סגור

לא עצרו את הכאוס בממשלה: 11 שרים אשמים לא פחות מנתניהו

איש משרי הליכוד הוותיקים המזוהים עם המפלגה לא העלה על דעתו לעצור ולהגיד: עד כאן. כולל אלה ששואפים להחליף את נתניהו כראש המפלגה ביום מן הימים

עוד לפני שמגיעים לפליק פלאק של בנימין נתניהו שיירשם בבולטות ולרעה בדברי הימים של ממשלות ישראל לדורותיהן — ראוי לפתוח ולומר מילה על שרי הליכוד שהיו שותפים מלאים להתנהלותו ההזויה של ראש הממשלה. זאת לאחר שתמכו שלשום במינויו של אופיר אקוניס לשר המשפטים, בניצוחו של נתניהו, ומיהרו להצביע פחות מיממה אחר כך על מינויו של יו"ר כחול לבן בני גנץ לתפקיד תחת אימת בג״ץ.מגוחך היה לראות את מי שהיה שר משפטים לקדנציה הקצרה יותר בתולדות מדינת ישראל, ושכיכב אתמול באינספור תגובות לעגניות ברשת, עושה ניסיון נואש להציל פיסה מכבודו האבוד, כשסירב להשתתף במשאל הטלפוני על מינוי גנץ במחאה על האירועים. טוב היה לו היה מסרב שמועמדותו תועלה מלכתחילה, אך זו כנראה לא אפשרות בקרב שרי הליכוד.

1 צפייה בגלריה
הצהרה ראש הממשלה בנימין נתניהו בבית משפט מחוזי
הצהרה ראש הממשלה בנימין נתניהו בבית משפט מחוזי
בנימין נתניהו וחלק משרי הליכוד
(צילום ארכיו: יונתן זינדל/פלאש90)
לא פחות ממדהים היה לראות שלשום 11 שרים מהליכוד - לא כולל נתניהו ואקוניס - שומעים את היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אומר טרם ההצבעה על מינוי אקוניס כי היא אינה חוקית, ומבלי למצמץ מצביעים זמן קצר אחר כך על המינוי. זה הופך כל אחד ואחד מהם לעבריינים לא פחות מראש הממשלה עצמו. הזלזול של מירי רגב, אמיר אוחנה ודודי אמסלם ברשויות החוק ובפקידים ידוע. אבל ברשימה נמצאים גם ישראל כץ, יובל שטייניץ, צחי הנגבי, יולי אדלשטיין, גילה גמליאל, יואב גלנט ואלי כהן. וכמובן, אורלי לוי־אבוקסיס, שמשויכת היום לליכוד.
איש משרי הליכוד הוותיקים המזוהים עם המפלגה לא העלה על דעתו לעצור ולהגיד: עד כאן. כולל אלה ששואפים להחליף את נתניהו כראש המפלגה ביום מן הימים. וגם אלה שאינם שרים, דוגמת ניר ברקת, שלא העזו לצייץ מילת ביקורת על המהלך ההזוי והאנטי דמוקרטי. הכתם הזה ידבק בהם וראוי שהציבור יזכור שגם אם הם לא יזמו - הם לא עצרו את הרכבת הדוהרת ושמה נתניהו אשר לא רק שינה את החוקים תוך כדי תנועה לטובת האינטרס האישי שלו, אלא שהוא החליט לעבור על החוקים שהוא והם עצמם חוקקו. תמונת ההצבעה בישיבת הממשלה שלשום היתה תעודת עניות לרבים משריה. היה זה רגע עצוב בימיה של כנסת ישראל.
ועדיין גוש השינוי מהוסס ומפולג. אמנם החלטת הממשלה משלשום למנות את אקוניס הפיחה רוח חיים בקרב הגוש: בנט נפגש אתמול עם יו"ר הרשימה המשותפת מנסור עבאס וגם עם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד. לפיד מצדו נועד עם זאב אלקין, איש סודו של סער. אך הדרך להקמת ממשלה ארוכה: בנט וסער דורשים הקצאת 4 שרים כל אחד למפלגתו, מהלך שאם יתקבל יגרום לכך שהממשלה תמנה כ־24 שרים. לפיד מתעקש על ממשלה רזה עם 18 שרים. ביש עתיד דורשים למנות את ח"כ מאיר כהן כיו"ר הכנסת בעוד סער דורש למנות את אלקין.
לפי שעה גם קיים חשש שבנט לא יוכל להביא עמו את כל 7 ח"כי ימינה לתמוך בהקמת הממשלה, וייתכן שלמרות הצהרות הנאמנות שהושמעו בסיעתו בתחילת השבוע, שניים מחבריה - אביר קארה ועידית סילמן - יחששו לתמוך בממשלת השינוי הזו.