סגור

נתוני השיא נחשפים: משכנתא ממוצעת של 928 אלף שקל ביוני

הציבור התנפל על המשכנתאות, ושיא נרשם בהיקף המשקיעים וברוכשי דירה במסגרת מחיר למשתכן; מספר נוטלי המשכנתא ביוני עמד על 12.5 אלף, זינוק של 40% לעומת הממוצע החודשי בשנה האחרונה

לאחרונה פרסם בנק ישראל כי בחודש יוני היה שיא כל הזמנים במשכנתאות, עם היקף משכנתאות של 11.6 מיליארד שקל, גבוה ב-60% לעומת הממוצע ב-12 החודשים האחרונים.
היום (ה') פרסם בנק ישראל את הנתונים המלאים בשוק המשכנתאות לחודש יוני, שממחישים עד כמה שוק הדיור לוהט.


היקף המשכנתאות הגבוה בחודש יוני הושפע בראש ובראשונה מעלייה חדה בכמות העסקאות: מספר המשכנתאות שנלקחו ביוני עמד על 12.5 אלף, גבוה ב-43% לעומת הנתון הממוצע בשנה האחרונה, שעמד על 8.7 אלף משכנתאות בחודש.
משכנתא ממוצעת ביוני גבוהה ב-14% מבשנה שקדמה לה
אולם גם עליית מחירי הדיור גרמה לעלייה בהיקף המשכנתאות. מהנתונים עולה כי המשכנתא הממוצעת ביוני הגיעה לשיא של 928 אלף שקל, גבוהה ב-14% לעומת המשכנתא הממוצעת ב-12 החודשים שקדמו לו.
נתוני השיא לא פסחו על התחומים השונים. שיא נרשם בדירות להשקעה עם משכנתאות בהיקף של 1.33 מיליארד שקל, שהם 11.5% מהמשכנתאות, וגם בתחום תוכנית מחיר למשתכן נרשם שיא עם משכנתאות בהיקף של 1.54 מיליארד שקל, גבוה ב-56% לעומת הממוצע החודשי בשנה האחרונה.
עוד עולה מהנתונים כי שיעור המשכנתאות במינוף גבוה (מימון של 60% ומעלה משווי הנכס) ממשיך להיות גבוה. משכנתאות אלה היוו 42.4% מהמשכנתאות ביוני, נתון דומה פחות או יותר לנתוני החודשים האחרונים.
בעקבות משבר הקורונה בעלי משכנתאות רבים ביקשו להקפיא את תשלומי המשכנתא. בשיא המשבר היקף המשכנתאות המוקפאות הגיע ל-96 מיליארד שקל. מאז רוב המשכנתאות חזרו להיפרע, וביוני נרשמה ירידה קלה נוספת של 400 מיליון שקל בהיקף המשכנתאות המוקפאות, לרמה של 27 מיליארד שקל. מדובר עדיין בנתון יותר מכפול לעומת היקף המשכנתאות טרום משבר הקורונה.

1 צפייה בגלריה
בנייה בחולון התחדשות עירונית אלמגורים השקעות ונדל"ן
בנייה בחולון התחדשות עירונית אלמגורים השקעות ונדל"ן
בנייה בחולון (אלמגורים השקעות ונדל"ן)
(יח"צ)