סגור

מהפכה: שאשא ביטון פותחת להנדסאים את הדרך לתואר מהנדס

עד היום הנדסאים ללא בגרות לא יכלו להתקבל ללימודי הנדסה. שרת החינוך יפעת שאשא ביטון הודיעה שמשנת הלימודים הבאה תעודת הנדסאי תהווה תחליף לבגרות. המטרה: הגדלת מספר המהנדסים וצמצום פערים חברתיים

מהפכה בתהליך הכשרת מהנדסים. שרת החינוך יפעת שאשא ביטון החליטה כי דיפלומת הנדסאי תוכל לשמש במקום תעודת בגרות לצורך קבלה ללימודים אקדמיים. משמעות ההחלטה היא שהנדסאים רבים שאין להם בגרות יוכלו להמשיך ללימודי הנדסה. ההחלטה תיכנס לתוקף בשנת הלימודים הבאה. שאשא ביטון משמשת בתוקף תפקידה כשרת החינוך גם כיו"ר המועצה להשכלה גבוהה.


מדי שנה כ-12,000 הנדסאים מסיימים את לימודיהם והכשרתם. ביקורת רבה נמתחה במהלך השנים על כך שבוגר מסלול הנדסאים שאין לו תעודת בגרות אינו יכול להתקבל ללימודי הנדסה אקדמיים בלי להשלים בגרות או לסיים מכינה קדם אקדמית - זאת אף שהוא למד במשך שנתיים אלפי שעות של לימודים מקצועיים בתחום ההנדסה. המצב הזה יצר מחסום בהכשרת אלפים רבים של הנדסאים לתפקיד מהנדסים.
הסיכום מתייחס לדיפלומות הנדסאים, אשר ניתנות על ידי המכללות העל-תיכוניות שבפיקוח משרד החינוך, ולתעודות הנדסאי, שניתנות על ידי המכללות של מה"ט (המכון הממשלתי להכשרה בטכנולוגיה ובמדע), שכפופות למשרד הכלכלה. בהודעת משרד החינוך נאמר עם זאת שהמוסדות האקדמיים הם שיקבעו את האופן שבו יחושב ממוצע הציונים בדיפלומה לצורך קבלה למסלולי הלימוד השונים.

1 צפייה בגלריה
שרת החינוך יפעת שאשא ביטון
שרת החינוך יפעת שאשא ביטון
שרת החינוך יפעת שאשא ביטון
(צילום: יובל חן)

שאשא ביטון אמרה ש"ההכרה בתעודת הנדסאי לצורך קבלה ללימודים אקדמיים מסירה חסמים מיותרים בפני הזכות לרכישת השכלה אקדמית, ואף מחזקת את המוטיבציה לבחירה בלימודים מקצועיים הנדרשים לחיזוק המשק הישראלי". לדבריה, "המהלך הוא חלק מפעולות המשרד לצמצום הפערים ולהנגשת ההשכלה הגבוהה לכלל האוכלוסיות".
יו"ר פורום המכללות הטכנולוגיות, ד"ר יוכבד פנחסי אדיב: "מדובר בהחלטה חשובה ומבורכת שיש בה כדי להסיר חסמים ולפתוח הזדמנויות בפני מגוון אוכלוסיות. המהלך ייטיב עם בוגרי לימודי ההנדסאים, שידעו שהאופק שלהם ללימודים אקדמיים פתוח; עם המדינה, שתזכה ליותר אנשי מקצוע משכילים במקצועות נדרשים; ועם האקדמיה, שתקלוט אליה אנשים עם ניסיון מקצועי".