סגור
חרדים ישיבה כולל לימוד תורה חדש
חרדים ישיבה כולל לימוד תורה חדש (אוהד צויגנברג)

דעה
דרוש מסר מבג"ץ: אין מקום להשתמטות

כבר 25 שנה בג"ץ, שידון היום בעתירות נגד השתמטות תלמידי הישיבות, ממתין שהכנסת תעביר חוק שיביא לגיוסם, ולו באופן חלקי, והכנסת לועגת ומעבירה שוב ושוב חוקי השתמטות. בג"ץ חייב להעביר מסר ברור ומיידי לפיו המצב חייב להשתנות

בסולם אטימות שמגיע עד 10, התעלמות הממשלה והקואליציה מהזעם הציבורי על השתמטות תלמידי הישיבות והאפליה בין דם לדם בזמן המלחמה עברה מזמן את ה־12. לכן חיוני שבג"ץ שידון היום בעתירות נגד ההשתמטות יעביר מסר ברור ומיידי שלפיו משהו חייב להשתנות. ארוכה הדרך המשפטית עד שהוא יוכל להחליט על גיוס בחורי הישיבות. לכן יש לו רק כלי אחד להעביר מסר מיידי - הוצאת צו ביניים שיאסור על מימון 66 אלף תלמידי הישיבות שאינם מתגייסים ללא כל הסדר חוקי. כמובן חשוב שהצו יקבע שלא ייעשה שימוש בכסף למימון תלמידי ישיבה אחרים.
ב־2017 פסל בג"ץ את שני החוקים שאיפשרו אז לא לגייס את בחורי הישיבות. מאז נתן לכנסת בסבלנות אין קץ ארכות להעברת חוק חדש עד סוף יוני אשתקד. החל מ־1.7.2023 אין חוק שמאפשר את מתן דחיית השירות לבחורי הישיבות. הממשלה קיבלה החלטה שמורה לצה"ל לא לגייס את בחורי הישיבות עד 31.3 השנה. בג"ץ ידון היום בשלוש עתירות שטוענות שהחלטת הממשלה אינה חוקית ויש לגייס לאלתר את בחורי הישיבות. עוד שתי עתירות דורשות להפסיק את התקצוב של 66 אלף תלמידי הישיבות שמנוגד לקריטריונים להקצבות.
כבר 25 שנה בג"ץ ממתין שהכנסת תעביר חוק שבאמת יביא לגיוס ולו חלקי של הצעירים החרדים והכנסת לועגת ומעבירה שוב ושוב חוקי השתמטות. הזלזול בערך השוויון הגיע לשיא בימי ההפיכה המשטרית כשהחרדים דרשו להפוך את ההשתמטות לעיקרון חוקתי באמצעות חוק יסוד: לימוד התורה. המדינה ביקשה מבג"ץ לאחרונה לא פחות מ־8 דחיות להגשת תשובתה לעתירות ההשתמטות. לא מדובר באמת בבקשות, אלא בהעמדת השופטים בפני עובדה מוגמרת.
כשהוגשו תשובות המדינה התברר שהן בעצם מבקשות עוד דחיות. ההיגיון הפוליטי שמאחוריהן הוא שבעיצומה של המלחמה אין כל דרך להעביר חוק השתמטות חדש. כיוון שהמטרה האסטרטגית העיקרית של המלחמה היא לא ניצחון מוחלט על החמאס וגם לא החזרת החטופים — אלא הישרדות הממשלה, היא פשוט מנסה לשרוד עד שתוכל להעביר חוק השתמטות חדש.
כשהמדינה מבקשת מבג"ץ ארכות, היא מספרת שזה כביכול כדי להעביר חוק גיוס חרדים אבל בפועל זה כדי למצוא נוסחת השתמטות חדשה. בג"ץ נאלץ בדרך כלל להעלים עין מהשקר. עכשיו בעיצומה של המלחמה עליו לנקוט עמדה. לא מדובר באקטיביזם שיפוטי. כל מה שהוא צריך לעשות זה להורות לממשלה לקיים כלשונם את הקריטריונים שאוסרים לפטור מי שהשתמטותו אינה מוסדרת כחוק. כשיהיה פחות תקציב לישיבות, אולי יהיו יותר חיילים.