חדשות טכנולוגיה

רוחאני: אסור לסגור את הרשת בפני צעירי איראן

נשיא הרפובליקה האיסלאמית אמר כי חיבור אינטרנט מהיר וחופשי הוא חיוני עבור האומה האיראנית. בנוסף, אישר להפעיל רשתות 3G במדינה כולה. זאת, על רקע התנגדות מנהיגים דתיים באיראן לתפיסותיו

נמרוד צוק 11:1002.09.14

האם רוחות של שינוי בנושא חופש המידע והתקשורת מתחילות לנשוב במשטר האיראני? בנאום לאומה שנשא אתמול נשיא המדינה חסן רוחאני, הוא הצהיר כי חיוני להעניק לצעירי איראן גישה לאינטרנט.

"אנו לא יכולים לסגור את שערי העולם בפני צעירי איראן", הוא אמר, והוסיף כי חיבור אינטרנט מהיר חיוני כדי לחבר אותם לעולם המדע. "אם לא נעשה זאת היום ניאלץ לקבל זאת מחר", הוא אמר.

 

חסן רוחאני, נשיא איראן חסן רוחאני, נשיא איראן צילום: אם סי טי

 

דבריו של רוחאני מגיעים בהמשך לרשיון שנתנו השלטונות בשבועות האחרונים לשלושה מהמפעילים הסלולריים במדינה להתחיל לספק שרותי תקשורת 3G. הנשיא התייחס בעבר לנושא בנאומיו; במאי השנה טען שהחיבור לרשת הוא חיוני לכלכלת המדינה ושאין סיבה לפחד מהאינטרנט.

 

רוחאני מנסה לצמצם את הצנזורה על המדיה במדינה, אבל נתקל בהתנגדות עזה מצד הגורמים הקיצוניים והשמרנים במערכת הפוליטית. רק בשבוע שעבר אמר האייתולה מקראם שיראזי כי האינטרנט הסלולרי הוא דבר "בלתי חוקי ולא מוסרי". שיראזי ועמיתיו מתנגדים ברובם להכנסת תשתיות אינטרנט סלולרי רחב פס למדינה, בטענה הרשמית שהן "יאפשרו הפצה של תמונות לא מוסריות". בפועל, כפי הנראה, חוששים בצמרת השלטון הדתי מהשימוש ברשתות חברתיות בידי הציבור כדי לארגן הפגנות, להפיץ מידע ולנסות לערער את סדרי המשטר במדינה.

 

מאז המחאות נגד השלטונות ב-2009, חסם המשטר באיראן את הגישה החוקית לפייסבוק, טוויטר, יוטיוב ופלטפורמות מדיה חברתית נוספות. רבים מהאזרחים, עם זאת, משתמשים בכלי פרוקסי ו-VPN כדי לעקוף את המגבלות.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x