סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

פרסום ראשון
איציק בנבנישתי עוזב את NSO פחות משבועיים לאחר שמונה לתפקיד המנכ"ל

לכלכליסט נודע כי בנבנישתי הודיע ביום שלישי ליו"ר דירקטוריון NSO, אשר לוי, כי לאור הנסיבות שנוצרו, וכניסתה של החברה לרשימה השחורה בארה"ב החליט שלא יוכל להכנס לתפקיד המנכ״ל. בנבנישתי פורש מיידית מעיסוקיו בחברה כולל מתפקיד הנשיא המשותף

איציק בנבנישתי עוזב את NSO פחות משבועיים לאחר שמונה לתפקיד המנכ"ל. באוגוסט מונה בנבנישתי לנשיא משותף בחברה.
לכלכליסט נודע כי בנבנישתי הודיע שלשום (יום שלישי) ליו"ר דירקטוריון NSO, אשר לוי, כי לאור הנסיבות המיוחדות שנוצרו בחברה, החליט שלא יוכל להכנס לתפקיד המנכ״ל.

1 צפייה בגלריה
איציק בנבנישתי מנכ"ל פרטנר 16.8.20 ועידת Mind The Tech
איציק בנבנישתי מנכ"ל פרטנר 16.8.20 ועידת Mind The Tech
איציק בנבנישתי
(צילום: עמית שעל)
למעשה, בנבנישתי לא נכנס עדיין רשמית לתפקיד המנכ"ל. דירקטוריון החברה החליט ב-31 באוקטובר על המינוי שלו לתפקיד, שהיה אמור להתחיל ב-15 בנובמבר (יום שני הקרוב).
כזכור הודיע משרד התעשייה והביטחון (BIS) במחלקת הסחר של ארה"ב כי החברה נכנסת לרשימה השחורה שלה והאשימה אותה בפגיעה באינטרס הלאומי. למעשה משמעות ההחלטה האמריקנית ש-NSO לא תוכל לרכוש מוצרים מחברות אמריקניות על כל ההשלכות הנילוות. בשכל כך הבין בנבנישתי כי אין לו יכולות להוציא לפועל את תוכניותיו בחברה והודיע על פרישה מיידית מעיסוקיו בחברה כולל מתפקיד הנשיא המשותף. במכתב ששלח הבוקר איחל בנבנישתי הצלחה רבה לעובדי החברה ולמנהליה.
פרישת הבזק של בנבנישתי מסכמת את מה שהוא כנראה השבוע הקשה בתולדות NSO. ביום רביעי שעבר, החליטה מחלקת הסחר של ארה"ב להוסיף את החברה (לצד קנדירו הישראלית) לרשימה שחורה של חברות שפוגעות בביטחון הלאומי וביחסי החוץ של המדינה. זאת, על סמך ראיות שלפיהן NSO מפתחת ומספקת תוכנות ריגול לממשלות זרות, שעושות שימוש בכלים על מנת לתקוף באופן זדוני אנשי ממשל, עיתונאים, אנשי עסקים, אקדמאיים ועובדי שגריריות. "כלים אלו גם אפשרו לממשלות זרות לבצע פעולות דיכוי חוצות גבולות – הנוהג של ממשלים סמכותניים לתקוף מתנגדים, עיתונאים ואקטיבסטים מחוץ לגבולותיהן כדי להשתיק התנגדות. נוהג כזה מאיים על הסדר הבינלאומי", נכתב בהודעת מחלקת הסחר. הצירוף לרשימה מחייב חברות אמריקאיות לקבל רישיון מיוחד אם ברצונם לייצא או להעביר מוצרים ושירותים ל-NSO, ויכול לשבש את הגישה שלה למוצרי חומרה, תוכנה ושירותי ענן שחיוניים לפעילות השוטפת שלה.
ביום שני חטפה החברה מכה משולשת. ראשית, בדמות דו"ח של Front Line Defenders, שמצא את רוגלת פגסוס של החברה על טלפונים של שישה פעילי זכויות אדם פלסטינים, חלקם עובדים בארגונים שבהחלטה שנויה במחלוקת הוגדרו על ידי ישראל כארגוני טרור. הפרסום הוביל לספקולציות שלפיהן הכנסת NSO לרשימה השחורה קשורה לפרסום הדו"ח, וכן שישראל הכריזה על הארגונים כגופי טרור כצעד מקדים לפרסום במאמץ להלבין את השימוש שנעשה בפגסוס.
בשעות הערב של יום שני החליט בית משפט פדרלי לערעורים לדחות את בקשת NSO להפוך הכרעה של ערכאה נמוכה יותר, וקבע שהתביעה שהגישה נגדה מטא (לשעבר פייסבוק) בטענה שפגסוס פרצה לסמארטפונים באמצעות ווטסאפ יכולה להמשיך ולהתקדם. השלב הבא הוא שלב גילוי ראיות, מה שעלול להציב את NSO במצב שייאלץ אותה לחשוף מידע חשאי. זמן קצר לאחר מכן דיווח משרד התובע הכללי במקסיקו על מעצר אזרח בחשד שהיה מעורב בשימוש בפגסוס על מנת לרגל אחרי עיתונאי מקומי, במטרה "להגביל, לערער ולפגוע בחופש הביטוי שלו".
עומר כביר השתתף בהכנת הידיעה