סגור

פרשנות
דייסת שר המשפטים של נתניהו: עוד הסחת דעת בדרך למשבר חוקתי חסר תקדים

קביעתו של מנדלבליט כי מינויו של אקוניס לתפקיד שר המשפטים הוא "לא חוקי" ובניגוד לעקרון הממשלה הפריטטית, ופנייתו לבג"ץ, הם בשביל נתניהו רק ירושה מפוארת בדרך להקמת ממשלה שככל הנראה לא תהיה בראשותו

בעתירות האחרונות לבג"ץ, ניצב היועץ המשפטי לממשלה דווקא לצדו של ראש הממשלה. "לעת הזו" כתב מנדלבליט, לא בשלה השעה לצווים נגדו. לא להכרזת נבצרות, וגם לא לצו למינוי שר המשפטים. בג"ץ זרם אתו. הוא החליט שטרם הגיעה שעת הנבצרות, ולגבי מינוי שר המשפטים – קיבלה הממשלה ארכה עד אתמול.


ונתניהו ציית, אבל כרגיל, בדרכו העקומה, הנכלולית. כקליגולה בזמנו פנה לאורוות הסוסים ושלף ממנה את הסוס התורן ואותו מינה לשר המשפטים. אין גבול לתעלול. אין חקר לעומק התחמנות. ותראו כמה כדורים הוא הפיל בירייה האחת הזו: את חוק יסוד ממשלת החילופים, את ההסכם שקבע את עקרון הפריטטיות, את חליפו בני גנץ וכמובן את התנגדותו הנחרצת של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שאותו הוא מזמן לא סופר. ואכן, שוועתו של היועץ עלתה השמיימה: זה לא חוקי, זה בניגוד להסכם הפריטטיות, זעק. זה בניגוד להחלטת הממשלה מספר 11 מיום 25.4.2020 "לפיה קביעת סדר היום לעבודת הממשלה ודיוניה תיעשה בהסכמה מראש של ראש הממשלה וראש הממשלה החליפי", ההצבעה על הצעה זו איננה חוקית. ונתניהו כאילו השיב: ההסכם כבר לא בתוקף, וגם אתה לא.

1 צפייה בגלריה
מימין: ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט
מימין: ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט
מימין: ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט
(צילומים: יואב דודקביץ, יאיר שגיא)

בעת כתיבת שורות אלה הסתיים הדיון בבג"ץ, וצפויה החלטה שככל הנראה תפסול את מינוי אקוניס. נתניהו יטען שהסכם עם גנץ חל רק על הכנסת היוצאת. מנדלבליט יתנגד, וחוץ מזה ההסכם כבר לא חשוב כי יש חוק יסוד תקף ומחייב. ונתניהו יירשם בהיסטוריה כראש הממשלה שכבר הפר פעמיים את החוקה הישראלית, ורמס שני חוקי יסוד – את חוק יסודות התקציב בקדנציה הקודמת ועכשיו את חוק יסוד הממשלה. ולהיסטוריה הזו ייכנסו גם חברי ממשלתו מהליכוד, שעבורם בנימין נתניהו, ולא היועץ המשפטי, הוא הסרגל המשפטי ומורה הנבוכים החוקתי. מעכשיו לא רק 'המדינה זה אני' אלא גם 'שלטון החוק זה אני'.
והכדור הזה נחת בחיקו של בג"ץ. האמת היא שגם השופטים, כמו היועץ מנדלבליט, קצת מורתעים מהבריונות חסרת הגבולות והמעצורים של נתניהו. נתניהו מעריך, ובצדק מסוים, שניגודי עניינים או אי מינוי שרים אינן עילות חזקות מספיק כדי להתערב בעבודת הממשלה או להכריז נבצרות. הוא יודע היטב שהיועץ ושופטי העליון הם מרוסנים ומאופקים ונוהגים בכבוד רב בו ובממשלתו. נכון, כשצריך הוא מסית נגדם ומציג אותם כאקטיביסטים גונבי משילות. אבל, כשהוא מזהה איפוק וריסון, הוא מפרש אותם כחולשה ונוהג בהתאם למנהגו במכבדיו – משפיל, מתעלם, מבזה, מטנף.
מנדלבליט נימק עד כה את הדחיפות במינוי שר משפטים בטעמים של סכנה לבריאות הציבור. זאת בגלל שיתוק התקנות המאפשרות להימנע מהבאת עצירים לבתי המשפט לדיון במעצרם. בלי התקנות, חובה להביאם תוך כדי סיכון בריאות הציבור. באג'נדה הביביסטית, שר משפטים הוא קודם כל מפתח למינויים חשובים בצמרת המשפטית ובמיוחד פרקליט מדינה; הוא מפתח לחקיקה שעלולה להשפיע על עתידו; ובעיקר הוא מחויב להגנת על מערכת המשפט. ואלה פונקציות שיש לסכל, שאין לאפשר את קיומן בצד של גנץ בממשלה, כמתחייב מחוק והסכם ממשלת החילופים. בגלגול קודם, שנידון היום במשפט פלילי בתיק 4000, "התאבד" נתניהו על תיק התקשורת. היום הוא מתאבד על משרד המשפטים. וזה מתחבר למשא ומתן הפוליטי שמתנהל כעת. נתניהו עדיין מקווה לתסריט שבו יישאר תקופה ארוכה כראש ממשלת מעבר ולכן המאחז בסלאח א-דין חיוני ביותר עבורו.
נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, בדיון ביום חמישי שעבר, טענה את האקדח בכדור ה"לא סביר באופן קיצוני" שבאמצעותו תיארה את החלל השלטוני שנפער בהעדר ממושך של שר משפטים. והשאלה היא מתי יירה הכדור הזה. האם כבר היום או מחר, או שתינתן ארכה נוספת. סבלנותו של מנדלבליט כבר פקעה. "לעמדת היועץ המשפטי לממשלה", מסר בהודעה המעדכנת לקראת הדיון, "אי-מינוי שר משפטים באופן מיידי הוא בלתי סביר באופן קיצוני. התגבשה חובה משפטית למינוי שר משפטים לאלתר. אין מנוס ממתן צו מוחלט המורה לממשלת לאייש ללא דיחוי את תפקיד שר המשפטים בממשלה ה-35." מנדלבליט בהודעתו זו מתעלם ממינוי אקוניס. האם בג"ץ יצטרף לעמדה זו ויצווה על הממשלה למנות שוב שר והפעם כדין?
מדינת ישראל מסתחררת אל כאוס חוקתי ומשטרי חסר תקדים. היא ממשיכה להיות שדה ניסויים של ראש ממשלה שבוחן כמה עוד גבולות יוכל לחצות בלי להיתקל בקיר. בשבילו זו בסך הכל עוד הסחה, עוד מטען צד על הדרך אל אחת האופציות – ממשלת מעבר, ממשלה חדשה בראשותו, או ממשלה בראשות אלטרנטיבית שתזדקק לעוד חומרי חיטוי כדי לנקות ולהפריח את האדמה החרוכה הזו.