סגור

חוק ההסדרים: הכשרת ההנדסאים והטכנאים תאוחד במשרד הכלכלה ותחסוך 135 מיליון שקל

היום יש שתי מערכות נפרדות ללימודי הנדסאים וטכנאים: מערך לימודי לכתות יג'-יד' הפועל במשרד החינוך, והמכון הממשלתי להכשרה בטכנולוגיה בזרוע העבודה שבמשרד הכלכלה

משרד האוצר מציע לאחד את מערכות ההכשרה להנדסאים ולהעביר את האחריות להכשרת כיתות יג'-יד' בתחומים אלה ממשרד החינוך למשרד הכלכלה. כך עולה מהטיוטה החלקית של חוק ההסדרים שמפרסם היום (ג') משרד החינוך להערות הציבור.
בהצעת ההחלטה נטע שהמהלך יחסוך תקציב של 45 מיליון שקל מ-2022 ו-135 מיליון שקל מ-2023, לא מוצע פתרון לעובדי משרד החינוך העוסקים בכיתות יג'-יד' להנדסה ומסתפקים בכך שיקבע צוות למטרה זו.
1 צפייה בגלריה
הנדסאי מים
הנדסאי מים
הנדסאי מים
(צילום: משה שי)
מדובר בהצעה שמופיעה בפרק ההתייעלות בחוק ההסדרים ומטרתה ביטול כפילויות. היום יש שתי מערכות נפרדות ללימודי הנדסאים וטכנאים: הראשונה היא מערך לימודי לכתות יג'-יד' הפועל במשרד החינוך, והשני הוא המכון הממשלתי להכשרה בטכנולוגיה (מה"ט) בזרוע העבודה שבמשרד הכלכלה. רובם הגדול של התלמידים לומדים במכללות המוכרות על ידי מה"ט.
האוצר טוען שהדבר "מביא לכפילויות רבות בעבודת הממשלה ובזבוז כספים משמעותי". בנוסף, הוא מקשה על יצירת מערך הכשרה אחיד ורציף בו ישנה הכרה הדדית בלימודים במסלולים שונים וכן לימודים שיאפשרו המשך לתואר מהנדס. הוא מצין שבנק ישראל המי על איחוד המערכות בדו"ח המיוחד שפרסם לאחרונה בעניין העלאת רמת החיים בישראל.
על פי ההצעה כל מסודות הלימוד ששר החינוך הכיר בהם לצורך לימודי הנדסה ימשיכו להיות מוכרים לפחות עוד שנתיים, כך שכל תלמיד שהחל את לימודיו בהם יוכל לסיים אותם. עם זאת, כל התקצוב של תלמיד הנדסאות חדשים בכיתות יג'-יד' ייעשה מעתה דרך משרד הכלכלה. כל התלמידים שיחלו למוד משנת הלימודים 2022/23 ואילך ילמדו על פי תוכנית של מה"ט. גם העתודה הטכנולוגית של צה"ל תפעל במכללות המוכרות ע"י מה"ט.