סגור
ועידת התחזיות - גדעון סער
(סיני דודפור )

תחזיות 2022
סער: "לא סביר שמעולם לא כיהנה אישה בתפקיד היועמ"ש"

שר המשפטים אמר את הדברים בוועידת תחזיות 2022 של כלכליסט ובנק הפועלים. סער: "עו"ד גלי בהרב מיארה היא המועמדת הכי מתאימה וכשירה לתפקיד"; על "חוק הפייסבוק": "מוכרחים לייצר איזון בנושא, גרמניה ואוסטרליה חוקקו חוקים הרבה יותר מרחיקי לכת מזה שאנחנו מתכננים"

"לטעמי עו"ד גלי בהרב מיארה, היא המועמדת הכי מתאימה וכשירה לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה. אני מאמין שהיא מועמדת מעולה – ומקווה שגם הוועדה שתכריע בנושא תראה אותה כך. מדינת ישראל קיימת מעל ל-73 שנה, ולא סביר שמעולם לא כיהנה בתפקיד היועץ המשפטי לממשלה אישה"; כך אמר היום (ד') שר המשפטים, גדעון סער בשיחה עם פרשן כלכליסט משה גורלי, בוועידת תחזיות 2022 של כלכליסט ובנק הפועלים.
לדברי שר המשפטים, "הגשתי לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה שלושה מועמדים ראויים. הוועדה שדנה בנושא היא לא ריקה מתוכן, הייתי חבר בה בעבר וחשוב לזכור שלא תמיד מה שהדרג המדיני רוצה ומבקש מקבל את תמיכת הוועדה".
בהתייחס ל"חוק הפייסבוק" השנוי במחלוקת והחשוף בימים אלה לביקורת ציבורית, בשל החשש שיפגע בחופש הביטוי, אמר סער כי המהלך לא יסב פגיעה לערכים דמוקרטיים ולזכות הציבור לדעת: "דמוקרטיות רבות בעולם נדרשות לעניין הרגולציה ברשתות החברתיות, הטכנולוגיה מתפתחת מהר מאד והרגולציה נמצאת בפער אדיר מאחוריה. כשאתה מפרסם משהו בכלכליסט יש לך אחריות – אך הרשתות החברתיות, לעומת זאת, פרוצות לחלוטין. נתקלנו כבר בתכנים מתסיסים בהקשרים של טרור. אלה תכנים שמלבים יצרים, ראינו אותם בין השאר בטיק-טוק ובעבר הם גם הובילו לפיגועים ולתופעות מאד קיצוניות. אנחנו מוכרחים לייצר איזון בנושא. גרמניה ואוסטרליה חוקקו חוקים הרבה יותר מרחיקי לכת מזה שאנחנו מתכננים", אמר.
סער הוסיף כי החוק יופעל רק במצבים שבהם התוכן המתפרסם ברשתות יהווה עבירה פלילית ויחשוף את ביטחון המדינה - או אדם כלשהו - לסכנה ממשית. אז, כך לפי השר סער, רק היועץ המשפטי לממשלה ושופט מחוזי יאשרו לרשויות לפעול על פיו: "אם יש פרסום שאתה יודע שגורם לאלימות – תשאיר אותו ברשת בשם חופש הביטוי? יש היום הפקרות טוטאלית. להשאיר את המצב הנוכחי בלי רגולציה יהיה טעות".
1 צפייה בגלריה
‍ועידת התחזיות 2022 גדעון סער שר המשפטים
‍ועידת התחזיות 2022 גדעון סער שר המשפטים
גדעון סער, שר המשפטים
(צילום: יריב כץ)
סער התייחס גם למהלכי חקיקה ורפורמות שעומדות על הפרק. "נושא ועדת החקירה לעניין הצוללות מעולם לא היה הדגל שלי, אבל כבר הודעתי בעבר שכאשר הנושא יגיע לממשלה – אתמוך בזה", אמר. הוא הוסיף כי במהלך ינואר הקרוב החוק להגבלת כהונה של ראש ממשלה יובא לקריאה שנייה ולקריאה שלישית בוועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת, וזאת לאחר שכבר עבר בקריאה ראשונה: "לפי שעה אין הסכמה בנושא בין כל המרכיבים בקואליציה. אני מנוסה בחיים הפוליטיים, יתנהל בצורה בנושא הזה מאבק".
סער הצהיר כי יש בכוונתו להוציא במהלך ינואר תזכיר לחוק זכויות הנחקר בחקירה, שתפקידו יהיה לעגן את הזכות שעומדת לאדם להיוועץ בעורך דין בזמן מעצר, כמו גם את חזקת חפותו "כמו בחוקה האמריקאית". הוא הוסיף ואמר כי "יש לי הצעה מוכנה שמשרד המשפטים כבר גיבש. יש עוד כמה התלבטויות בנושא שאכריע בהן בקרוב, ובמהלך החודש הבא אוציא את התזכיר. אני רואה כרגע היתכנות להעביר את החוק הזה, שהוא חוק חשוב מאוד לזכויות האזרח. במקביל אני מקדם בוועדת החוקה את החוק לפסילת ראייה שהושגה שלא כדין, ומדובר בחוק חשוב מאד".