סגור
שלמה קרמר, מייסד ומנכ"ל Cato Networks
(צילום: יריב כץ, סיני דוד)

TechTLV 2024
שלמה קרמר: המלחמה הרבה יותר מטרידה משקיעים מאשר ההפיכה השלטונית

בכנס TechTLV של כלכליסט בשיתוף בנק לאומי ופאפאיה אמר קרמר כי "החברות שאני מעורב בהן הפגינו חסינות יוצאת דופן. אבל ברגע שכמות ההשקעות תרד, בשל עליית רמת הסיכון, יהיה קשה מאוד"

"אני מאוד מוטרד ממצב ההייטק הישראלי. ההפיכה המשטרית ערערה את אמון המשקיעים בשוק, המלחמה לא עוזרת לאמון של משקיעים, וכסף זה החמצן של ההייטק". כך אמר שלמה קרמר, יזם הייטק ומייסד-שותף ומנכ"ל Cato Networks, בכנס כנס TechTLV של כלכליסט בשיתוף בנק לאומי ופאפאיה שנערך היום.
קרמר, שדיבר בשיחה עם כתבת כלכליסט סופי שולמן, הוסיף: "לגבי הההפיכה השלטונית, בהזדמנות אחרת כבר אמרתי שבניגוד למדינות כמו פולין או הונגריה, אי אפשר לקחת את המדינה מנקודה אחת לאחרת ושהמערך יעבור בשלום.
"אנחנו בסביבה כל כך אלימה ואכזרית, ששסע כזה ייתן הזדמנות. זו היתה טעות גדולה מצד האויב. כהייטקיסט, אני יכול לומר שהחברות שאני מעורב בהן הפגינו חסינות יוצאת דופן. אבל ברגע שכמות ההשקעות תרד, בשל עליית רמת הסיכון, יהיה קשה מאוד. כל העולם כרגע בסבירות גבוהה לקראת נחיתה רכה אחרי המשבר הכלכלי, וההייטק בישראל בכלל לא במצב הזה".
קרמר התריע עוד שההפיכה השלטונית לא נעצרה או הואטה. "אנחנו עוד במלחמה, אבל צריך לשים לב שאותם תהליכי מהפכה נמשכים", אמר. "היא לא קרתה רק ברמה של שינוי שיטת המשטר, אלא בהחלט ברמה של תקציבים קואליציוניים, משרות, התנהלות של שרים ובעלי סמכות מול גופים כמו הצבא. יש המון שכבות שממשיבות לקרות. גם השכבה המשפטית ממשיכה לקרות, לא מינו שופטי עליון חדשים. כל העניין הזה ממשיך לקרות בתוך המלחמה.
"המלחמה הרבה יותר מטרידה משקיעים. בקאטו, 10% מהעובדים היו במילואים, ועוד 10% הכריזו שהם לא מסוגלים לעבוד. מה-80% הנותרים, חלק גדול מאוד התקשה לתפקד. זה המשבר השני שאנחנו עוברים. הקודם היה הקורונה, וזה חמור לאין ערוך מבחינת התפקוד שלנו. חצי חברה בעצם לא מתפקדת או מתפקדת בצורה חלקית, וחצי ממשיכה לרוץ ב-100 קמ"ש. איך מאזנים את זה ומאפשרים לחברה להמשיך להתקדם? זה דורש הרבה מאוד".
עם זאת, קרמר הביע אופטימיות מסוייגת לגבי העתיד: "אני לא חושב שהכריעו אותנו. אנחנו מנצחים במאבק הזה ונמשיך לנצח. הדבר הכי חשוב זה אחדות, וכל דבר שיגרום לפיצול וסכסוך פנימי יהיה הזדמנות לאויבים שלנו. אבל יש הנהגה שמטפחת את הפירוד הזה. אני מקווה שאחרי שהמלחמה תסתיים נעשה בחירות ונבחר מנהיג מאחד ולא מפרד. אני לא חושב ללכת לפוליטיקה. אני פולטיקטי מאוד בינוני, ואני חושב שהציונות שלי היא לגרום לקאטו להצליח".
קרמר גם התייחס למעמד של הסייבר הישראלי. "הסייבר הישראלי הוא עדיין מותג", אמר, ומיהר להוסיף: "הבעיה היא סביבת ההשקעה, הביטחון, הדמוקרטיה, והיציבות שנפגעו קשה מאוד בשנה האחרונה".
עוד דיבר קרמר על הנפקה אפשרית של קאטו: "בהנפקה יש שני רכיבים, החברה והשוק. כחברה, אנחנו מתכננים להיות חברה גדולה ומובילה, ולכן גם חברה ציבורית. אנחנו ממשיכים לגדול גם בזמנים הקשים האלו בקצבים מאוד גבוהים של 60%. אבל זה תהליך שייקח זמן. מעבר לזה, יש גם את הרכיב של השוק ואת זה אנחנו לא יכולים לקבוע".