$
אינטרנט

בשולי הרשת

אנציקלופוטין: שליט רוסיה רוצה ויקיפדיה משל עצמו

ממשלת רוסיה תעלה אנציקלופדיה לאומית משל עצמה, כחלק ממהלכי פוטין לשליטה במידע במדינה. “ניתוח של ויקיפדיה מעלה שאין בה מספיק מידע מפורט ואמין על רוסה והחיים בה", טענה הספרייה הנשיאותית הרוסית

עומר כביר 12:3317.11.14
מה עושה שליט חצי-טוטליטרי שלא אוהב את הביקורת שנמתחת עליו ואת תיעוד השתלטותו על מנגנוני המדינה וכלי התקשורת שלה, כפי שהוא מופיע בוויקיפדיה? אם קוראים לו ולדימיר פוטין, הוא פשוט מקים אנציקלופדיה מקוונת משלו.

בסוף השבוע שעבר הודיעה הספרייה הנשיאותית על שם בוריס ילצין שהחלה לאסוף ולערוך חומרים ייחודיים שיציגו "במדויק ובאובייקטיביות" את רוסיה ואת אוכלוסייתה. “החומרים יעודכנו ויחודשו בקבעות, ויהיו זמינים למשתמשים מכל נקודת גישה לאינטרנט", נכתב בהודעה שפרסמה הספרייה. “כצפוי, האנציקלופדיה האזורית האלקטרונית תהיה אחד ממשאבי האינטרנט הפופולריים ברוסיה".

 

רוצה אמת משל עצמו. פוטין רוצה אמת משל עצמו. פוטין צילום: איי אף פי

 

האנציקלופדיה החדשה ממוצבת במפורש כחלופה לוויקיפדיה. “ניתוח של ויקיפדיה מעלה שאין בה מספיק מידע מפורט ואמין על רוסה והחיים במדינה", נטען. טענה זו אסור לקבל כמות שהיא, וסביר יותר שהסיבה להקמת האנציקלופדיה החדשה היא רצונו של פוטין להגביר את שליטתו במידע שזמין לנתיניו ולסנן עובדות שאינן מתאימות לו. אין להתפלא אם זמן לא רב לאחר השקת "ויקיפוטין" תיחסם הגישה לוויקיפדיה מרוסיה, בטענה מופרכת כלשהי.

 

המהלך מצטרף לשורה ארוכה של מאמצים מצד שלטון פוטין להגביל את התקשורת החופשית במדינה. בספטמבר שעבר השלימה קבוצת אחזקות שבשליטת מקורבי פוטין את השתלטותה על הרשת החברתית Vkontakte, המקבילה המקומית לפייסבוק. באוגוסט חוקק חוק שמחייב בלוגרים עם יותר מ-3,000 מבקרים ביום להירשם אצל רגולטור כלי התקשורת ההמונית ובמרץ נחסמה הגישה לאתרים של מתנגדי פוטין ומבקריו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x