סגור
ועידת התחזיות - אבישי קרואני
(סיני דודפור )

תחזיות 2022
אבישי קרואני: "לא נופתע אם דירוג האשראי של ישראל יעלה ב-2022"

מנכ"ל פעילים ניהול תיקי השקעות אמר את הדברים בוועידת התחזיות 2022 של כלכליסט ובנק הפועלים. קרואני: "סביר להניח שמנהלי תיקים רבים בישראל יעלו, או שכבר העלו, את המשקל של הנכסים הנסחרים כאן ע"ח הנכסים הגלובליים"

כלכלת ישראל צפויה לבלוט בביצועי שוק ההון המקומי בשנה החדשה; כך מעריך מנכ"ל פעילים, חברה לניהול תיקי השקעות, אבישי קרואני, בוועידת התחזיות 2022 של כלכליסט ובנק הפועלים. קרואני העניק שבע תחזיות, שבאחת מהן הוא מעריך כי תרחיש של העלאת דירוג האשראי של ישראל הוא תרחיש ריאלי.
התחזית הראשונה של קרואני היא ש"בדומה לשנתיים האחרונות, ביצועי המקרו של ישראל יבלטו לחיוב בהשוואות בינלאומיות. כידוע, המשק הישראלי היה בין אלה שנפגעו פחות יחסית ממשבר הקורונה. בשנה שחלפה, ביצועי מדדי המניות ומדדי האג"ח העיקריים בארץ היו מעל ומעבר למדדי חו"ל, אפילו בארה"ב. להערכתנו, ישראל צפויה להמשיך לבלוט בביצועי שוק ההון גם ב-2022".
התחזית השנייה היא ש"סביר שמנהלי תיקים רבים בישראל יעלו (או שכבר העלו) את המשקל של הנכסים הנסחרים כאן בישראל על חשבון הנכסים הגלובליים. זאת, לאור הביצועים הנאים של הנכסים המקומיים השנה, ותנאי הפתיחה הטובים של המשק בשנה החדשה". לדברי קרואני, "לא נופתע אם נראה בשנה הבאה חברות דירוג שישקלו להעלות את דירוג האשראי של ישראל. כמובן שהאפשרות הזאת תצטרך להמתין להתפתחויות באפיזודת אומיקרון הנוכחית".
בתחזית השלישית מציין קרואני כי השנה הבאה "תאופיין בשיעורי צמיחה נמוכים מאלה שבשנה הנוכחית"; בנוסף הוא מעריך כי "שיעורי התשואה על תיקי השקעות גלובליים, הכוללים את ישראל, יהיו נמוכים ב-2022 לעומת השנה".
לפי קרואני, גם אם הבנק הפדרלי יעלה את הריבית פעמיים או שלוש פעמים בשנה הבאה, רמת הריבית "תישאר נמוכה במהלך השנה, ובשיעור שלילי במונחים ריאליים. כלומר, המדיניות המוניטרית תמשיך לתמוך בכלכלה הריאלית ובשווקים הפיננסיים, ובפרט באפיק המנייתי". בארץ הוא צופה שסביבת האינפלציה תעמוד ביעד בנק ישראל, שבין 1% ל-3%. אם הבנק יעלה את הריבית, זה יעשה, לדבריו, רק אחרי שהבנק הפדרלי ינקוט בצעד דומה, ובמינון נמוך.
1 צפייה בגלריה
‍ועידת התחזיות 2020 אבישי קרואני מנכ"ל פעילים ניהול תיקי השקעות
‍ועידת התחזיות 2020 אבישי קרואני מנכ"ל פעילים ניהול תיקי השקעות
אבישי קרואני
(צילום: אוראל כהן)
קרואני הסביר כי "סביר להניח שרמת אי-הוודאות והתנודתיות בשווקים תהיה גבוהה יחסית במחצית הראשונה של 2022. זאת, על רקע המשך התפשטות האומיקרון בשבועות הקרובים" - אך הוא מעריך כי קיים סיכוי טוב שהמחצית השנייה של השנה הקרובה תהיה רגועה יותר.
התחזית האחרונה שנתן עוסקת בסקטורים העדיפים להשקעה. "במקרה של ארה"ב, סקטור הטכנולוגיה ימשיך לתת את הטון בהובלת ענפי התוכנה, הענן, הסייבר, השבבים והבינה המלאכותית. כמו כן, ענף הבריאות בארה"ב צפוי גם הוא לתת תשואה עודפת". במקרה של ישראל, הביצועים העודפים צפויים להירשם "בענפי הנדל"ן המניב והיזמי, ענף הפיננסים וענף התקשורת".