סגור
פריפריה טק - איל אדרעי

כנס פריפריה-טק
"חיבור בין המגזר העסקי לפריפריה יכול לשנות מסלולי חיים של צעירים"

איל אדרעי, יו"ר ומייסד עמותת אחינועם, אמר את הדברים בכנס פריפריה-טק של כלכליסט. לדבריו: "רוב הפרויקטים הממשלתיים בפריפריה מצליחים לעשות שיפורים קלים בתשתיות הפיזיות, אבל לא שינוי עמוק. יש בני נוער רבים בפריפריה הכלכלית והחברתית בישראל שנמצאים מחוץ למסגרת"

"אנחנו נכנסים לוואקום שהממשלה השאירה במשך הרבה שנים", אמר איל אדרעי, יו"ר ומייסד עמותת אחינועם, לרועי ברגמן מ"כלכליסט" בכנס, בהתייחסו לפועלה בשילוב בני נוער מהפריפריה בחברה וצמצום הפערים. "רוב הפרויקטים הממשלתיים בפריפריה מצליחים לעשות שיפורים קלים בתשתיות הפיזיות, אבל לא שינוי עמוק. יש בני נוער רבים בפריפריה הכלכלית והחברתית בישראל שנמצאים מחוץ למסגרת.
"היתרון שלנו על פני גוף ממשלתי הוא שאנחנו פועלים מתוך ציונות, ולטווח ארוך. לוקחים בני נוער מגיל 15, דואגים שיעשו שירות משמעותי בצבא, מכוונים אותם ללימודים אקדמיים ודואגים להם לתעסוקה איכותית. הפרויקט הוא מודל מוביל של יותר מ־350 בני נוער שאם לא היינו מטפלים בהם, אף אחד לא היה מטפל בהם".
עד כמה אתה רואה בצבא ובאקדמיה את המקפצה לצמצום הפערים?
"יש לצעירים כמה נקודות משבר, הרבה נושרים בצבא ואלה שמסיימים זקוקים לתמיכה. אנחנו עוזרים להם בזיהוי הכישרון והמאוויים שלהם, מסייעים להם להגיע ללימודים אקדמיים ולסיים אותם. מחקרים מוכיחים שהסיכוי של צעירים שהוריהם אינם אקדמאים להגיע לאקדמיה נמוכים, וקרוב ל־40% נושרים אחרי השנה הראשונה. שם אנחנו נכנסים".
הפרויקט השני הוא חיבור של תעסוקה איכותית לפריפריה. מה המניע?
“יש 300 אלף בתי אב בישראל שאין להם חיבור ל-Wi-Fi או מחשבים לילדים, כי ההורים מרוויחים במקרה הטוב שכר מינימום. המטרה שלנו היא לחבר בין המגזר העסקי לפריפריה, כדי ליצור שם תעסוקה איכותית. ניתן לצעיר מהפריפריה הכשרה של כמה חודשים. הוא לא ירוויח 40 אלף שמרוויח צעיר במרכז, הוא ב־20 אלף יעשה בדיוק את אותה עבודה, חלקה באופן היברידי, ויקיים את המשפחה שלו באופן שהיום אין לו שום דרך לקיים אותה”.
איך מגייסים את המגזר העסקי?
“אנחנו אומרים: בואו ניקח כלים מהתחום העסקי וניישם בתחום החברתי. אלה דברים שהממשלה לא יכולה לעשות, כמו פעולות ארוכות טווח ותוכניות שבודקות את היעילות שלהן. אנחנו מוכיחים ששווה להעסיק אנשים מהפריפריה במשכורות נמוכות יותר, הנאמנות שלהם למקום העבודה גבוהה יותר והתפוקה שלהם זהה, וכל שצריך לעשות הוא לתת להם הכשרה נכונה. אנחנו נכנסים בתפר הזה ומתחילים לגלות יותר אנשים מהמגזר העסקי שמוכנים להירתם לפרויקטים האלה”.
איפה נהיה בעוד 10 שנים?
“יש שתי אופציות, או שתיווצר כאן מחאה חברתית קשה ואלימה או שהמגזר העסקי ייכנס וייצור שינוי אמיתי בתהליכים החברתיים”.