סגור
אתר בנייה שכונת הרקפות ראשון לציון
אתר בנייה בראשון לציון (צילום: ענר גרין)

היקף המשכנתאות בשפל של ארבע שנים: 4.5 מיליארד שקל באוקטובר

חודש החגים בשילוב המלחמה הביאו לכך שהביצועים בחודש אוקטובר היו נמוכים ב-29% מהממוצע בשנה האחרונה. למרות העלייה בסיכון הייתה עלייה קלה בלבד בריבית הממוצעת במשכנתאות באוקטובר

הירידה בביקוש למשכנתאות הואצה בעקבות המלחמה. מנתונים שפרסם היום (א')בנק ישראל עולה כי היקף המשכנתאות בחודש אוקטובר עמד על 4.5 מיליארד שקל בלבד. מדובר בנתון הנמוך ביותר מזה 4 שנים. היקף המשכנתאות החדשות באוקטובר נמוך ב-29% מהממוצע החודשי ב-12 החודשים האחרונים, וכן נמוך ב-25% לעומת אוקטובר אשתקד.
הנתון הנמוך לא נגרם רק מהמלחמה. בשבוע הראשון של חודש אוקטובר (טרם פרצה המלחמה) חל חול המועד סוכות, שמסורתית מתאפיין בפעילות נמוכה בשוק המשכנתאות. בנוסף, שוק זה מתאפיין בחולשה בפעילות בשנה האחרונה שנובעת מעליית הריבית, שהחלישה את הביקושים. כעת מגיעה גם המלחמה, ששיבשה את פעילות המשק בין אם בשל גיוס מסיבי של חיילי מילואים, או החלטה של רוכשי דירות להקפיא התקדמות בעסקאות בשל האי וודאות. יחד עם זאת, בענף המשכנתאות מעריכים שעיקר השפעת המלחמה על השוק תתבטא בחודשים הבאים, שכן ממילא זה משך הזמן שלוקח לקדם עסקת משכנתאות, ואילו באוקטובר וגם נובמבר יש עדיין עסקאות בשלב מתקדם שייצאו אל הפועל.
עוד עולה מהנתונים כי על אף העלייה ברמת הסיכון ועליית התשואות באג"ח מדינה הארוכות, הריביות במשכנתאות עלו בשיעור קל בלבד בחודש אוקטובר. כך למשל, הריבית במסלול הקבוע לא צמוד במשכנתאות במינוף של מעל ל-60% עמדה על 5.05% באוקטובר לעומת 4.95% בחודש ספטמבר. במשכנתאות במינוף הנמוך מ-60% הריבית במסלול זה נותרה בכלל ללא שינוי ועמדה על 5.07% בדומה לספטמבר.