרת הליכי הפשיטה והפירוק, תבעו הנושים מהנאשם וחברת אדמה 244 מיליון שקל, ובמהלך שנת 2016 הוטל צו כינוס על נכסיו. בכדי להמשיך לייצר הכנסות לשימושו האישי ועל מנת להונות ולהסתיר מנושיו את הכנסותיו, פעל הנאשם להקמת חברות בעלות תחום עיסוק דומה לחברת אדמה, תוך הסוואת שליטתו בחברות והיותו נהנה בהם.

 

החל משנת 2017, הכניס הנאשם באמצעות מערך החברות הכנסות בסך של כ 72 מיליון שקל. את אותן ההכנסות העביר אל חשבונות הבנק ייעודיים במטרה להסתיר את נכסיו מנושיו בהליך פשיטת הרגל. במקביל, נכנס להסכם עם נושיו, שאושר בהחלטת בימ"ש באפריל 2018, המבוסס על הצהרות שקר, מצגי שווא באשר למצבת נכסיו ומקורות הכנסתו.

 

הסדר הנושים שהושג במרמה היטיב עם הנאשם בכך שהסיר שלל מגבלות שהוטלו עליו, אפשר לו לעבוד וקבע כי על הנאשם לשלם לקופת הנושים 16 מיליון שקל תוך 7 שנים או 50% מסך החובות שיאושרו ע"י הנאמן – מחילת החוב מוערכת בכ-33 מיליון שקל. על מנת לעמוד בתנאי התשלום שנקבעו בהסדר הנושים העביר את נכסיו ממערך החברות אל קופת הנושים באמצעות צדדי ג', במטרה להסתיר את נכסיו.

 

בנוסף, החל משנת 2017, העביר ממערך החברות נכסים בגובה של כ-19 מיליון שקל לשימושו האישי, בין היתר לטובת רכבי יוקרה מסוג Ferrari, Land Rover ו-Mercedes Benz, תשלומי שכ"ט עו"ד ועוד.

 

כמו כן, על מנת להתחמק ממס העביר הנאשם לידיו מעל ל-8 מיליון שקל מקופת אחת החברות לטובת צרכיו האישיים מבלי שנרשמו כמתחייב בספרי החברות. הנאשם אף השמיט עסקה בסכום של מעל למיליון שקלעם מרישומי החברה.

 

עוד על פי כתב האישום, א.א, שהיתה בעליה של 5 חברות במערך החברות, לא לקחה החלטה מהותית בחברה, מודרה, נסחטה באיומים כאשר הביעה את מורת רוחה או התנגדות לאופן התנהלות החברות והנאשם אף איים להפיץ סרטון אינטימי שלה. בנוסף, בשני מקרים שונים אף תקף הנאשם את א.א. על מנת להטיל עליה אימה ולגרום לה להמשיך לשתף עימו פעולה. בין היתר, שלח לה הנאשם את ההודעות הבאות: "מחר אם אין צ'קים חדשים של ... אני אקפל אותך לקופסא"; "אם את משחקת עם הסיסמאות; מחר בבוקר אין עובדים; אותך מחזיר אותך לבית קברות"; "אני שם אותך ואת אמא שלך בסגולה ליד אבא שלך ביום ראשון; חכי תראי מי זה אורן קובי הפעם... אני אראה של מי החברה הזו בפעם האחרונה"; "ושוב תביני, קשה לך להפנים זה שהקמתי את העסק ושמתי על שמך; נגיע גם לבית קברות; הכל הולך".

 

כמו כן, במהלך התקופה הרלבנטית לכתב האישום, תקף הנאשם עובד שעבד תחתיו כאיש מכירות; איים הנאשם על מוכר, אשר מכר לו מספר סלולרי קליט, ובשל סכסוך על התשלומים בעבור המספר ניתק לו את המספר; ואיים על בעל קרקע שנקשר עם מערך החברות, אשר ביקש להסיר את הערות האזהרה שנרשמו על הקרקע שבבעלותו בשל חוב של מערך החברות.

 

החקירה בתיק התנהלה על ידי יחידת ההונאה מחוז תל אביב של המשטרה והוגשה על ידי עו"ד אלעד ברק מהצוות הכלכלי של פרקליטות מחוז ת"א.

 

סנגוריו של אורן קובי, עורכי הדין ניר זנו וזהבה קרן מסרו בתגובה: "מדובר ללא ספק בתיק יוצא דופן, כאשר לנו ברור שהסיבה היחידה למעצרו של מר אורן קובי, היא שמו. אנו משוכנעים שלאחר שבית המשפט ייחשף לתמונה המלאה, ולא לתמונה החד צדדית והמאוד מגמתית שהציגה היחידה החוקרת לכל אורך הדרך, יבינו גם בפרקליטות שניתן לייחס למר אורן קובי מעשים רבים, אבל בטח שאין מדובר במעשים פליליים".

x