$
אינטרנט

חלוצי הרשת: מה נכתב במייל הראשון שנשלח אי פעם?

מנוע החיפוש הראשון סרק את הרשת כשמייסדי גוגל עוד היו בתיכון, בתמונה הראשונה באינטרנט כיכבו ארבע נשים, המם הראשון היה קשור למכונות משקאות ופעולת ההאקינג הראשונה בוצעה עוד בטרם הומצא המחשב. "כלכליסט" מציג: הסיפורים המפתיעים של שירותי הרשת

עומר כביר 09:5201.04.13

האינטרנט היא חלק בלתי נפרד מחיינו; מה שהחל בתור כלי לשיתוף מידע בין אוניברסיטאות הפך למרחב בו אנו מתקשרים, רוכשים מוצרים, לומדים על העולם ועושים עסקים.

ואולם, ההתחלה של שירותים, כלים ותופעות שונות ברשת היתה צנועה ומפתיעה במקרים רבים. אספנו עבורכם את כל ההתחלות של שירותי הרשת למיניהם - מהתמונה הראשונה ועד לאתר הפורנו הראשון בהיסטוריה.

 

התמונה הראשונה

 

חשבתם שהתמונה שלכם מגיל ארבע שאבא העלה לפייסבוק שלו מביכה? תתנחמו בכך מצבכם בוודאי טוב יותר משל ארבע כוכבות התמונה הראשונה שהועלתה לרשת. התמונה, של ארבע עובדות CERN במסיבה של הארגון, שם פיתח טים ברנרס לי את ה-World Wide Web, הועלתה לאתר הארגון (שהוא במקרה גם האתר הראשון ברשת) לבקשת ברנרס-לי ופתחה במנהג המסורתי של להביך אנשים ברשת.

 

התמונה הראשונה ברשת התמונה הראשונה ברשת

 

הדואר האלקטרוני הראשון

 

אנשים החליפו מסרים אלקטרוניים קודם לכן, אבל רק ב-1971 יצר המתכנת ריי טומלינסון מערכת שמאפשרת העברת מסרים אלו בין מחשבים שונים והפך את סימן ה-@, ששימש להפרדה בין שם המשתמש למחשב עליו הוא יושב, לאייקון תרבותי. ומה הייתה ההודעה? כמו הרבה מסרים ראשונים (“מר ווטסון, בוא הנה, אני רוצה לראות אותך"), גם כאן לא היה מסר משמעותי לדורות הבאים. “ההודעה הייתה משהו נשכח", סיפר טומלינסון. “QWERTYUIOP או משהו דומה".

 

המייל הראשון הכיל תוכן די זניח המייל הראשון הכיל תוכן די זניח איור: ליאב צברי

 

הספאם הראשון

 

כמעט שבע שנים התקיים הדואר האלקטרוני בשלווה, עד שב-1978 שלח גארי טוארק, נציג שיווק של חברת DEC את מה שנחשב היום לספאם הראשון – הזמנה למסיבת עיתונאים של החברה בלוס אנג'לס שנשלחה לכל כתובת מייל בחוף המערבי שהוא הצליח לאתר. התגובות היו שליליות ביותר, במיוחד לאור הזמן הרב שנדרש להוריד מייל, אבל הרעיון תפס ומלווה אותנו עד היום.

 

ספאם ספאם צילום: בלומברג

 

הבאנר הראשון

 

תופעת הפרסום האקטיבי ברשת מלווה אותנו מאוקטובר 1994, עת פורסם במגזין הרשת המסחרי הראשון, Hotwired, באנר של AT&T שמכריז "הקלקת פעם ממש כאן? את תקליקי". היום זה לא היה עובד. אבל אז, כולם היו הרבה יותר תמימים.

 

הבאנר הראשון שהועלה לרשת הבאנר הראשון שהועלה לרשת

 

המם הראשון

 

ב-1982, מתכנת באוניברסיטת קרנגי מלון מאס בטיולים התכופים למכונת הקולה בקומה שמעליו, רק כדי לגלות שהיא ריקה ממשקאות. אז הוא חיבר את המכונה לרשת על מנת שיוכל לבדוק ממקום מושבו האם יש בה משקאות ומאיזה סוג. לפי אתר KnowYourMeme, הרעיון התפשט במהירות בקרב אוניברסיטאות שונות, ועובדים וסטודנטים רבים החלו גם הם לחבר מכונות משקאות לרשת, במה שהפך למעין סמל סטטוס. אפשר להסכים שהממים של היום הרבה יותר משעשעים.

 

ממכונת משקאות לגראמפי קט ממכונת משקאות לגראמפי קט

 

מנוע החיפוש הראשון

 

ב-1990, כשלארי פייג' וסרגיי ברין עוד היו בתיכון, יצר סטודנט קנדי בשם אלן אמטייג' את ארצ'י - מנוע החיפוש הראשון, שיועד לאתר קבצים בארכיוני FTP ציבוריים. גוגל לא יצא לו מזה, אבל למרבה הפלא גרסה של ארצ'י עדיין חיה ובועטת. WebCrawler, מנוע החיפוש המודרני הראשון שאיפשר חיפוש מלא בטקסט של אתרי האינטרנט, הושק באפריל 1994. המנוע נרכש על ידי AOL ועדיין קיים, כאגרגטור של תוצאות חיפוש מכמה מנועים אחרים.

 

ארצ'י, מנוע החיפוש הראשון ארצ'י, מנוע החיפוש הראשון

 

הקליפ הראשון ביוטיוב

 

בסרטון הראשון שהועלה ליוטיוב מככב אחד ממייסדיו, בריאן דאנקלמן. הוא עומד לפני כלוב פילים בגן חיות ומסביר שיש להם חדק ארוך. מרתק. מספר הצפיות: בערך מאית מגנגנם סטייל.

 

 

פעולת ההאקינג הראשונה

 

בהיסטוריה של ההאקינג אפשר להרחיק עד מלחמת העולם השנייה, עת ממציא וקוסם בשם נוויל מסקליין שיבש הדגמה של מערכת טלגרפיה אלחוטית מאובטחת באמצעות שידור מסרים מעליבים בקוד מורס, לשבירת צופן מכונת אנגימה של הנאצים. אבל המקרה הקרוב ביותר להאקינג כפי שאנו מכירים אותו כיום הוא כנראה הפריצה למערכת המחשבים של מרכז הסרטן ע"ש סלואן-קטרינג ב-1982. התקרית זכתה לפרסום רב בעקבות כתבה בניוזוויק עם הכותרת "זהירות: האקרים משחקים" – כנראה השימוש הראשון במונח בתקשורת המיינסטרים.

 

אתר הפורנו הראשון

 

הסיפור מאחורי אתר הפורנו הראשון הוא גם הסיפור של אחת מהונאות הרשת הראשונות. במאי 1994 רשם גארי קרמן את הדומיין Sex.com, אך לא הפך אותו לאתר פעיל. באוקטובר 1995 הצליח עבריין משוחרר בשם סטיבן כהן לזכות בשליטה בדומיין, באמצעות התחזות והטעייה של רשם הדומיינים תוך שימוש בשיחות טלפון, מיילים, פקסים ומכתבים מזויפים. כהן הפך את הדומיין לאתר פורנו משגשג שסיפק לו הכנסות חודשיות של עד חצי מיליון דולר. ב-2001, בתום קרב משפטי ארוך, הוחזר הדומיין לקרמן וכהן חויב בתשלום פיצויים של 65 מיליון דולר – סכום שלא שולם עד היום. קרמן עצמו מכר את הדומיין לפני כשלוש שנים תמורת 13 מיליון דולר. לפורנו ברשת שלום.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x