$
אינטרנט

הגולשים לביהמ"ש: בטל את תביעת סתימת הפיות של ענב גנד גלילי

מומחית הסייבר תבעה 25 עיתונאים, בלוגרים וגולשים מן השורה אשר הציגו והפיצו שורת טעויות שכללה הרצאה שלה. לטענת גולשים בישראל, מדובר בתביעה שנועדה להשתיק דברי ביקורת מוצדקים

עומר כביר 11:5616.07.14
הגולשים מבקשים מבית המשפט: מחוק את תביעה הדיבה שהגישה ענב גנד גלילי. “אסור שיווצר תקדים מסוכן בו אנשי מקצוע נמנעים מלפסול דברי הבל", טען הפרקליט שמדבר עם התובעים.
התביעה, שמקיפה 25 אנשים, חלקם עיתונאים כגיא לרר מערוץ 10 והבלוגר עידו קינן, אך רובם גולשים מהשורה, הוגשה בעקבות ביקורת חריפה שנמתחה על הרצאה שנשאה גנד גלילי, שמגדירה עצמה כמומחית סייבר, באירוע של איגוד האינטרנט.

 

התובעת, ענב גנד גלילי התובעת, ענב גנד גלילי

 

בהרצאה עסקה גנד גלילי בהבטים שונים של ה-Deep Web, או הרשת העמוקה, מושג שמתאר תכנים באינטרנט שאינם נגישים למנועי חיפוש, מכיוון שהגישה אליהם דורשת סיסמה, הם מאוחסנים בפרוטוקול או בקובץ שאינו מאונדקס על ידי מנועי חיפוש ועוד. ואולם, הרצאתה הייתה, לדברי מומחים, רצופה באי-דיוקים ובשגיאות מהותיות - למשל, ההסבר התיאורטי שלה על הרשת העמוקה הסתמך על מצגת שהוכנה כמתיחה על ידי כותבים באתר הפורומים 4Chan.

 

משהתגלתה הרצאה זו על ידי גולשים, כתבו רבים מהם פוסטים שמצביעים על הטעויות וחלקם גם לעגו אישית למרצה ולדמותה. הדברים זכו לתשומת לב ניכרת אחרי שהופיעו גם בכלי תקשורת שזוכים לחשיפה רבה. בתחילת יוני הגיבה גנד גלילי בתביעת דיבה רחבת היקף. המהלך שב ועורר ביקורת רבה נגדה, בטענה שמדובר בתביעת SLAPP, (Strategic Lawsuit Against Public Participation), מונח שמתייחס לתביעת דיבה לא מוצדקת שמטרתה השתקת דברי ביקורת מוצדקים באמצעות הפחדת הנתבע בהליך משפטי יקר.

 

לפני כחודש פתחה התנועה לזכויות דיגיטליות בקמפיין גיוס המונים למימון ההגנה נגד תביעת הדיבה, במטרה לגייס 30 אלף שקל. הקמפיין זכה להצלחה מסחררת, וגייס נכון להיות יותר מ-64 אלף שקל, כאשר נותר עוד יום אחד להשלמת הקמפיין.

 

"שיתוף ממים הפך לפשע"

 

בינתיים, התחילו הפרקליטים שייצגו את הנתבעים במהלכי תגובה לתביעה. השבוע הםפנו לבית משפט השלום בפתח תקווה בבקשה למחוק את התביעה, בטענה שאין לו סמכות לדון בתביעות מסוג זה.

 

"מתברר ששיתוף ממים, על פי גנד גלילי, הפך לפשע", אמר עו"ד יותם וירז'נסקי, שמייצג את התובעים בהתנדבות, בהודעה לעיתונות. "מי שלא מבין טוב מספיק את חופש הביטוי לא יודע שמותר להביע ביקורת, להשמיע דעה מנוגדת ואפילו לפסול דברי הבל ורעות רוח. ההתגייסות שלנו להגנה על הנתבעים נובעת מהתקדים המסוכן שעלול להיווצר, בו אנשי מקצוע המתריעים על בדותות הופכים למטרה משפטית ועלולים אף להימצא חייבים בדין. אני מציע לגב' גנד גלילי לעשות את הדבר ההגיוני ולמשוך בעצמה את התביעה, כעת, לפני שנדרוש ממנה להסביר על דוכן העדים את אמירותיה ובהן כיצד היא הגיעה למסקנה על מיקומה של היבשת האבודה אטלנטיס וכיצד היא איתרה אותה 'בשכבה השביעית של האינטרנט', כדבריה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x