סגור

בלעדי
פיצוץ בין האוצר לעובדי תע"א מעכב את הנפקת החברה

הופסק המשא ומתן על הסכם שכר חדש בתעשייה האווירית. באוצר דורשים ראשית להחזיר חריגות שכר של 470 עובדים ב־2019 במאות מיליוני שקלים. יו"ר ועד העובדים: "פיצוץ המו"מ יביא לגל עזיבות בחברה"

נפסק המשא ומתן בין משרד האוצר לעובדי התעשייה האווירית (תע"א). "חוסר ההבנה של האוצר את תנאי השוק יוביל לגל עזיבות בתעשייה האווירית", מאשים יאיר כץ, יו"ר ועד העובדים, אחרי שהאוצר מסרב לאשר העלאות שכר בחברה ב־2022. הסכם השכר הרב־שנתי בחברה הסתיים, והוועד מנהל שיחות על העלאות שיקבלו 15 אלף עובדים ב־2022, במקביל לשיחות בנושא ההסכם החדש. אבל באוצר מסרבים לאשר העלאות כלשהן לפני שיושגו סיכומים לגבי החזר חריגות, בסכומים מצטברים של מאות מיליוני שקלים.

סלע המחלוקת הוא חריגות שכר שמצאה יחידת האכיפה בביקורת על דו"ח השכר ל־2019 שפורסם לפני שלושה חודשים. נמצא כי 470 מעובדי תע"א נמצאים בחריגות שכר של 10% בממוצע.
לדברי כץ, "באוצר רוצים שנשלם מחיר כעת תמורת אישור הדרגות ל־2022. הצענו מנגנון שיבטיח שהמו"מ על השכר יתקדם, אבל באוצר מסרבים".
כץ חושף את עיקרי הסכם השכר המבוקש: "המטרה היא לתת העלאה קטנה לכולם וגדולה יותר לסקטורים ספציפיים. בכל שנה תהיה העלאה מסוימת לכל העובדים, נגיד 1.5%, ועוד 2.5% בממוצע שיתחלקו בהתאם לצרכים וליכולות לשלם. יהיה מי שיקבל עוד 0% ויהיה מי שיקבל עוד 5%, הכל כדי לשמר את הכוכבים אצלנו. האבסורד הוא שכל הצדדים מעוניינים במודל הזה, ואנחנו לא מצליחים להתקדם אליו בגלל אירועי עבר".

1 צפייה בגלריה
הממונה על השכר באוצר קובי בר נתן ויו"ר ועד עובדי תע"א יאיר כץ
הממונה על השכר באוצר קובי בר נתן ויו"ר ועד עובדי תע"א יאיר כץ
הממונה על השכר באוצר קובי בר נתן ויו"ר ועד עובדי תע"א יאיר כץ. פיצוץ במו"מ
(צילום: אלכס קולומויסקי, ראובן קפוצ'ינסקי)

סיכום על הסכם השכר הרב־השנתי החדש הוא אחד הנושאים שאמורים לקדם את הנפקת 25% ממניות תע"א, שאושרה בממשלה לפני כבר יותר משנה, ושמעוכבת מאז בידי שר הביטחון בני גנץ. כץ אומר כי הוועד תומך במהלך, ומתואם בנושא עם היו"ר החדש עמיר פרץ.
"הנפקה תרחיק את הממונה על השכר מאיתנו, תעביר אותנו לפיקוח גלובלי ולא פרטני. יו"ר הדירקטוריון רוצה להשלים את המהלך, מדבר איתי לא מעט על הנושא הזה, אנחנו מנסים לראות אילו מכשלות יש בדרך לשם. אבל לפני כן אנחנו חייבים לפתור את עניין הדרגות ל־2022".
גורם במשרד האוצר מסר בתגובה: "הוועד מנסה לשמר את ההסכם הקיבוצי שמעניק לו כוח רב, במקום לאפשר כבר ב־2022 הסכם שכר מודרני, כמו ברפאל ובגופים ממשלתיים אחרים. הסכם כזה יעניק להנהלה את האפשרות להעלות את שכר העובדים לפי ביצועיהם ולפי הביקוש שיש להם בשוק החופשי, במקום שהוועד יחליט איזה עובד יקבל העלאה. הטיפול בחריגות השכר לא מהווה מבחינתנו עילה לעכב הסכם חדש, ומתנהל בנפרד. מבחינתנו אין פיצוץ, והמו"מ יימשך".