אינטרנט

Mail.ru קנתה את VKontakte ב-1.47 מיליארד דולר

קבוצת האחזקות, שנשלטת בידי גורמים המקורבים לפוטין, השלימה את השתלטותה על הרשת החברתית הפופולרית ברוסיה. המהלך הוא המסמר הסופי בארונה של המדיה החברתית העצמאית במדינה

רפאל קאהאן 17:0216.09.14

קבוצת האחזקות הרוסית Mail.ru רוכשת 48% מהרשת החברתית VKontakte תמורת 1.47 מיליארד דולר. הרכישה התבצעה במזומן ומומנה על ידי גזפרומבנק (Gazprombank) בהלוואה ל-4 שנים בריבית של כ-11.5%. זהו המהלך המשמעותי ביותר בעולם האינטרנט דובר הרוסית מזה שנים רבות. 

Mail.ru רכשה את המניות מידי קרן הון הסיכון United Capital Partners שנחשבת גם היא מקורבת לגורמי שלטון ברוסיה. אחת מהתוצאות של העסקה הוא ביטול כל ההליכים המשפטיים שהיו תלויים נגד UCP ופאבל דורוב. האחזקות שרכשה Mail.ru מידי UCP ניקנו במקור מזוג משקיעים וחברים קרובים של דורוב במהלך שתואר על ידי אנליסטית למגזין ביזנסוויק כ"שיטה רוסית סטנדרטית" להשתלטות עוינת.

 

דימיטרי גרישין מנכ"ל Mail.ru חוגג את רכישת Vkontake באינסטגרם דימיטרי גרישין מנכ"ל Mail.ru חוגג את רכישת Vkontake באינסטגרם צילום מסך: אינסטגרם

 

הרכישה משלימה למעשה את השתלטות הגורמים המקורבים לפוטין על מרחב האינטרנט דובר הרוסית. מייסד VKontakte, פאבל דורוב נודע כמתנגד חריף לשלטון והאתר שימש כמקור לפעילות מתנגדי המשטר במדינה. דורוב הועזב מתפקידו כמנכ"ל "פייסבוק הרוסי" עוד באפריל שעבר לאחר שסירב לסגור דפי תמיכה שהוקמו עבור מתנגדו העיקרי של פוטין ברוסיה, אלכסנדר נבלני.

 

בנוסף סירב דורוב לספק מידע פרטי לתומכי הבדלנים הפרו-רוסים באוקראינה על מנהיגים אוקראינים. המהלך האחרון גרם לכך שקבוצה גדולה של משקיעים ב-VKontakteדרשו את סילוקו. דורוב אכן הודיע בתחילת אפריל כי הוא מסיים את תפקידו כמנכ"ל VKontakte. מאז המשיך להירדף על ידי השלטונות הרוסיים ובסוף אפריל עזב את המדינה.

 

מאז החל דורוב בפרויקט פיתוח של אפליקציית צ'אט מאובטחת בשם Telegram. במקביל המהלך הסופי של רכישת VKontakte הופך בפועל את Mail.ru לשליטה הבלתי מעורערת של עולם המדיה החברתית הרוסית לאחר שהיא גם רכשה את אתר Odnoklassniki עוד ב-2008. התוצאה היא שלמתנגדי המשטר של פוטין יהיה הרבה יותר קשה למצוא אכסניה שתסכים לפרסם תכנים שעלולים להיתפס כחתרניים על ידי השלטון.   

בטל שלח
    לכל התגובות
    x