$
אינטרנט

גוגל תיקנה את מנוע החיפוש בעקבות דרישה של חברת משלוחה הישראלית

כלי הצעת התוצאות האוטומטי של גוגל הגדיר את שם החברה כטעות הקלדה והפנה את מחפשי משלוחה אל מתחריה. במשפט, ניסתה גוגל ישראל להעביר את האחריות לנושא לגוגל בארה"ב, מה שעורר את זעמה של השופטת

אסף גלעד 19:4630.05.13

שירות ה- suggest של גוגל, אשר משלים עבור המשתמש מילות חיפוש ואתרים, מסייע לנו לחפש תכנים ברשת במהירות רבה. שירות suggest יעיל במיוחד בתיקון טעויות כתיב, אבל מה קורה כאשר שם המותג שאתם מנהלים מהווה טעות כתיב שגורה?

זה בדיוק מה שקרה לשירות המשלוחים "משלוחה", שמנוע החיפוש של גוגל סירב לקבל את שמו כמותג מעצם היותו שגיאת כתיב, והציע במקומו את המילה "משלוחים" - אשר חיפוש לפיה הציג חברות מתחרות למשלוחה.

  

החברה פנתה לגוגל לטפל בבעיה ומשלא נענתה פנתה לבית המשפט המחוזי בתל אביב באמצעות עורכי הדין גיא אופיר ועופר מוסקוביץ. במהלך המשפט השתכנעה גוגל והסכימה לתקן את האלגוריתם כך שיוביל לאתר של משלוחה, ואף נתבקשה לפצות את משלוחה על הוצאות משפטיות בסך 30 אלף שקל.

 

אתר משלוחה אתר משלוחה

 

פסיקת בית המשפט נעשתה לאחר הסדר אליו הגיעו שני הצדדים בתחילת החודש לפיו התחייבה גוגל לשפר את אלגוריתם האיות שלה בהתאם לבקשתה של משלוחה: כאשר גולש מקליד את המילה "משלוחה", הוא מקבל תוצאות עבור המילה שהקליד, אלא אם כן שגה וכתב את המילה עם י' ("מישלוחה"). תחילה טענה גוגל כי טענת משלוחה בדבר היותה מופיעה במקום השני רק לאחר אתר "משלוחים" מופרכת כיוון ש"איש אינו יכול להכתיב באיזה מיקום יופיעו בתוצאות החיפוש האורגניות עבור מונח כלשהו במנוע החיפוש מהווה עוולה כלשהי".

 

עוד טענה גוגל כי "הדין אינו מטיל ואינו יכול להטיל כחובה על מפתח של מוצר טכנולוגי ממין זה להבטיח כי מוצר זה יהלום את האינטרסים של כל פרט ופרט ברחבי העולם, והוא אינו יכול להטיל חובה לפעול על מנת שמוצר זה יהלום את האינטרסים של זה או אחר".

 

פרקליטתה של גוגל, עו"ד רות לובן מיגאל ארנון, טענה במהלך דיון שהתנהל במחוזי בחודש דצמבר האחרון: "במלוא האחריות והודאות לא היה מקרה בעולם שבו התבקש שינוי ידני בתוכנת האיות שבוצע על ידי Google Inc. אין מקרה כזה בעולם. מה שכן יש הוא נסיון תמיד לשפר את איכות האלגוריתם לא על ידי התערבות ידנית. עם זאת, פחות מחצי שנה לאחר מכן, השיבו גוגל ומשלוחה לבית המשפט כי גוגל ביצעה "שינויים כלליים באלגוריתם" שאפשרו לגולשים לקבל את משלוחה כערך לגיטימי בשירות suggest מבלי להציע תיקונים וכן להציע את משלוחה כתוצאת חיפוש ראשית.

 

הנושא באחריות לנושא החיפוש? בארה"ב

 

במהלך המשפט חשפה גוגל את המבנה המשפטי במסגרתו פועלת גוגל בישראל ובעולם: כל היבטי הפעלת מנוע החיפוש, בכלל זה אלגוריתם האיות, מופעלים על ידי גוגל ארה"ב (Google Inc) וגוגל ישראל, חברה שהתאגדה ביוני 2005, הינה חברת בת של Google International LLC מאירלנד, ולכן אין לה כל קשר להפעלת מנוע החיפוש.

 

השופטת, ד"ר דפנה אביאלי, אף ביקרה את גוגל שהאשימה את משלוחה "בתכסיסנות נפסדת ופסולה", וציינה כי ראוי היה להימנע משימוש בלשון משתלחת זו וכינתה את התביעה כמוצדקת. תגובת גוגל לא התקבלה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x