$
הייטק והון סיכון

מתעסק יותר מדי בטלפון שלך? תרום לעמותה

Socializr, אפליקציה שתורמת כסף לעמותות בהתאם לאופי השימוש בסלולרי, היא הזוכה בפרס הראשון בתחרות המפתחים BattleHack של פייפאל. אחריה זכתה אפליקציה שמגלה מתי אתם שיכורים מכדי לנהוג

אסף גלעד 14:4710.02.14
Socializr, אפליקציה להמרת התנהגות בלתי סוציאלית עם חברים בפאב לתרומות לעמותות, היא האפליקציה הזוכה בתחרות המפתחים BattleHack של פייפאל ביום ו' האחרון. מפתחי האפליקציה - שי משעלי, פבל קמינסקי ורותם צברי - יטוסו לגמר במטה החברה בסן חוזה ויתחרו על פרס של 100 אלף דולר.

סושיאלייזר, שפותחה במהלך ההאקתון שארך 24 שעות בלבד, היא אפליקציה שניתן להפעיל בכל מפגש חברתי או זמן בילוי בפאב או מסעדה,והיא מתריעה בפני המשתמש כי נותרו לו 5 שניות להניח את הטלפון עם המסך על גבי השולחן.

 

מפתחי סושיאלייזר בתחרות פייפאל מפתחי סושיאלייזר בתחרות פייפאל צילום: אבשלום ששוני

 

משתמש שלא יציית להוראה ישלם מכיסו תרומה עבור עמותה באמצעות ממשק התרומות של פייפאל. "פגישות עם חברים הפכו כבר מזמן לריטואל שבו כולם בעצם עסוקים כל הזמן בטלפון שלהם ובפייסבוק", אומר שי משעלי, אחד המפתחים הזוכים בקבוצה. "את האפליקציה הזו רצינו לבנות בלי קשר לתחרות וזה מה שהיינו עושים בלאו הכי גם אם לא היתה מתקיימת".

 

שיטת הפעולה של האפליקציה פשוטה: כל אחד מחברי הקבוצה נדרש להוריד אותה ולקבוע לעצמו את סכום התרומה שיתרום במידה ויפסיד במשחק. מרגע שמתחילה הפגישה בין החברים, לוחצים על כפתור ההפעלה ומאותו הרגע יש למשתמש 5 שניות בלבד להפוך את המכשיר.

 

מפתחים בתחרות היישומים מפתחים בתחרות היישומים צילום: אבשלום ששוני

 

כל פעם שהמשתמש ירים את המכשיר כדי לבדוק את הצג, הוא ימשיך לקבל התראה של חמש שניות כדי להניח את הטלפון מחדש. הראשון שעובר 5 שניות מבלי להניח את המכשיר ישלם את הסכום שקבע מראש לעמותה הנבחרת. "היינו עדים בתקופה האחרונה למסעדות ובתי קפה שמציעים הנחות על אי שימוש בטלפון, אבל רצינו ליצור אפליקציה שתפעל גם באופן עצמאי, ללא צורך שהמסעדה תתחייב לתשלומים שונים", אומר משעלי. בכוונת הצוות להמשיך עם פיתוח האפליקציה בכדי לשחררה לחנויות.

 

חבר טלפוני

 

למקום השני בהאקתון הגיעה אפליקציית Focus שפותחה על ידי אנשי הסטארט-אפ Dumpster - אליק הוכנר, שחר לוינשטיין ואיתי גלים. פוקוס תמנע מכם לנהוג כשאתם שתויים ואם היא לא מאמינה לכם, יש גם אפשרות להתקשר לחבר טלפוני.

 

הורים לנהגים צעירים יכולים במקרים בהם קיימת נעילת אימובילייזר לבקש מילדיהם להוריד את האפליקציה לפני שהם נוהגים לבילוי הלילי. האפליקציה תתקשר באמצעות NFC עם האימובילייזר ותשחרר אותו בהתאם להחלטתה: האם הנהג שיכור או לא. כשהוא חוזר לרכב אחרי הבילוי תציג לו האפליקציה שורה של משחקי חשיבה שיאמדו את שיכרותו. אם הוא ימצא כפיכח, נעילת האימובילייזר תשתחרר. אם יימצא כשתוי, הוא יוכל לשלוח סרטון בן עשר שניות לחבר טלפוני שיחליט האם הוא שתוי או אם לאו. החבר הטלפוני גם יוכל להזמין עבור המשתמש מונית באמצעות פייפאל.

 

באמת אפשר לסמוך על חבר טלפוני שיספר לאפליקציה שהנהג אינו שתוי?

הוכנר: "לא מדובר בתחליף לינשוף או לאכיפה מכל סוג אחר, אלא באפליקציה כייפית שנועדה לעורר מודעות לנהיגה בשכרות".

 

דוד שלח אותי. קח 100 שקל

 

למקום השלישי הגיעה אפליקציית מעקף התורים של יוצאי הסטארט-אפ Openrest, שיכולה להיות מפותחת ככל הנראה רק מישראל. "כשאתה עומד בתור, לפעמים יש את אלה שחותכים אותך וממשיכים הלאה, רצינו לאפשר לאותם אנשים סובלניים לעשות מזה כסף", אמור יואב עמית, ממפתחי האפליקציה.

 

הצוות, שכלל מלבד את עמית גם את מאיה מרום, דני לשם ויאיר ויינברגר, מתחרה זו הפעם השניה בהאקתון לאחר שבשנה שעברה פיתחו את RunPal, אפליקציה שבמסגרתה קבוצת חברים קובעת לעצמה תכניות אימון גופני והראשון שלא עומד בה 'נקנס'.

 

בפרס של חברת Pronto זכה הסטארט-אפ Cyber Bully שפיתח מנוע חיפוש טקסט שמטרתו למנוע התעללות מילולית ברשת על ידי ניתוח אונליין של מילים מוגדרות מראש כמו חרם או התאבדות. עוד השתתפו בתחרות קבוצת נערים בני 14-18 שפיתחו את PayMyPocket, אפליקציה במסגרת מקבלים ילדים דמי כיס לחשבון וירטואלי לאחר שעמדו במשימה כמו הכנת שיעורי בית או עזרה במטלות הבית.

 

להעביר את הארנק לענן - ולא לטלפון

 

ג'ון לאן, מנהל רשת המפתחים העולמית של פייפאל שהגיע לארוע חיפש בעיקר אפליקציות שיוכלו לתמוך בטכנולוגיית התשלומים ביקון (Beacon) שהשיקה החברה ומסייעת לה בגבייה בחנויות פיזיות. זו הסיבה שהוא לא ממש מחבב אפליקציות שנבנות על בסיס NFC. "הטכנולוגיה הזו לא פותרת בעיות. NFC לא נותנת לך שום דבר שאתה לא יכול לעשות בחמש שניות. שופינג, פירושו לשלם, והמשימה שלנו היא להפוך את התשלום לפעולה בלתי נראית". ביקון הוא התקן בלוטות' שמפיצה פייפאל לחנויות פיזיות המסוגל לזהותם לפי מכשיר הטלפון אותו הם נושאים אם מותקנת עליו תוכנת פייפאל ומסוגלת לבצע חיוב ללא פעולות נוספות, באופן המתחרה ב- של ג'ק דורסי.

 

לאן התייחס גם לכוונתה של אפל להכנס לתחום התשלומים המקוונים: "יש חברות שעוסקות בתחום אחד ופתאום פוזלות לתחום התשלומים. אם תסתכל על פייפאל, היא כל כולה ממוקדת בתשלומים, תחום שהוא מספיק קשה. בניגוד לחברות אחרות, אותנו מעניין שפועלת התשלום תהיה בכל מקום ועל כל פלטפורמה, ולא רק על פלטפורמה כזו או אחרת. אנחנו צריכים לדאוג שהארנק שלך יהיה על הענן ולא על הטלפון. ארנק על הסמארטפון הוא עניין לא חכם".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x