$
חדשות טכנולוגיה

הלו, זה רובוט? נחשפו כלים חדשים למלחמה בספאם הסלולרי

נציבות הסחר הפדרלית בארה"ב הכריזה על הזוכים בתחרות למציאת פתרון טכנולוגי למכת שיחות הספאם האוטומטיות. הכלים שפיתחו הזוכים, אנשי גוגל ויזם פרטי, יוכלו לצמצם את מיליוני התלונות בנושא שמגיעות לנציבות

נמרוד צוק 10:4003.04.13

בעיית הספאם הטלפוני מטרידה לא רק אזרחים בישראל, שמופגזים על בסיס יומי בהצעות להלוואות מפוקפקות שהם לא צריכים ובבקשות לתרומה לישיבת קבר רחל - אלא גם את ה-FTC, נציבות הסחר הפדרלית בארה"ב.

הנציבות מתמודדת עם 200 אלף תלונות בחודש מצד צרכנים שזכו להטרדות מסחריות בטלפון. בתחרות שערכה לאחרונה במטרה למצוא פתרון טכנולוגי לבעיה, זכו צמד מהנדסים מגוגל לצד שתי הצעות נוספות, כך לפי דיווח של The Verge. הזוכים נבחרו מבין 800 הצעות שהוגשו לתחרות, שנפתחה בסוף אוקטובר 2012.

 

"שלום, מדברים מישיבת שקר כלשהו. תן לנו כסף" "שלום, מדברים מישיבת שקר כלשהו. תן לנו כסף" איור: יונתן וקסמן

 

חסימת ספאם בדומה לשל ג'ימייל

 

שני המהנדסים, דניאל קליין ודין ג'קסון, הציעו פתרון שמחקה את אופן הפעולה של מסנן הספאם של ג'ימייל - טכנולוגיה שתוטמע בטלפונים ותאפשר למשתמשים לדווח על מספרים מהם מגיעות שיחות ספאם. המספרים ייאגרו במסד נתונים מרכזי, וכל מי שירצה יוכל לחבר אליו את הטלפון ולהנות מסינון אוטומטי של השיחות המטרידות.

 

ההצעה כוללת גם טכנולוגיה לזיהוי של מספרים מזויפים, באמצעות ניתוח פרמטרים כמו עוצמת הקול ותדירות השיחות היוצאות לעומת נכנסות. גוגל הבהירה, עם זאת, שמדובר ברעיון בלבד וכרגע אין בכוונתה לפתח בעצמה את הטכנולוגיה. ההצעה של המתכנת העצמאי סרדר דניס, שלקחה את המקום הראשון וזיכתה אותו ב-50 אלף דולר, דומה בפרטיה להצעה של הצמד.

 

NOMOROBO: הלו, זה רובוט?

 

ההצעה השלישית, שהגיש היזם ארון פוס, כבר הפכה לסטארט-אפ בשם NOMOROBO. פוס מתכנן לממן את המיזם שלו בעזרת 25 אלף דולר בהם זכה בתחרות. הרעיון שלו מתאים גם לקוים נייחים וקוי VoIP ואינו דורש שינוי במכשירי הטלפון או התקנת אפליקציה, אלא רק הפעלת שימוש בשירות העברת השיחה הרגיל שמציעות חברות הטלפון.

 

השיחה תועבר למוקד של נומורובו, שישתמש בשילוב של רשימות שחורות, ניתוח ממוחשב של השיחה ובדיקה האם המתקשר הוא אדם או מערכת האוטומטית, כדי לסנן שיחות מסחריות לא חוקיות, ולהעביר בחזרה לנמען רק את השיחות הרצויות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x