סגור
תלמידי ישיבה חרדים
תלמידי ישיבה חרדים (צילום: שאול גולן)

הסאגה שלא נגמרת: המדינה מבקשת אורכה שמינית בבג"ץ גיוס החרדים

בג"ץ כבר נתן למדינה שבע אורכות, אבל היום בצהריים לא הוגשה תשובה והיא מבקשת עוד הארכה של 4 שעות. בינתיים דיווח צה"ל לכנסת שמתחילת המלחמה התגייסו רק 540 חרדים לשירות סדיר, למרות שיש 66 אלף תלמידי ישיבות בהסדר דחיית השירות שבוטל - פחות מאחוז

המדינה מבקשת מבג"ץ אורכה שמינית להגשת תגובתה לעתירות בנושא גיוס בחורי הישיבות מהיום (ד') ב-14:00 לשעה 18:00. לפי הודעת המדינה: "ליבון הסוגיות הנדרש לצורך הגשת התגובה נמשך ללא לאות מאז הגשת בקשת הארכה הקודמת, וזאת בהשתתפות הגורמים הבכירים ביותר". לא מדובר באמת בבקשות אלא במצב בו הממשלה מעמידה את בג"ץ בפני עובדה ומתעלמת מהמועדים שהוא קובע. מדובר במפגן של זלזול בבית המשפט.
עו"ד דפנה הולץ לכנר, המייצגת את תנועת אימהות בחזית אמרה בתגובה כי ״הדחיות החוזרות ונשנות של המדינה מתבצעות תוך הפרה בוטה וגלויה של החלטות בג״ץ. הן מעידות על הקושי הבלתי ניתן לפתרון בגיבוש הסדר שיאפשר את המשך האפליה הקשה של אי גיוסם של תלמידי הישיבות. הגענו לרגע האמת, ולכן למדינה אין מענה לדרישתנו מבג״ץ״.
החל מה-1.7.2023 אין חוק שמאפשר את מתן דחיית השירות לבחורי הישיבות. הממשלה קיבלה ב-26.5.2023 החלטה שמורה לצה"ל לא לגייס את בחורי הישיבות עד ה-31.3 השנה. בג"ץ צפוי לקיים ב-26 לחודש דיון בחמש עתירות שהמדינה צריכה להשיב להן. שלוש מתוכן טוענות שהחלטת הממשלה אינה חוקית ויש לגייס לאלתר את בחור הישיבות. הגישו אותן תנועות המחאה אימהות בחזית ואחים לנשק והתנועה לאיכות השלטון. עוד שתיים, שהגישו פורום איילון לזכויות האדם והתנועה הדמוקרטית האזרחית, דורשות להפסיק את התקצוב של תלמידי ישיבות שלא מתגייסים. בשבועות האחרונים ביקשה הפרקליטות וקיבלה לא פחות משבע בקשות דחיה בהגשת תשובת המדינה.
הוועדה לביקורת המדינה של הכנסת בראשות ח"כ מיקי לוי מיש עתיד דנה היום בנושא גיוס בחורי הישיבות, אבל גם בדיון הזה לא מסר צה"ל כמה צעירים חרדים התגייסו בשנת הגיוס 2022 (יולי 2022-יוני 2023). נמיגת אכ"א סא"ל עדינה אבני הסתפקה באמירה שהל מ-2018 יש יציבות סביב הנתון של 1,200 מתגייסים לשנה. זאת מתוך 66 אלף איש שהיו בהסדר דחיית השירות אם הוא לא היה פוקע ביולי 2023. מתחילת המלחמה התגייסו 540 איש לשירות סדיר כלומר פחות מאחוז. זהו נתון שאי אפשר ללמוד ממנו אם קצב הגיוס לסדיר עלה בעקבות המלחמה. גם נתוני הגיוס לשירות מילואים מאכזבים. מתוך כ4000 גברים חרדים שנרשמו לגיוס למילואים גויסו בפועל 600.