סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק
הייטק במלחמה
ההייטק רשם ירידה במלחמה (אילוסטרציה: Depositphotos)

נתוני 2023 המלאים חושפים: המשבר הגיע לענף ההייטק

לפי הלמ"ס, יצוא השירותים בתחום ירד בדצמבר ב-7.8 מיליארד שקל; הפדיון בתחום זה רשם ירידה של 7.4% בחישוב שנתי ברבעון האחרון של 2023

יצוא השירותים בענפי ההייטק ירד בדצמבר 2023 ב-7.8% ועמד על כ-4.1 מיליארד שקל, זאת אחרי שבחודשיים הראשונים למלחמה נרשמה יציבות בתחום (ירידה של 1.5% באוקטובר, ועלייה של 0.3% בנובמבר) - כך מפרסמת היום (ב') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.
נתוני יצוא השירותים מופקים באיחור יחסי ולכן לא זוכים תמיד להתייחסות מספקת, שכן את התובנות הכלליות ניתן להפיק מנתונים אחרים. אך הדו"ח הפעם מאפשר לראות בצורה ישירה את ההשפעה של המשבר הכלכלי על ההייטק. ועדיין שירותי ההייטק היוו כ-77% מסך הייצוא בחודש הנוכחי.
על היחלשות ההייטק בחודש דצמבר 2023 ניתן ללמוד גם מדו"ח נוסף שפירסמה הלמ"ס השבוע: "מדדי הפדיון לכל ענפי הכלכלה על פי נתוני מע"מ". נתונים אלו מאפשרים לנו לעמוד על ההתפתחות בכל ענף כלכלי, על פי הדו"ח, בשנת 2023 כולה נרשמה עלייה של 10.2% בפדיון ענפי ההייטק, בזמן שבמשק כולו נרשמה ירידה של 0.4% בפדיון. עם זאת, כשמסתכלים על חודשים אוקטובר-דצמבר 2023, מבינים שהעלייה בפדיון בהייטק נובעת מתשעת החודשים הראשונים, וכי ברבעון האחרון נרשמה ירידה בהיקף של 1.2% בסך ענפי ההייטק. כשצוללים יותר לפרטים מגלים כי הירידה בפדיון בשירותי ההייטק (תוכנות, מו"פ לעומת חומרה, ש"ט) החל כבר ברבעון השלישי בו נרשמה ירידה שנתית של 5.3% בחישוב שנתי, וברבעון הרביעי נרשמה ירידה נוספת של 7.4% בחישוב שנתי.
עם זאת, למרות הירידה בפעילות הכלכלית הריאלית של ההייטק, אין ירידה דומה במספר המשרות הפנויות בענף. בחודשים אוקטובר-דצמבר, נרשמה עלייה של 2% בביקוש למהנדסים וקיפאון בביקוש למפתחי תוכנה. ובנתוני נובמבר-ינואר, נרשמה עלייה של 2% בביקוש למהנדסים ושל 8% בביקוש למפתחי תוכנה. בגזרת ההנדסאים והטכנאים, נרשמה ירידה באוקטובר-דצמבר של 14%, אך בנובמבר-ינואר נרשמה עלייה של 16%. אחת המשמעויות האפשריות היא, שלמרות ההאטה בענף, הרי שהתחושה היא שתהיה התאוששות מהירה ולכן ממשיכים לגייס עובדים.
הנתונים על ההאטה בהייטק אינם מפתיעים, אך הם מקבלים כעת משנה תוקף ועשויים לתרום לכך שהוועדה המוניטרית תחליט היום ב-16 על הורדת ריבית. שכן הורדת הריבית אמורה לעודד את הפעילות הכלכלית במשק, ובכלל זה, גם את הפעילות בענף ההייטק החשוב לכלכלת ישראל.