$
חדשות טכנולוגיה

ניצחון לגוגל על אורקל בעניין הקניין הרוחני על תוכנות ההפעלה של האנדרואיד

אורקל תבעה מגוגל 9 מיליארד דולר בטענה שהשתמשה בטכנולוגיית ג'אווה באנדרואיד ללא רישיון. ביהמ"ש העליון בארה"ב קבע כי "גוגל השתמשה רק במה שמותר למשתמשים לעבוד איתו, על מנת תייצר תוכנה שונה לחלוטין"

חדשות חוץ 18:4505.04.21
בית המשפט העליון של ארה"ב קיבל היום (ב') את עמדת גוגל בעימות הקניין הרוחני המתמשך מול אורקל, הנוגע לתוכנות ההפעלה של האנדרואיד. הדיון עסק בקוד של 12 אלף שורות שבו השתמשה גוגל על מנת לפתח את האנדרואיד, ושאותו העתיקה מממשק שפיתחה Sun Microsystems – חברה שנרכשה על ידי אורקל בשנת 2010.

 

 

 

בית המשפט נדרש להתמודד עם שאלה עקרונית - איזה סוג של קוד מוגן תחת חוקי הקניין הרוחני של ארה"ב. אורקל דרשה פיצוי של 9 מיליארד דולר על השימוש בקוד שפיתחה החברה שרכשה וגוגל מצידה טענה כי השימוש בקוד נעשה תחת הדוקטרינה של שימוש הוגן, ומכאן שאינו מקים אחריות לתשלום.

 

 

לארי אליסון, יו"ר אורקל לארי אליסון, יו"ר אורקל צילום: בלומברג

 

ברוב של 6 שופטים מול 2 הפך ביהמ"ש עליון החלטה של ערכאה נמוכה יותר, שקיבלה את טענות אורקל, וקבע שעמדת גוגל בסוגייה היא הצודקת. למעשה, 2 בתי משפט בערכאות מוקדמות קיבלו את עמדת אורקל, בהליך ראשון ובהליך ערעור, לפני שהמקרה הגיע לפתחו של בית המשפט העליון – שפסק כאמור בניגוד לשתי ההחלטות הקודמות.

 

סונדאר פיאצ'י, מנכ"ל גוגל סונדאר פיאצ'י, מנכ"ל גוגל צילום: youtube

 

השופט העליון סטפן בראייר (Stephen Breyer), שכתב את עמדת הרוב, קבע שאופן השימוש של גוגל מוגן תחת עיקרון שימוש הוגן, וציין בין היתר כי "גוגל השתמשה רק במה שמותר למשתמשים לעבוד איתו, על מנת תייצר תוכנה שונה לחלוטין".

 

השופט באייר הוסיף, כי "במובן זה של שימוש בחלקים מקוד ה-Java של Sun לייצור פלטפורמה חדשה שיכולה לשמש מתכנתים, השימוש הזה נעשה באופן התואם את 'ההתקדמות' היצירתית, שהיא היעד החוקתי של הקניין הרוחני עצמו".

 

ההכרעה המשפטית נתפסת בעיני רבים כבעלת השלכות עתידיות על עולם התוכנה. עו"ד טום גולדשטיין שייצג את גוגל טען בין היתר בבית המשפט כי "השימוש המקובל מזה זמן בקוד ממשק הוא קריטי להתפתחות עולם התוכנה".  

x