סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

פרסום ראשון
אורקל הגישה עתירה לפסילת מכרז נימבוס

החברה מבקשת מבית המשפט להורות שהזכייה של גוגל ו-AWS בטלות ולבצע מחדש את שלב הבדיקה הכלכלית או לחלופין להורות על ביטול המכרז לאספקת שירותי ענן למגזר הממשלתי בישראל

חברת אורקל הגישה היום עתירה לבית המשפט המחוזי בירושלים בשבתו כבית דין לעניינים מנהליים, נגד פסילתה במכרז נימבוס, לאספקת שירותי ענן למגזר הממשלתי בישראל. על פי העתירה מבקשת אורקל שבית המשפט יורה שאי העברת הצעתה למכרז לשלב הבדיקה הכלכלית מבוטלת. בשבוע שעבר ביקרה בישראל צפרה כץ, מנכ"לית אורקל העולמית שיותר מרמזה על אי שביעות רצונה מההפסד במכרז וטענה שכנראה לא היו כל הנתונים בידי האוצר.
כמו כן מבקשת אורקל להורות שההצעה של AWS מבוטלת מאחר והוגשה באיחור ובשל הוספה שלא כדין של הסתייגות. אורקל מבקשת להורות שהזכייה של גוגל ו-AWS בטלות ולבצע מחדש את שלב הבדיקה הכלכלית או לחלופין להורות על ביטול המכרז.
1 צפייה בגלריה
צפרה כץ ו אלון בן צור אורקל דאטה סנטר
צפרה כץ ו אלון בן צור אורקל דאטה סנטר
צפרה כץ, מנכ"לית אורקל העולמית
(צילום: עזרא לוי)
בתביעה שהגישה אורקל מסתתרת ההסתייגות שהגישה AWS במסגרת המכרז. AWS אומרת שהיא יכולה לשנות את תשובותיה כלומר את הצעתה במכרז אם בחברה עצמה יהיו שינויים בשירותים שהיא מציעה. AWS היא הזוכה הראשית במכרז, כלומר סעיף זה בפרשנות משפטית אחרת יכול להביא את AWS לדרוש שינויים מהותיים במכרז.
אחד התנאים הבסיסיים של מכרז הנימבוס הוא האיסור על התניות כלשהן ואילו התנייתה של האחרונה שמה אותה במצב שבו מכל סיבה שהיא, יכולה האחרונה לשנות את תנאי ההתקשרות באופן גורף. דוגמה קיצונית לכך היא דרישה של עובדי AWS לשינויים בהסכם עם המדינה. כבר בזמן מבצע שומר החומות עובדי חברות הענק למעט אורקל נזעקו ודרשו יציאה מהמכרז. מבצע דומה או תקריות דומות בעתיד יכולות להחריף את הטון ולהביא את ישראל למצב מאוד לא פשוט מול החברה שהגישה הסתייגות שבה נאמר במפורש שמותר לה לשנות את תשובותיה. יתרה מכך, AWS יכולה להגיד בכל עת שיש שירותים שהיא אינה יכולה לספק והיא עדיין הזוכה הראשית במכרז. אמנם גם גוגל זכתה במכרז ויכולה לנצל מצב זה לטובתה אבל מכרז הנימבוס שמבוסס על שתי רגליים יציבות עומד כעת על רגל אחת יציבה ורגל שניה עם התניה ברורה.
משרד האוצר בחר במסגרת מכרז הענן של ישראל את חברת גוגל ו-AWS כזוכות הגדולות במכרז הענן ופסל את מיקרוסופט ואורקל. אורקל היתה הראשונה לערער על הפסדה וערעור של מיקרוסופט צפוי אף הוא.
על פי הערעור שהגישה אורקל לשלב ההיתכנות הכלכלית היו חייבות לעבור לפחות שלוש חברות ויתרה מכך אם לא יהיו שלוש הצעות כאלה, יוכשרו הצעות שקרובות למתאימות. כמו כן, אומרת אורקל שהאוצר כתב במכרז שניתן יהיה להתחבר למציעים כשירים נוספים. מהתביעה של אורקל עולה ששתי הזוכות עברו את השלב הראשוני ואילו אורקל לא עברה את השלב האיכותי הראשוני. הוועדה בחנה האם להכשיר את הצעת אורקל ופנתה אל השותפים במכרז אשר פסלו את ההצעה ולא איפשרו את הכשרת ההצעה. אורקל סבורה לצד אי הכשרת הצעה שהבחינה של הצעתה היתה שגויה והיא היתה ראויה לעבור בכל מקרה את השלב האיכותי.
הוועדה בחנה האם להכשיר את הצעת אורקל ופנתה אל השותפים במכרז אשר פסלו את ההצעה ולא איפשרו את הכשרת ההצעה. אורקל סבורה לצד אי הכשרת ההצעה שהבחינה של הצעתה היתה שגויה והיא היתה ראויה לעבור בכל מקרה את השלב האיכותי. אורקל אף שטחה את טענותיה בפני הוועדה של המכרז וטענותיה נדחו.
לטענת אורקל תהליך הפעלת סמכותה של ועדת המכרזים שלא לכלול את אורקל היתה רצופה פגמים מהותיים, שגויה, בלתי סבירה ובלתי מידתית. אורקל טוענת שפסילתה על ידי שני הנציגים: יגאל אונא ותאל זיו אבטליון בטענה שלא עברה את הסף היא טענה מעגלית.
אורקל אף מביעה חשש שאחת משתי הזוכות עלולה להפר את ההסכמים שלהן מול עורך המכרז בשל לחצים של התארגנויות עובדים נגד עבודה עם ישראל על רקע מדיני ובטחוני. מנכ"לית אורקל אמרה במפגש עיתונאים שאם עובדיה אינם מרוצים מעבודה עם ישראל הם כנראה לא מתאימים לחברה. לטענת אורקל שיקול זה גרם כבר בעבר לגוגל ואמזון להפר חוזים ורק בשל זה היתה חייבת ועדת המכרזים להכשיר את הצעתה. אורקל מציינת בתביעה ש-IBM לא עברה את השלב הראשוני ואילו ההצעה של חברת מיקרוסופט נפלה בשל הסתייגויות בהצעתה.
שירותי ענן בצורה מתקדמת
פרויקט נימבוס נועד לאפשר למשרדי הממשלה, לגופי הביטחון ולגופים נוספים במשק לצרוך שירותי ענן בצורה מתקדמת. המשמעות הישירה של המהלך היא ששירותי המחשוב של הממשלה יסופקו על ידי גורמי חוץ, בסוג של מיקור חוץ.
מאורקל נמסר, "אורקל מחויבת לתמוך במדינת ישראל. נמשיך לפעול כדי להבטיח שלממשלת ישראל תהיה גישה לטכנולוגיית מחשוב ענן המאובטחת ביותר, האמינה, והמתקדמת ביותר".
את חברת אורקל מייצגים עוה"ד יוסי לוי ממשרד יוסי לוי ותומר רייף ממשרד רייף אפלשטיין, גוגל באמצעות מורשית מטעמה גוגל ישראל ומיקרוסופט באמצעות עוה"ד פיני רובין ונועם רונן ממשרד גורניצקי ושות'.