סגור

תחקיר NSO והמשטרה
ח"כים מהקואליציה והאופוזיציה: להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת מעקבי המשטרה אחרי האזרחים

ח"כ מוסי רז ממרצ פנה ליו"ר הקואליציה ח"כ עידית סילמן וסגנה בועז טופורובסקי בבקשה לשתף פעולה עם האופוזציה באשר להפעלת ועדת חקירה, לאחר חשיפת כלכליסט על השימוש הבלתי חוקי של המשטרה בתוכנת פגסוס שייצרה NSO: "להתגבר על המחלוקות ולפעול לחקר האמת"; ח"כ גפני: "לא יתכן שמשטרת ישראל תעשה דין לעצמה, בניגוד לחוק וללא פיקוח שיפוטי"

ח"כ מוסי רז (מרצ) פנה ליו"ר הקואליציה ח"כ עידית סילמן וסגנה בועז טופורובסקי (יש עתיד) בבקשה לשתף פעולה עם האופוזציה ולקרוא לוועדת חקירה פרלמנטרית בנוגע לפעילות NSO.
הוועדה לביטחון פנים בכנסת בראשות ח"כ מירב בן ארי (יש עתיד) תדון ביום שני בצהריים בשימוש המשטרה בתוכנת פגסוס.

ח"כ מוסי רז אמר כי: "המקרה החמור הזה קורא לנו להתעלות מעל למחנות של אופוזציה וקואליציה ולפעול ביחד בשל אחריותנו המוסרית לאזרחי ישראל ולפעילות החברה הישראלית בעולם. הנושא הזה צריך להחקר באופן המקיף ביותר שאפשר כדי לעצור מייד את הפגיעה החמורה בפרטיות ובחופש המחאה".

3 צפייה בגלריה
ח"כ מוסי רז מפלגת מרצ
ח"כ מוסי רז מפלגת מרצ
ח"כ מוסי רז, מפלגת מרצ
(צילום: יאיר שגיא)

לדברי רז, "מתחקיר "כלכליסט" שפורסם הבוקר (18.1), עולים פרטים מדאיגים על שימוש של המשטרה בכלי ריגול סייבר ('פגסוס') על אזרחי ישראל: מפגינים במחאת "הדגלים השחורים", ראשי עיריות, וכן עובדים בחברות ממשלתיות. מבקר המדינה והיועץ המשפטי לממשלה הצהירו היום כי המקרים ייבדקו לעומקם, והביעו דאגה וביקורת על השימוש בכלי זה על אזרחים.
"חברת NSO עלתה לכותרות בחודשים האחרונים עקב שלל פרשיות על שימוש בכליה במדינות המפרות זכויות אדם לצורך מעקב אחר עיתונאים, פעילי זכויות אדם, עורכי דין ועוד. בנוסף פורסם שכלי המעקב שימשו בסיס להכרזת שר הביטחון על ארגוני זכויות אדם פלסטיניים כארגוני טרור לכאורה. במקרים רבים, כפי שפורסם, השימוש בתוכנה הוביל לפגיעה חמורה שכללה איומים משפטיים ומעצרים של פעילי זכויות אדם.
"להתעלות מעל החיכוכים ולפעול לחקר האמת"
"הבוקר נוכחנו לגלות שנעשה שימוש בכלי 'פגסוס' של חברת NSO גם על אזרחים ישראליים, בניגוד גמור לכללי הרישיון של החברה שאוסרים שימוש על מכשירים ישראליים. פעולה זו פוגעת אנושות בזכות לפרטיות ובחופש המחאה, בכל מקום בעולם, ואין מקום לשימוש ומעקב כזה על אזרחי ישראל".
עוד הוסיף רז "חברת NSO רומסת ופוגעת אנושות בזכויות אדם, בזכות לפרטיות, ובחופש המחאה, כל זאת באופן המנוגד לכללי הרישיון שהחברה מחזיקה. התנהלות החברה פוגעת בתדמיתה של ישראל בעולם, ומהווה סכנה לדמוקרטיה הישראלית ולחופש המחאה של אזרחים ישראליים.
"לנוכח התקבצות האירועים והנסיבות הללו, אני קורא לכם לפעול בשיתוף פעולה עם האופוזיציה לצורך הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לבחינת התנהלות חברת NSO והשפעתה על זכויות אדם. יש צורך בחקירה מעמיקה ופומבית, השקופה לציבור הרחב המודאג מהפגיעה בזכויותיו. עלינו להתעלות מעל החיכוכים בין הקואליציה לאופוזיציה, ולפעול ביחד למען חקר האמת ולשמור על הדמוקרטיה", תבע רז.

3 צפייה בגלריה
משה גפני מליאה מליאת הכנסת השבעה השבעת ממשלה ממשלת השינוי כנסת
משה גפני מליאה מליאת הכנסת השבעה השבעת ממשלה ממשלת השינוי כנסת
יו"ר יהדות התורה ח"כ משה גפני
(צילום: ערוץ כנסת)

יו"ר יהדות התורה ח"כ משה גפני, פנה ליו"ר הכנסת ח"כ מיקי לוי ואמר כי "בשם חברי סיעת יהדות התורה, אבקש להעלות על סדר יומה של הכנסת הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית בנושא התנהלות המשטרה בשימוש בתוכנת ריגול כלפי אזרחים".
גפני המשיך ואמר "אבקש מהכנסת לאשר הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית שתחקור את התנהלות המשטרה, שתבחן את השימוש בתוכנות הריגול, מי אישר את השימוש בהם ועל בסיס אילו קריטריונים ואילו עדים לנקוט נגד האחראים למחדל. לא יתכן שמשטרת ישראל תעשה דין לעצמה, תנהג בניגוד לחוק וללא פיקוח שיפוטי או מהותי כלשהו תוך פגיעה קשה בזכויות אדם. ועדת החקירה תבחן גם את מדיניות המשטרה לגבי שימוש בכוח כלפי אזרחים, האם ניתנות הוראות שונות ליחס לאוכלוסיות שונות ולגבש נהלים ברורים בהם צריך לנהוג כלפי כלל אזרחי מדינת ישראל בכל מקום שהוא".
ח"כ משה ארבל (ש"ס) שיגר פנייה אל יו"ר הכנסת בבקשה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית בסוגיית שימוש משטרת ישראל בתוכנות ריגול ופריצה אחר אזרחים ישראלים ללא צו בית משפט.
ארבל ציין כי "החל משנת 2020 אישרה צמרת המשטרה שורה של האזנות סתר ופריצות למכשירים סלולאריים של אזרחים ישראלים שאינם עבריינים או חשודים ללא צו בית משפט וללא פיקוח שופט כלשהו. לשם כך עשתה המשטרה שימוש בכלים שפותחו ע"י חברת NSO, חברה בעלת תדמית מפוקפקת בלשון המעטה שסייעה למשטרים דיקטטוריים ורצחניים ברחבי העולם והוכנסה לרשימה השחורה של ארצות הברית.

3 צפייה בגלריה
ח"כ משה ארבל ש"ס
ח"כ משה ארבל ש"ס
ח"כ משה ארבל, ש"ס
(צילום: יואב דודקביץ)

"בין היתר עקבו כך במשטרה אחר מפגינים, ראש עיר מכהן, מקורבים לפוליטיקאי, יעדים מודיעיניים ועוד. בכל המקרים כאמור ללא צו שופט ובניגוד להוראות הדין כחלק ממסע דיג בתקווה למצוא בדל ראיות למעשים פליליים. בחלק מהמקרים נמצאו ראיות שבהמשך "הולבנו" כמידע מודיעיני, גם כן בניגוד לדין.
"לא ייתכן שמשטרת ישראל תעשה דין לעצמה, תנהג בניגוד למצוות המחוקק וללא פיקוח שיפוטי או מהותי כלשהו תוך פגיעה קשה בזכויות של אזרחים ישראלים. נדרשת ועדת חקירה פרלמנטרית שתבחן לעומק את השימוש בתוכנות הריגול ע"י המשטרה, מי אישר את השימוש בהם ועל בסיס אילו קריטריונים ואילו צעדים מומלץ לנקוט נגד האחראיים למחדל".
גם שר הבריאות ניצן הורביץ שיגר פנייה אל השר לביטחון פנים עומר בר-לב ואל היועמ"ש אביחי מנדלבליט, וביקש להפסיק את השימוש בתוכנת פגסוס של NSO המתבצע כיום.
את פנייתו של הורוביץ ניתן לראות כאן.
ממשטרת ישראל נמסר: "הטענות שעולות בפרסומים חוטאות לאמת. משטרת ישראל פועלת בהתאם לסמכויות המוקנות לה בחוק וככל שנדרש על פי צווי בית המשפט, במסגרת נהלים וכללים שנקבעו ע"י הגורמים המוסמכים. פעילות המשטרה בתחום זה נמצאת תחת פיקוח ובקרה באופן רציף, ע״י יועמ״ש לממשלה וגורמים משפטיים חוץ ארגוניים נוספים. מטבע הדברים אין בכוונת המשטרה להתייחס לכלים המופעלים על ידה. יחד עם זאת, נמשיך לפעול בנחישות בכל האמצעים העומדים לרשותנו, במרחב הפיזי והרשתי, במטרה להילחם בפשיעה בכלל ובפשע המאורגן בפרט על מנת להגן על בטחונו ורכושו של הציבור".