סגור
גג עמוד NSO דסקטופ

תחקיר NSO והמשטרה
דרישה: להעלות לסדר היום של הממשלה את פרשת מעקבי המשטרה

שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו שטה פנתה בנושא למזכיר הממשלה. דורשת שהשר לביטחון פנים והמפכ"ל יציגו בפני הממשלה את הממצאים שברשותם עד כה ואת תהליכי החקירה והבדיקה המתוכננים בפרשה שחשף השבוע כלכליסט. השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג קוראת להקמת ועדת חקירה ממלכתית

שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו שטה פנתה היום (ו') למזכיר הממשלה שלום שלמה בדרישה להעלות לסדר יום של ישיבת הממשלה ביום ראשון הקרוב דיון בנושא פרשת מעקבי המשטרה באמצעות תוכנת פגסוס של חברת הסייבר ההתקפי NSO ללא פיקוח וללא בקרה - כפי שחשף תחקיר כלכליסט השבוע.

השרה תמנו שטה ציינה בפנייתה כי לאור חומרת הטענות והחשד מפגיעה ממשית ביסודות השלטון הדמוקרטי בישראל, היא מבקשת לקיים דיון בישיבת הממשלה ביום ראשון הקרוב במסגרתו יציגו השר לביטחון פנים והמפכ"ל את הממצאים שברשותם עד כה ואת תהליכי החקירה והבדיקה המתוכננים בפרשה.
מפכ"ל המשטרה רב ניצב קובי שבתאי שלח הבוקר (ו') איגרת לכלל השוטרים שבה כתב: "אני רוצה להרגיע אתכם ולומר, שהשימוש שלנו בכלים טכנולוגיים על פי דין יימשך, ומטרתנו היא אף להמשיך לפתח ולשדרג את הכלים הללו. משטרה שמבקשת להיות רלוונטית במאבקה בפשיעה חייבת לנהוג כך".

1 צפייה בגלריה
המפכ"ל יעקב שבתאי והיועץ המשפטי לממשל אביחי מנדלבליט
המפכ"ל יעקב שבתאי והיועץ המשפטי לממשל אביחי מנדלבליט
המפכ"ל יעקב שבתאי והיועץ המשפטי לממשל אביחי מנדלבליט
(צילום: עמית שאבי, אלכס קולומויסקי)

האגרת ששלח שבתאי לפקודיו הבוקר נשלחה בתגובה להודעתו הלילית של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט על הקמת צוות לבדיקת הממצאים שעלו בתחקירי כלכליסט על אודות השימוש שעושה המשטרה בתוכנת פגסוס של חברת NSO למעקב ופריצה לכאורה לטלפונים ניידים של אזרחים.
אתמול פורסם כי ח"כים מהקואליציה והאופוזיציה קוראים להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת מעקבי המשטרה אחרי האזרחים. ח"כ מוסי רז ממרצ פנה ליו"ר הקואליציה ח"כ עידית סילמן וסגנה בועז טופורובסקי בבקשה לשתף פעולה עם האופוזציה באשר להפעלת ועדת חקירה, לאחר חשיפת כלכליסט על השימוש הבלתי חוקי של המשטרה בתוכנת פגסוס שייצרה NSO: "להתגבר על המחלוקות ולפעול לחקר האמת"; ח"כ גפני אמר: "לא יתכן שמשטרת ישראל תעשה דין לעצמה, בניגוד לחוק וללא פיקוח שיפוטי".
במקביל קראה השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג להקמת ועדת חקירה ממלכתית בפרשה שאותה היא הגדירה כ"רעידת אדמה". לדברי זנדברג, תוכנת הריגול של NSO שימשה משטרים רודניים לרדיפת פעילים פוליטיים, עיתונאים ואזרחים "ועתה מסתבר שהיא נמצא בשימוש במדינת ישראל. הפער בין החשיפות לבין הטענות המגומגמות והמזגזגות של בכירי המשטרה הוא בלתי ניתן לגישור וראוי לוועדת חקירה ממלכתית".